Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 154/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-10

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 4%

Istotność:

(...)niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. (...)Z uwagi na fakt, iż powódka utrzymuje się z zasiłku opiekuńczego, nie ma innego dochodu i nie jest w stanie zwiększyć zarobków z powodu sytuacji życiowej, Sąd zdecydował nie obciążać jej kosztami postępowania.
Czytaj więcej»

IV Ca 1051/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-02-01

Data publikacji: 2017-03-01

trafność 4%

Istotność:

Nieodrzucenie oferty innego Wykonawcy nie mieści się jednak w katalogu przesłanek dopuszczających możliwość wniesienia odwołania w tzw. postępowaniach podprogowych. (...)(...)bilans ceny lub kosztu i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu(...)lub która najlepiej spełnia kryteria inne niż cena lub koszt, gdy cena lub koszt jest stała albo b) z najniższą ceną lub kosztem, gdy jedynym kryterium oceny jest cena lub koszt. (...)Jest to kolejny argument przemawiający za tym, iż w postępowaniach podprogowych zaniechanie odrzucenie oferty innego wykonawcy nie mieści się w ustawowych przesłankach odwoławczych. (...)Dla postawienia zarzutu niewystarczające jest więc ogólne wskazanie, że przedmiotem zaskarżenia jest wybór ocenionej za najkorzystniejszą oferty innego wykonawcy.
Czytaj więcej»

V Ka 712/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-11-14

Data publikacji: 2014-11-19

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stan pod wpływem środka odurzającego ( art. 178 a par. 1kk), a stan po uzyciu środka działającego podobnie do alkoholu ( art.87 par.1 k.w)
Otóż nie dostrzegł ani Sąd Rejonowy, ani apelujący, że sytuacja prawna oskarżonego jest inna aniżeli w przypadku, gdyby kierował on samochodem osobowym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości. (...)Oczywiste jest , że ocenie podlegają także inne okoliczności, które pozwalają na uznanie stanu w jakim sprawca się znajdował jako stanu pod wpływem środka odurzającego . (...)Podobne ujęcie – tj. zaliczanie kierowców jedynie do grupy podwyższonego ryzyka, bez przesądzania o ich niezdolności psychomotorycznej – obecne jest także w innych pozycjach. (...)Gdyby sytuacja była inna, niewątpliwie na tego rodzaju badanie Policjant nie zdecydowałby się ( nie byłoby bowiem przesłanek do jego przeprowadzenia ).
Czytaj więcej»

I C 2940/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-02-21

Data publikacji: 2018-11-05

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Powództwo uwzględniono w zdecydowanej większości i zasądzono koszty procesu.
S. K. dopuszczając do wykonania określonych czynności i prac budowlanych inny podmiot lub osobę, bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualna szkodę. (...)W ocenie Sadu dla każdego z pozwanych w sprawie (...) , w innej dacie można mówić o wymagalności roszczenia. (...)Co do zasady wykonawca nie jest zobowiązany do osobistego świadczenia robót budowlanych, chyba że co innego wynika z umowy lub właściwości danego świadczenia (art. 356 § 1). (...)Oznacza to, że wykonawca może realizować własne zobowiązania przy pomocy innych osób, za działania których ponosi odpowiedzialność wobec inwestora ( art. 474 k.c. ).
Czytaj więcej»

IV Ca 1012/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-09

Data publikacji: 2016-04-11

trafność 4%

Istotność:

Ponadto w ocenie Sądu Rejonowego, zeznania te nie były wiarygodne w tej części, w jakiej W. R. twierdziła, że wola spadkodawczyni była inna niż zawarta w treści testamentu. (...)Trudno uznać za logiczne twierdzenie, że spadkodawczyni posługując się słowem „gospodarstwo domowe” i mając na myśli „nieruchomości”, jednocześnie w innej części testamentu przekazaną nieruchomość każe sprzedać. (...)Sąd Okręgowy oddalił wniosek o ustalenie, że orzeczenia sądów państwa obcego – Sądu Apelacyjnego w O. VIII Wydziału Apelacyjnego H. C. z 14 czerwca 2012r. i Sądu Spraw Pospolitych H. C. z 9 stycznia 2013r. podlegają uznaniu, ale z innych względów niż wskazywał w uzasadnieniu Sąd Rejonowy. (...)Jednocześnie okoliczność, iż tłumacz przysięgły nie miał pewności co do znaczenia słów użytych w testamencie, potwierdza jedynie tezę, iż postanowienie zawarte w ustępie II jest sformułowane niejasno, niejednoznacznie i wymaga wykładni innych niż tylko językowa.
Czytaj więcej»

