Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 167/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-03-29

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Instytucja sprostowania stanowi nie tyle środek ochrony dóbr osobistych, co przewidziany przez prawo prasowe szczególny mechanizm pozwalający opinii publicznej na zapoznanie się ze stanowiskiem drugiej strony (zainteresowanego), której daje możliwość zajęcia własnego stanowiska, przedstawienia swojej wersji wydarzeń. Tym samym sprostowanie w (...)
W sprawie niniejszej obecnie zadania te wykonuje J. G. , ale przecież w każdej chwili wydawca może powołać inną osobę na to stanowisko. (...)(...)pacjenta podnosi dziennikarz czy też inna osoba? - była reakcja ze(...)obraźliwych, obelżywych, naruszających dobra osobiste innej osoby; nie są dopuszczalne zmiany(...)(...)Częściowe sprostowanie nie uniemożliwia jego zrozumienia, bowiem każdy z uwzględnionych punktów odnosi się do innych faktów, które bezpośrednio nie są ze sobą powiązane.
Czytaj więcej»

I C 968/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-15

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Do przerwania przedawnienia wystarcza samo tylko stwierdzenie istnienia długu przez dłużnika. To natomiast, czy konkretne zachowanie się dłużnika można uważać za przyznanie, że dług istnieje, jest tylko kwestią oceny stanu faktycznego ustalonego przez sąd meriti. Uznanie niewłaściwe nie może być ani cofnięte, ani odwołane, ponieważ skutek (...)
(...)odsetkami za opóźnienie, prowizją i innymi należnościami banku z tytułu kredytu, w przypadku niedotrzymania terminu spłaty zobowiązań z tytułu kredytu oraz we wszystkich tych przypadkach, w których służy bankowi prawo ściągnięcia swoich wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. (...)Można je w zasadzie w całości powielić i podkreślić tylko, iż czym innym jest zarzut przedawnienia roszczenia wynikającego ze stosunku podstawowego i będące jego konsekwencją wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem, a czym innym zarzut przedawnienia samego roszczenia wekslowego,(...)(...)Przepis ten dodano ustawą z dnia 25 września 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw i wszedł on w życie z dniem 27 listopada 2015 roku, a zatem w momencie w którym pozwana pozostawała już w opóźnieniu.
Czytaj więcej»

I C 2717/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-12

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Sąd karny orzekający w sprawie karnej obowiązek naprawienia szkody, w tym zakresie zobligowany jest stosować przepisy kodeksu cywilnego i nie może ich samodzielnie zmienić. Tymczasem zgodnie z art. 441 § 1 k.c. jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna. Taka (...)
Czym innym są ich wzajemne rozliczenia, o(...)(...)Jednakże stosownie do orzecznictwa Sądu Najwyższego – reguła ta jest przełamywana w sytuacjach, w których czyn niedozwolony polega na kradzieży lub innej postaci przywłaszczenia cudzych pieniędzy. (...)Innymi słowy, natychmiastowy zwrot skradzionej czy(...)
Czytaj więcej»

I C 966/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-24

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepis art. 471 k.c. określa przesłanki odpowiedzialności kontraktowej w przypadku zobowiązań, które m.in. wynikają z tzw. umów nienazwanych. Odpowiedzialność ta korzysta z domniemania winy dłużnika. Wierzyciel bowiem nie jest zobowiązany do wskazania winy dłużnika, a jedynie do wskazania okoliczności świadczących o niewykonaniu lub (...)
Dalej powód wskazał, że jego trudna sytuacja finansowa i majątkowa spowodowała, że nie był w stanie płacić także innych zobowiązań. (...)Pozwana wyjaśniła dalej, że to powód nalegał, aby nabyła ona od niego nieruchomość, bowiem nie mógł znaleźć innego nabywcy. (...)Trudna sytuacja finansowa i majątkowa spowodowała, że powód nie był w stanie płacić także innych zobowiązań. (...)Nie miałeś innego kupca.
Czytaj więcej»

I C 1762/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-05

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ustawa o własności lokali przewiduje dwa podstawowe tryby podejmowania uchwał przez właścicieli lokali. Są one przyjmowane w drodze głosowania na zebraniu właścicieli albo w drodze indywidualnego zbierania głosów (tzw. uchwała obiegowa, per currendam). Ponadto jest też trzeci tryb, który stanowi modyfikację dwóch poprzednich i polega na ich (...)
Gdyby Sąd w tych sprawach wiedział o uchyleniu uchwały (...) to treść wyroków byłaby inna (k. 3 – 5). (...)Wskazał jedynie, iż nie został powiadomiony o takim głosowaniu, a także, iż uchwała, którą zaskarżona uchwała uchyliła była wykorzystywana przez pozwaną wspólnotę w innych procesach. (...)Obydwa w/w podstawowe sposoby głosowania są równoważne i nie jest wymagane spełnienie żadnych innych przesłanek do zastosowania np. głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów. (...)Czym innym jest kwestia prawidłowego zawiadomienia o zebraniu wspólnoty.
Czytaj więcej»

