Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

VI Pa 47/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-29

Data publikacji: 2019-12-30

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Dochodzenie zapłaty kary umownej przez przyszłego pracodawcę od pracownika, która została zastrzeżona w przedwstępnej umowie o pracę jest sprzeczne z art. 65 Konstytucji RP oraz z art. 10 Kodeksu pracy.
Jako powód braku uznania zwolnienia lekarskiego, powodowa spółka wskazała brak właściwego oznaczenia Spółki jako pracodawcy, gdyż w zwolnieniu lekarskim został wskazany NIP innego podmiotu. (...)Powód nie udowodnił innych przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej pozwanej wynikających z ogólnych przepisów kodeksu cywilnego czy też przepisów kodeksu pracy oraz wysokości poniesionej szkody. (...)Wtedy sąd odwoławczy obowiązany jest dokonać własnych ustaleń, wskazując, na jakich dowodach je oparł, a także motywując, z jakich przyczyn innym dowodom wiarygodności odmówił. (...)Innymi słowy, nie można zarzucić pozwanej, że jej działania były pozorowane dla uniknięcia zapłaty kary umownej.
Czytaj więcej»

VI Pa 36/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-01-24

Data publikacji: 2020-02-20

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Pracownik może dochodzić roszczeń za naruszenie dóbr osobistych zgodnie z art. 23 i 24 kpc w zw. z art. 300 kp jeśli mobbing stosowany przez pracodawcę nie wywołał u niego rozstroju zdrowia ( art. 94 ze zn. 3 par.3 kp )
Powódka i inni pracownicy podpisywali się na tej liście nie widząc jaką kwotę kwitują. (...)Miała to wykonać z innymi pracownikami pozwanego A. F. oraz J. P. . (...)Powódka musiała całe wyposażenie przywozić z domu oraz innych miejsce. (...)Biegli szczegółowo opisali szereg innych okoliczności dotyczących innych aspektów życia powódki nie związanych z zatrudnieniem u pozwanego, które taki przejściowy rozstrój zdrowia psychicznego wywołały.
Czytaj więcej»

VI U 86/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-21

Data publikacji: 2019-06-17

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Niewskazanie w akcie zgonu daty śmierci osoby zmarłej lecz jedynie daty znalezienia zwłok uprawnia do stwierdzenia, że datą pewną zgonu jest co najmniej data znalezienia zwłok. Uprawnia to osoby najbliższe do dochodzenia niezrealizowanego świadczenia po zmarłym na podstawie art. 136 ust.1 ustawy z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS.
(...)w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. (...)(...)w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę, przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego. (...)Ustalenie innej daty zgonu niż data znalezienia zwłok doprowadzi do obalenia zasady domniemania życia do dnia znalezienia zwłok.
Czytaj więcej»

VI U 2208/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-02-02

Data publikacji: 2016-03-08

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Bezskuteczność egzekucji z majątku spółki z o.o., o której mowa w art.116 par.1 Ordynacji Podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może być stwierdzona wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne poprzedzającym wydanie decyzji o odpowiedzialności członka (...)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. wobec nieopłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i innych należności przez spółka (...) z siedzibą w G. usiłował wyegzekwować należne składki, podejmując konieczne działania mające na celu ustalenie majątku spółki i wyegzekwowanie należności. (...)Może jedynie być uznane za wskazanie przez odwołującego w odwołaniu od decyzji innego mienia spółki z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. (...)Przy tym wyjaśnić należy, iż bezprzedmiotowe przy tym okazały się dowody odwołującego w postaci wypisów z ksiąg wieczystych i innych dokumentów dotyczących egzekucji z nieruchomości(...)(...)U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej; 8)(uchylony); 9)należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję; 10)inne należności.
Czytaj więcej»

VI Ua 45/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-01-11

Data publikacji: 2019-02-12

trafność 7%

Istotność:

