Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2122/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-05-15

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Wyrok zasądzający w całości wraz z kosztami procesu
(...), ustalenia ich na podstawie innych dowodów ( por. orzeczenie SN z 23 listopada 2005r., II CK 232/05). (...)Pozwany wprawdzie kwestionował wysokość roszczenia , ale to na nim spoczywał ciężar dowodu ( art. 6kc ) wykazania, że zobowiązanie jest innej wysokości niż to, którego dochodzi powód w niniejszym procesie.
Czytaj więcej»

II Ko 11/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2023-05-22

Data publikacji: 2024-08-16

trafność 5%

Przebywał w niej wraz z trzema innymi aresztowanymi osobami, na jednej pryczy. (...)Inne 3. ----- Zwięźle o powodach podstawy prawnej ----- 4 ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU W PRZEDMIOCIE ŻĄDANIA Zwięźle o powodach rozstrzygnięcia Odszkodowanie 1. (...)A. B. (1) przebywał w niej wraz z trzema innymi aresztowanymi osobami, na jednej pryczy. (...)Inne 1. 3.
Czytaj więcej»

I C 1807/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-09-23

Data publikacji: 2015-02-12

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Oddalono powództwo z powodu braku podstaw do stwierdzenia prawomocności umowy sprzedaży
Sąd nie dał wiary zeznaniom J. K. ( k. 112-113), albowiem pozostają one w sprzeczności z innymi poczynionymi ustaleniami. (...)Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. (...)Stwarzają przez to pozór rzeczywistego dokonania czynności prawnej o określonej treści, podczas gdy tak naprawdę nie chcą wywołać żadnych skutków prawnych, lub też wywołać inne niż te deklarowane w pozornej czynności. O kwalifikowanej pozorności czynności prawnej można mówić jedynie wtedy, gdy zgodną wolą stron jest wyrażenie na zewnątrz innej treści niż ta, która kształtuje umowę ukrytą.
Czytaj więcej»

I C 1783/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-27

Data publikacji: 2019-12-23

trafność 5%

Istotność:

W odpowiedzi na pozew z dnia 14 marca 2018 r. pozwana E. K. wniosła o oddalenie powództwa, podnosząc między innymi zarzut przedawnienia roszczenia. (...)(...)przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości(...)(...)Inną możliwością dokonania korekty roszczeń powódek(...)(...)(...)zapłaty zachowku w razie braku innych możliwości zaspokojenia tych potrzeb, oraz gdy inne składniki spadku nie wystarczają na pokrycie zobowiązania z tytułu zachowku (por. wyrok SA w Szczecinie z 22.04.2009 r., I ACa 459/08, OSA 2011/8, poz. 20).
Czytaj więcej»

I C 961/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-19

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: nieuprawnione jest stanowisko, jakoby więź pełnoletniego dziecka z rodzicem była co do zasady słabsza niż w wypadku dziecka małoletniego, a tym samym by cierpienia dorosłego dziecka zmagającego się z bólem po rodzicach były mniejsze. Więź między rodzicami a dzieckiem jest wartością niematerialną "własną" rodziców i dziecka, w utrwalonym (...)
Samochód A. uderzył lewym przodem w tylną lewą część samochodu T. , który po uderzeniu uderzył ponadto w inne przeszkody. (...)B. W. (1) dokonała zgłoszenia szkody, wnosząc między innymi o przyznanie na jej rzecz przez (...) SA tytułem zadośćuczynienia kwoty 100 000 zł w związku ze śmiercią matki I. G. (akta szkody k. 40-64). (...)B. W. (1) obecnie ma 52 lata, pozostaje w związku małżeńskim; ma trzech synów w wieku 26, 29 i 31 lat, przy czym dwóch młodszych synów dalej z nią zamieszkuje; ma dwóch braci zamieszkujących w innym województwie. (...)Ustalając kwotę zadośćuczynienia Sąd wziął pod uwagę między innymi wiek poszkodowanej (74 lat) oraz(...)
Czytaj więcej»

