Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

VI Pa 24/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-19

Data publikacji: 2021-06-22

trafność 5%

Istotność:

Nie było brane pod uwagę zatrudnienie powódki na innym stanowisku w innej placówce. (...)Sąd I instancji podkreślił, iż pozwany zlikwidował placówkę w C. , w której powódka świadczyła pracę, lecz nadal prowadzi on działalność gospodarczą w innych miastach i zatrudnia pracowników. (...)(...)oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej (pkt 1) oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa (pkt 2). (...)W konsekwencji Sąd I instancji słusznie podkreślił, iż pozwany zlikwidował placówkę w C. , w której powódka świadczyła pracę, lecz nadal prowadził on działalność gospodarczą w innych miastach i zatrudniał pracowników.
Czytaj więcej»

VI U 122/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-13

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Jeżeli ubezpieczony złożył skargę na bezczynność ( milczenie ) organu rentowego na podstawie art. 477 ze znaczkiem 14 par. 3 kpc, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trakcie postępowania przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych wydał decyzję zgodnie z żądaniem wnioskodawcy, to postępowanie sądowe ulega umorzeniu na podstawie art. 477 ze (...)
Postanowieniem z dnia 19 maja 2014 r. organ rentowy zawiesił postępowanie na podstawie art.97 §1 pkt. 4 k.p.a. , ponieważ wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd ( k. 19 akt ZUS ). (...)Na podstawie art.83 ust.3 ustawy systemowej odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia. (...)Nie było zasadne przedłużanie postępowania z powodu toczącego się innego postępowania sądowego po dacie wyroku z dnia 12 kwietnia 2012 r. W świetle art. 363 § 1 k.p.c. orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia.
Czytaj więcej»

IV Ca 716/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2024-12-27

Data publikacji: 2024-12-31

trafność 5%

Istotność:

W związku z powyższym, konieczne jest wycięcie i usunięcie kilku drzew rosnących przy tej granicy, a w odniesieniu do kilku innych drzew – ich skrócenie i przycięcie konarów bocznych. (...)Poza tym, zgodnie z art. 365 kpc , orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz organy państwowe i organy administracji publicznej. (...)Sąd nie jest związany opinią biegłego i powinien ją ocenić na równi z innymi środkami dowodowymi, w ramach swobodnej oceny dowodów. (...)(...)administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych.
Czytaj więcej»

IV Ca 878/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-03

Data publikacji: 2016-03-21

trafność 5%

Istotność:

Przepis ten stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe do zwrotu jej wartości. (...)Wskazać należy, że swoje roszczenie powód wywodzi z treści art. 405 k.c. , który stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (bezpodstawne wzbogacenie). (...)następuje wzbogacenie jednej osoby kosztem innej osoby, czyli gdy zachodzi wzajemna zależność pomiędzy uzyskaniem korzyści majątkowej przez wzbogaconego a uszczerbkiem majątkowym doznanym przez zubożonego. (...)W myśl art. 506 § 1 k.c. jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).
Czytaj więcej»

I C 2146/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-05-25

Data publikacji: 2018-10-29

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zasądza dochodzoną należność, oddala powództwo, co do części odsetek.
Pozwana wskazała również, że Z. K. ma możliwość zrealizowania przysługującej jej należności w inny sposób, tj. poprzez dochodzenie od córki zapłaty kwoty 60.399,78 zł od dnia 15 stycznia 2015 r., jaka została przekazana E. M. na podstawie postanowienia SR w Żyrardowie z dnia 15 grudnia 2014 r. (...)Innymi słowy, że w konkretnej sytuacji dopuściła się ona nagannej decyzji odnoszącej się do podjętego przez niego bezprawnego czynu. (...)Organ wyrządzający szkodę musi działać w granicach swych kompetencji, określonych w przepisach ustrojowych, statucie lub innych aktach wewnątrzorganizacyjnych danej osoby prawnej. Pozwana jest spółdzielnią mieszkaniową i to zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz oraz podejmuje decyzje niezastrzeżone w ustawie lub statucie innym organom należy do zarządu ( art. 48 ustawy z dnia 16 września 1982 r. prawo spółdzielcze ).
Czytaj więcej»