Dotyczy to zarówno osoby, która została pouczona co do okoliczności, w których nie powinna pobierać świadczeń, jak też tej osoby, która uzyskała świadczenia na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd instytucji ubezpieczeniowej. (...)Kryterium istnienia świadomości wynika z dokonanego pouczenia przez organ rentowy bądź też z niektórych zachowań ubezpieczonego (składanie fałszywych zeznań, posługiwanie się fałszywymi dokumentami oraz inne przypadki świadomego wprowadzenia w błąd organu rentowego). (...)(...)okoliczność domniemanego współdziałania wnioskodawcy z innymi podmiotami we wprowadzeniu w błąd organu rentowego ( por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2017 r., I UK 287/16, lex 2382448). (...)Zatem przez każdego pracownika, zleceniobiorcy czy innej osoby wykonującej prace zarobkową przyznanie zasiłku chorobowego powinno być jednoznacznie odczytane jako obowiązek powstrzymywania się od świadczenia pracy .
Czytaj więcej»

I C 2067/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-05-25

Data publikacji: 2018-08-17

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: powództwo uwzględnione w całości
Ilość transakcji dokonywanych przez nich w jednym dniu, w okresie tygodnia , miesiąca lub w innym okresie nie może świadczyć sama w sobie o nieprawidłowościach w relacjach gospodarczych.
Czytaj więcej»

I C 2247/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-11-09

Data publikacji: 2016-01-08

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. oddala powództwo 2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego koszty procesu w kwocie 7.217zł 3. nakazuje pobrać od powoda na rzecz SP kwotę 18.940,15zł tytułem zwrotu wydatków
Co do dzierżawy innej sąsiedniej działki powód nie przedstawił dowodów na okoliczność istnienia takiej umowy. A. nie udowodnił także, by wydobywał kruszywa z takiej działki, skoro nie posiadał koncesji na wydobycie innego złoża, a urząd górniczy zabronił eksploatacji sąsiedniego złoża. (...)Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego(...)
Czytaj więcej»

I C 1317/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-10

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: w części wyrok uwzględniający
Kredytobiorcy wyrazili zgodę na uczestnictwo w programie (...) w ramach ubezpieczeń: od odpowiedzialności OC , ubezpieczenia spłaty kredytu na wypadek śmierci lub trwałej niezdolności do pracy, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych zawarte w (...) S.A ( § 4 umowy). (...)Ochrona ubezpieczeniowa ustawała w przypadku całkowitej spłaty kredytu, wypowiedzenia kredytu i innych przypadkach wskazanych w umowie Kredytobiorcy(...)ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych do raty spłaty. (...)Pozwani, a na nich to spoczywał obowiązek wynikający z treści art. 6 kc , nie udowodnili bowiem, że podali bankowi inny adres do korespondencji niż wskazany w umowie, do czego zobowiązali się w umowie kredytu. (...)Wartość roszczenia powoda została wyliczona przez biegłego na dzień wniesienia pozwu, na podstawie historii rachunku kredytowego i innych dokumentów złożonych przez bank do niniejszych akt.
Czytaj więcej»

I C 1283/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-07

Data publikacji: 2017-01-03

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. zasądza od pozwanego na rzecz powoda: -kwotę 50.000 zł z ustawowymi odsetkami tytułem zadośćuczynienia -kwotę 10.242,29 zł z ustawowymi odsetkami tytułem odszkodowania 2. oddala powództwo w pozostałej części.
W przypadku powoda głównym, jeśli nie jedynym z uwagi na jego młody wiek i brak innych chorób, czynnikiem predestynującym do rozwoju zakażenia było zastosowanie śruby, co stanowiło wskazanie do profilaktyki antybiotykowej. (...)Brak jest także podstaw, by wnioskować o możliwości ujawnienia się innych niekorzystnych skutków w przyszłości w zakresie jego zdrowia, a związanych z nieprawidłowym leczeniem w pozwanym szpitalu. (...)Lekarze powinni byli zastosować inną metodę, która pozwalałaby na stabilizację złamania, wprowadzenie jednej śruby było niewystarczające, konieczna była stabilizacja dwoma drutami K. , przechodzącymi przez nasadę i przynasadę kości piszczelowej. (...)Wprawdzie biegli podali, iż pierwszy zabieg w C. można było przeprowadzić inną metodą, tj. mniej masywnym zespoleniem, nie wnioskowali jednak, że wybrana przez C. metoda była nieprawidłowa.
Czytaj więcej»

I C 1366/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-09

Data publikacji: 2019-12-09

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku I ACa 285/18 z 19 lipca 2018 r- (Legalis 1834610): „.Dlatego też jednostronne oświadczenia woli wywierające z chwilą ich złożenia innej osobie wpływ na jej stosunki(...)
Czytaj więcej»