Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1088

I C 1435/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-01-31

Data publikacji: 2018-04-19

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wskazane w art. 82 kc okoliczności muszą występować w chwili składania oświadczenia woli – dlatego też samo wykazanie, że oświadczający był dotknięty chorobą psychiczną, czy też analogicznie osobą uzależnioną od alkoholu, nie wystarcza do uznania jego oświadczenia woli za nieważne; uzależnienie od alkoholu samoistnie nie stanowi realizacji (...)
(...)(1) w związku z między innymi zawarciem w dniu 10 lipca 2006 r. umowy sprzedaży warunkowej nieruchomości (zawiadomienie k. 44-47). (...)(...)nie rozumie zachowań własnych oraz innych osób, nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia własnego postępowania i jego konsekwencji. (...)Wystarczy bowiem istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania. (...)(...)udostępniał swoją nieruchomość pod działalność innych osób, kierując się motywami ekonomicznymi i wykorzystując swój majątek jako źródło utrzymania.
Czytaj więcej»

I C 2313/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2021-10-27

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Z naruszeniem obowiązku wydania aktu normatywnego (zaniechaniem legislacyjnym) mamy do czynienia jedynie w przypadkach, gdy obowiązek wydania aktu normatywnego wynika z obowiązującej normy prawnej (norm prawnych). Zasady słuszności, zasady współżycia społecznego lub inaczej ujęte normy lub zasady etyczne nie są wystarczającą podstawą (...)
W tej sytuacji zarząd Powiatu (...) , po ukształtowaniu się w 2010 roku, zlecił prywatnej firmie przeprowadzenie tzw. brenchmarkingu, czyli porównania sytuacji SPZZOZ z innymi podobnymi szpitalami na terenie kraju. (...)Zgodnie z art 417 § 1 k.c. za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa . (...)W myśl w/w przepisu art 417 k.c. , pojęcie wykonywania władzy publicznej obejmuje tylko takie działania które ze swej istoty, a więc ze względu na charakter i rodzaj funkcji przynależnej władzy publicznej wynikają z kompetencji określonych w samej Konstytucji RP oraz z innych przepisów prawa. (...)Obowiązek taki może wynikać z przepisów konstytucyjnych, które wskazują na konieczność uregulowania danej kwestii w ustawie, lub też z innej ustawy, pod warunkiem że samozobowiązanie się ustawodawcy w takiej formie do wydania innej ustawy zostało wyrażone w sposób jednoznaczny.
Czytaj więcej»

I C 1096/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-24

Data publikacji: 2016-12-02

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: samo używanie w przedsiębiorstwie poszczególnych maszyn zaopatrzonych w silniki nie daje postaw do przyjęcia, że przedsiębiorstwo jako całość jest wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody - wymóg, by siły przy rody stanowiły siłe napędową przedsiębiorstwa powoduje, że nie możę chodzić o przedsiębiorstwo, które jedynie wykorzystuje do (...)
(...)obecnie musi korzystać z pomocy innych osób, obawia się o bezpieczeństwo(...)(...)Konstytutywne cechy stosunku pracy odróżniające go od innych stosunków prawnych to: dobrowolność, osobiste(...)(...)Zdaniem Sądu w sprawie niniejszej można mówić o okoliczności wyłączającej potencjalną bezprawność zachowań pozwanego (rozumianych jako obiektywne stworzenie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu innej osoby) jaką jest zgoda pokrzywdzonego(...)(...)Innym aspektem działalności zarobkowej pozwanego była(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 163/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-30

Data publikacji: 2016-07-18

trafność 5%

Istotność:

Na drodze przed miejscem zdarzenia nie było innych znaków pionowych (ostrzegawczych, zakazu, nakazu, informacyjnych). (...)(...)jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania. (...)Zgodnie bowiem z treścią art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych , do zarządcy drogi należy w szczególności utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Przez utrzymanie drogi natomiast należy rozumieć wykonywanie robót konserwatoryjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu.
Czytaj więcej»