V Ka 473/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-08-11

Data publikacji: 2015-10-08

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: - odpowiedzialności karnej podlega tylko ten, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, nie zaś przez akt prawny rangi podmiotowej; - Blankietowej treści przepisu art. 107 kks nie mogą wypełniać przepisy zawarte w aktach prawnych rangi podustawowej, czyli na przykład (...)
Starania te zostały podjęte już 14 października 2011r., a zatem po ogłoszeniu treści ustawy z dnia 26 maja 2011r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw . (...)Laboratorium (...) w Ł. przez cały okres od przyjęcia zlecenia spółki (...) do sporządzenia opinii systematycznie sporządzało kolejne opinie zlecone przez inne podmioty. (...)Ustawa z dnia 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Dostosowanie eksploatowanych automatów do wymogu, o którym mowa w art. 18 ust. 3 ustawy, w terminie określonym w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.
Czytaj więcej»

VI U 1137/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-08

Data publikacji: 2021-12-09

trafność 4%

Istotność:

W dniu 01.02.2010 r. odwołujący złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. oświadczenie dotyczące całkowitego wyrejestrowania z ubezpieczenia w ZUS. W oświadczeniu tym wskazał inną przyczynę jako przyczynę wyrejestrowania działalności gospodarczej. (...)(...)(...) Ltd jest przekierowywana do innej firmy: (...) (...) B. R.(...)(...)Instytucja miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o ustalenie ubezpieczenia społecznego w innym państwie może powziąć wątpliwości co(...)(...)bądź rozbieżności - do instytucji innego państwa członkowskiego.
Czytaj więcej»

VI U 1144/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-10-19

Data publikacji: 2017-11-09

trafność 5%

Istotność:

Oznacza to, że nawet przy wysokich dochodach rodziców jego potrzeby wcale nie muszą być zaspokajane na innym poziomie, niż jego rówieśnika, którego rodzice osiągają mniejsze dochody. (...)Materialna pomoc rzeczowa np. zakup konkretnych towarów, paczek żywnościowych, upominków jak każda inna forma pomocy finansowej z funduszu jest adresowana do osób posiadających dzieci. Jest tu zachowane kryterium socjalne, polegające na różnicowaniu sytuacji tych pracowników, którzy posiadają dzieci od innych. (...)W tym wypadku o przyznawaniu paczek o tej samej wartości winien decydować też charakter świadczenia, aby określona grupa dzieci nie czuła się gorzej niż inni beneficjenci, gdyby zastosować kryterium dochodu rodziny.
Czytaj więcej»

VI U 2208/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-02-02

Data publikacji: 2016-03-08

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Bezskuteczność egzekucji z majątku spółki z o.o., o której mowa w art.116 par.1 Ordynacji Podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może być stwierdzona wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne poprzedzającym wydanie decyzji o odpowiedzialności członka (...)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. wobec nieopłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i innych należności przez spółka (...) z siedzibą w G. usiłował wyegzekwować należne składki, podejmując konieczne działania mające na celu ustalenie majątku spółki i wyegzekwowanie należności. (...)Może jedynie być uznane za wskazanie przez odwołującego w odwołaniu od decyzji innego mienia spółki z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. (...)Przy tym wyjaśnić należy, iż bezprzedmiotowe przy tym okazały się dowody odwołującego w postaci wypisów z ksiąg wieczystych i innych dokumentów dotyczących egzekucji z nieruchomości(...)(...)U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej; 8)(uchylony); 9)należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję; 10)inne należności.
Czytaj więcej»

VI Ua 45/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-01-11

Data publikacji: 2019-02-12

trafność 7%

Istotność:

Dotyczy to zarówno osoby, która została pouczona co do okoliczności, w których nie powinna pobierać świadczeń, jak też tej osoby, która uzyskała świadczenia na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd instytucji ubezpieczeniowej. (...)Kryterium istnienia świadomości wynika z dokonanego pouczenia przez organ rentowy bądź też z niektórych zachowań ubezpieczonego (składanie fałszywych zeznań, posługiwanie się fałszywymi dokumentami oraz inne przypadki świadomego wprowadzenia w błąd organu rentowego). (...)(...)okoliczność domniemanego współdziałania wnioskodawcy z innymi podmiotami we wprowadzeniu w błąd organu rentowego ( por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2017 r., I UK 287/16, lex 2382448). (...)Zatem przez każdego pracownika, zleceniobiorcy czy innej osoby wykonującej prace zarobkową przyznanie zasiłku chorobowego powinno być jednoznacznie odczytane jako obowiązek powstrzymywania się od świadczenia pracy .
Czytaj więcej»