I C 2070/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-29

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ze względu na interes i bezpieczeństwo obrotu oraz ułatwienia dowodowe domniemywa się, iż adresat zapoznał się z treścią oświadczenia, gdy doszła do niego w taki sposób, iż powzięcie o nim wiadomości stało się możliwe. Artykuł 61 k.c. nie wymaga, aby adresat faktycznie zapoznał się z jego treścią. Decydujące jest to, że istniała możliwość (...)
Zbędne było ustalanie wysokości zadłużenia pozwanego przy przyjęciu innej daty wypowiedzenia umowy. (...)Zgodnie z art 61 § 1 k.c. oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. (...)Według tej teorii dla przyjęcia, iż oświadczenie woli zostało złożone innej osobie jest chwila dojścia treści tego oświadczenia do wiadomości tej osoby, a w wypadku składania oświadczenia publicznie - chwila jego publicznego złożenia. (...)Przyjmując inną koncepcję, tę promowaną przez pozwanego, powód w takiej sytuacji nie byłby w zasadzie w stanie złożyć skutecznie oświadczenia woli, bowiem nie ma on żadnego wpływu na to, czy dorosły domownik pozwanego tj. żona przekaże mu korespondencję.
Czytaj więcej»

I C 2087/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-28

Data publikacji: 2020-05-12

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Istnienie wpisu w dziale III księgi wieczystej nie ogranicza właściciela w możliwości skutecznego dokonywania rozporządzań nieruchomością
W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, że udzielił między innymi A. A. - D. pożyczki(...)(...)(...)iż prowadzone jest egzekucja z innej nieruchomości – wierzyciel nie wyraził jednak na to zgody, wnosząc w piśmie z dnia 16 marca 2013 r. o przystąpienie do opisu i oszacowania nieruchomości. (...)(...)egzekucja prowadzona była również z innej nieruchomości, a także przeciwko innym osobom odpowiedzialnym za spełnienie świadczenia pieniężnego. (...)(...)treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe ), domniemanie, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym (art. 3 ust. 1 Uokwih) oraz zasady dotyczące pierwszeństwa ujawnionych w księdze wieczystej praw osobistych i roszczeń ( art. 20 Uokwih).
Czytaj więcej»

I C 1160/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2017-09-15

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Istnienie interesu prawnego w wytaczaniu powództw z art. 189 k.p.c. powinno być rozumiane z uwzględnieniem szeroko pojmowanego dostępu do sądu zgodnie z art. 14 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 45 ust. 1 i art. 241 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (por. Kodeks postępowania cywilnego pod redakcją (...)
Nadto nie ma innej możliwości usunięcia wątpliwości odnośnie do statusu pozwanej (k. 2 - 5). (...)Następnie zaproponowano mu powrót do pracy na innym stanowisku pracy. (...)W związku z powyższym w maju 2015 roku zrezygnował on z członkostwa i następnie wrócił do pracy na innym stanowisku (zeznania świadka J. B. - k. 108 - 109 - 03:21 - 14:50). (...)Zapewnia bowiem prawo do ochrony praw podmiotowych przez ustalenie istnienia prawa lub stosunku prawnego w formie, która nie znajduje oparcia w innych przepisach prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I C 1253/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2022-01-17

Data publikacji: 2022-04-11

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Kryteria, jakimi należy się kierować przy określaniu wysokości zadośćuczynienia wypracowane zostały głównie przez orzecznictwo na bazie indywidualnych przypadków. W trakcie procesu ustalania wysokości zadośćuczynienia mogą być one pomocne, ale nigdy nie mogą stanowić swoistego szablonu, według którego należy oceniać krzywdę konkretnej osoby. (...)
Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy. (...)Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. Innymi słowy, brak podstaw w aktualnym stanie prawnym do tworzenia zamkniętych katalogów, obejmujących kryteria ustalania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia. (...)Ma możliwość spotkań z innymi ludźmi, podejmowania większości aktywności życiowych.
Czytaj więcej»

II Ko 35/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-10-07

Data publikacji: 2024-08-09

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Inne Zasądzenie od Skarbu Państwa kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego w wysokości 6-krotności stawki minimalnej z uwagi na zawiłość sprawy. 1.3. (...)Art. 359 § 1 k.c. stanowi, że odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. (...)Inne 3. (...)Inne 3. --- 5 Inne ROZSTRZYGNIĘCIA Zawarte w WYROKU Punkt rozstrzygnięcia z wyroku Przytoczyć okoliczności 2.
Czytaj więcej»