I C 1805/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Opinia biegłych jako dowód oparta jest na wiadomościach specjalnych. Opinia biegłego podlega wprawdzie, tak jak inne dowody, ocenie według art. 233 § 1 k.p.c., jednakże co odróżnia ją pod tym względem, to szczególne dla tego dowodu kryteria oceny, które stanowią: poziom wiedzy biegłego, podstawy teoretyczne opinii, sposób motywowania (...)
Po drugie jego wnioski są sprzeczne z dwiema opiniami innych biegłych, którzy w danej dziedzinie są specjalistami. (...)Opinia biegłego podlega wprawdzie, tak jak inne dowody, ocenie według art. 233(...)(...)Wykonanie zatem pewnych poprawek, które byłyby możliwe w innej sytuacji, w tym wypadku nie ma żadnego uzasadnienia.
Czytaj więcej»

I C 666/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-07-19

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: W przypadku umowy mieszanej, łączącej cechy istotne umowy najmu z cechami innych umów, dopuszczalne jest stosowanie art. 678 k.c. Warunkiem koniecznym jest jednak zachowanie essentalia negotii umowy najmu (dzierżawy).
W przypadku umowy mieszanej , łączącej cechy istotne umowy najmu z cechami innych umów, dopuszczalne jest stosowanie art. 678 k.c. . Warunkiem koniecznym jest jednak zachowanie essentialia negotii umowy najmu (dzierżawy) (por. wyr. (...)Dobra wiara posiadacza zależnego oznacza przy tym co innego niż dobra wiara posiadacza samoistnego. (...)(...)użytkowania, zastawu, najmu, dzierżawy lub inne prawo (np. leasing), z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
Czytaj więcej»

I C 727/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-29

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zarówno członkowie zarządu, jak i rady nie mogą brać udziału w głosowaniu w swoich sprawach. Zakaz ten dotyczy wyłącznie głosowania, ale nie rozciąga się na uczestnictwo tych osób w obradach poprzedzających głosowanie. Inaczej mówiąc, gdy dochodzi do głosowania w takiej sprawie, zainteresowany członek zarządu lub rady powinien opuścić salę (...)
W doktrynie i orzecznictwie wskazuje się, że w przypadku uchwał innych organów niż walne zgromadzenie, gdy przepis szczególny nie zawiera odesłania do art. 42 ustawy z dnia 16 września 1982 r. (...)U.2016, poz. 21) stwierdzenie nieważności czynności (uchwał) tych innych organów spółdzielni - zarządu, rady nadzorczej, następuje w trybie art. 189 k.p.c. (...)Zatem wadliwe uchwały rady nadzorczej spółdzielni, dotyczące innych kwestii niż wykluczenia albo wykreślenia członka ze spółdzielni, mogą być więc zaskarżane wyłącznie w drodze powództwa o ustalenie. (...)Okoliczność ta wpływa na byt prawny uchwały rady nadzorczej lub zarządu tak jak każdy inny przypadek oddania głosu nieważnego.
Czytaj więcej»

I C 581/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-06-08

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 3%

Istotność:

(...)lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Czytaj więcej»

I C 1722/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-31

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ocena sądu, czy żądanie zapłaty sumy odpowiadającej wysokości zachowku stanowi nadużycie prawa podmiotowego, nie powinna pomijać, że prawa osoby uprawnionej do zachowku służą urzeczywistnieniu obowiązków moralnych, jakie spadkodawca ma wobec swoich najbliższych.
Powodowie posiadali informacje dotyczące narzeczonej ojca, obecności u ojca ich kuzyna, korzystania przez ojca z pomocy pani przychodzącej z opieki społecznej, czy wreszcie stanu zdrowia ojca, których nie mieli możliwości uzyskać w inny sposób niż od niego samego. (...)Dlatego naganne postępowanie uprawnionego względem spadkodawcy bądź innych bliskich mu osób, zaburzające istniejąca więź, może prowadzić do jego wykluczenia od dziedziczenia, czego skutkiem będzie m.in. utrata zachowku. (...)Nie wykazano również, aby umyślnie ukryli lub zniszczyli testament spadkodawcy, podrobili lub przerobili jego testament albo świadomie skorzystali z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego. (...)Związane były z rozliczeniami majątkowymi i innymi problemami pomiędzy nimi.
Czytaj więcej»