I C 1975/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2022-03-16

Data publikacji: 2022-07-04

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Klauzule indeksacyjne (waloryzacyjne) mają charakter abuzywny, bowiem kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Sprzeczność z dobrymi obyczajami i naruszenie interesów konsumenta polega w tym przypadku na uzależnieniu wysokości świadczenia banku oraz wysokości świadczenia (...)
Powódka nie miał możliwości zapoznania się z nią przed jej podpisaniem i skonsultowania jej z innymi osobami. (...)Trzecia, to przyjęcie, że umowa jest ważna i jej uzupełnienie przez sąd przez wprowadzenie w miejsce niedozwolonych klauzul innego mechanizmu waloryzacji. (...)Innymi słowy, bez klauzul waloryzacyjnych umowa nie może istnieć, a do zastąpienia klauzuli abuzywnej inną - musi istnieć zagrożenie interesu(...)(...)Czym innym jest kwestia zwrotu wypłaconych przez pozwanego powódce środków w kwocie 79.900,00 zł.
Czytaj więcej»

IV Ca 387/19

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-02

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 5%

Istotność:

Decyzją z 25 sierpnia 1987 r. nr (...) .II. (...) udzielono Zakładowi (...) pozwolenia na budowę inwestycji, obejmującej budowę linii energetycznej 400 kV od słupa 177 do słupa 385 na terenie województwa (...) , między innymi na terenie gminy N. . (...)Przy podjęciu minimalnych czynności podczas ustalania, że Z. M. jest następca prawnym W. M. (2) możliwe było ustalenie, że W. M. (2) miał też innych spadkobierców i Z. M. jest(...)(...)(...)braku dowodów na to, że inni współwłaściciele nieruchomości wyrażali sprzeciw w zakresie budowy linii 400 kV, składali odwołania od decyzji, składali inne wnioski do organów administracji publicznej(...)(...)Inne stanowisko zakłada, że dobra wiara(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 389/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-07-29

Data publikacji: 2015-09-07

trafność 5%

Teza orzeczenia: Umowa, w której strony przewidują utworzenie i uruchomienie funduszu inwestycyjnego, jako umowa rezultatu powinna być zakwalifikowana jako umowa o dzieło.
W przeprowadzenie transakcji byli zaangażowani T. C. , K. S. , H. J. oraz inne osoby ze spółki. Kluczową rolę w transakcji odgrywała A. H. , której prezes zarządu T. C. polecił skoncentrowanie się na tym zadaniu i w październiku 2007r. w korespondencji mailowej zabronił podejmowania żadnych innych działań, zadań i czynności do czasu pozytywnej lub negatywnej finalizacji tego projektu. (...)Zauważyć jednak należy, że Sąd w niniejszej sprawie nie jest związany nieprawomocnym wyrokiem innego sądu, a w szczególności nie jest związany oceną materiału dowodowego zawartą w jego uzasadnieniu, stosownie do treści art. 365 § 1 k.p.c. (...)Nierzetelne postępowanie powoda polegało na niezaproponowaniu pozwanej sporządzenia aneksu do umowy niezwłocznie po określeniu innych priorytetowych do wykonania zadań dla pozwanej, które uniemożliwiały wykonanie umowy w części dotyczącej utworzenia i uruchomienia funduszu inwestycyjnego.
Czytaj więcej»

IV Ca 202/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-30

Data publikacji: 2016-07-18

trafność 5%

Istotność:

Zgodnie z art. 300 kc służebności osobiste są niezbywalne i nie można przenieść uprawnienia do ich wykonywania na inne osoby, zatem powódka nie może wynająć przysługujących jej pomieszczeń osobom trzecim. (...)Ponadto umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron przed i po przeniesieniu przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę. Przepis ten pozwala w umowie przekazania nieruchomości zamieścić również inne postanowienia. (...)Odnośnie apelacji pozwanego Sąd Okręgowy stoi na stanowisku, iż orzeczenie Sądu I instancji w zakresie oddalenia powództwa jest słuszne, ale z innych powodów niż przyjął on za podstawę tego rozstrzygnięcia.
Czytaj więcej»

IV Ca 94/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-05-30

Data publikacji: 2018-07-03

trafność 5%

Istotność:

Dlatego powód zdecydował się zamówić roboty u innego wykonawcy. (...)E. M. pismem z 21 sierpnia 2013 r. wezwał R. W. (1) do zakończenia robót objętych umową oraz do poprawienia wad do 30 września 2013 r. pod rygorem wykonania zastępczego robót przez innego wykonawcę. (...)Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. (...)Jak się okazało, jeśli nawet początkowo miał taki zamiar, to nigdy go nie zrealizował, ponieważ w toku procesu wychodziły na jaw inne wady niż te, które były mu znane w czasie składania pozwu.
Czytaj więcej»