I C 550/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-08-19

Data publikacji: 2020-10-13

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Istotne są fakty wywołujące skutki prawne, mogące stanowić źródło praw i obowiązków, a zatem jedynie okoliczności faktyczne ważne z punktu widzenia prawa materialnego mieszczące się w hipotezie normy prawnej mogącej znaleźć zastosowanie w sprawie mają znaczenie dla rozstrzygnięcia.
Pozwany podniósł, że na pieczęci firmowej oraz w treści umowy widnieje nieaktualny adres firmy pozwanego, a w dniu sporządzenia umowy znajdował się w innej części kraju i nie miał fizycznej możliwości spotkania z powodem i podpisania dokumentu. (...)Powód bywał na imprezach imieninowych organizowanych przez pozwanego, podobnie, jak jego inni pracownicy. (...)Przede wszystkim jednak taka opinia nie byłaby opinią w pełni wiarygodną, bowiem opierałaby się ona na materiale porównawczym w postaci innych dokumentów przedłożonych przez powoda, a tym samym dokumentów, co do wiarygodności daty naniesienia pieczęci nie byłoby nadal żadnej pewności. (...)Ze wzajemnego charakteru umowy sprzedaży wynika m.in. zasada jednoczesnego spełniania świadczeń stron, chyba że co innego wynika z ustawy lub umowy ( art. 488 § 1 k.c. ).
Czytaj więcej»

I C 1749/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-07

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu wykonawczego, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
Zgodnie z art. 123 § 1 k.p.c. bieg przedawnienia przerywa się m. in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)W związku z tym przyjmuje się, że nabywca wierzytelności przez umowę przelewu uzyskuje jedynie prawo do wierzytelności objętej dotychczasowym tytułem wykonawczym, a nie uprawnienie do kontynuowania wszczętego wcześniej przez inny podmiot postępowania. (...)Brak jest więc podstaw do twierdzenia, że skutek rozpoczęcia biegu przedawnienia na nowo po umorzeniu postępowania egzekucyjnego może odnosić się do sytuacji gdy uprawnionym do wszczęcia ponownej egzekucji jest już inny niż wymieniony w pierwotnym tytule wykonawczym wierzyciel. (...)Powód nie wykazał zaistnienia po tym czasie jakichkolwiek innych okoliczności skutkujących przerwą biegu przedawnienia.
Czytaj więcej»

I C 2570/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-10-13

Data publikacji: 2017-01-12

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: W części umorzono postępowanie; w pozostałym zakresie zasądzono roszczenie; rozstrzygnięto o kosztach procesu.
Powództwo o ustalenie jest zbędne, gdyż Syndykowi przysługiwał inne środki prawne. (...)Sąd nie dał wiary zeznaniom pozwanej A. P. , co do tego, że nie wiedziała w dniu 12 stycznia 2016 r. o innych wierzycielach matki. (...)Wskazując, bowiem, że pozwani nie spłacili innych wierzycieli bo nie starczyło środków, jednocześnie podała, iż nie miała wiedzy, iż tacy są. (...)Dba bowiem o prawa wszystkich wierzycieli dłużniczki, a nie tylko o prawa pozwanych oraz jej innych krewnych, co było motywem działania pozwanych.
Czytaj więcej»

IV Ca 462/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-10

Data publikacji: 2021-06-16

trafność 5%

Istotność:

(...)została wymieniona przez wnioskodawczynię na inną. (...)Sąd nie uwzględnił jedynie tych ruchomości, które nie mogły zostać uznane za majątek stron, bo należały do innych osób (rodziców wnioskodawczyni) bądź nie istniały już w chwili ustania wspólności majątkowej, a nie dało się ustalić, co ewentualnie mogło się z nimi stać. (...)Natomiast jeśli idzie o zarzuty wnioskodawczyni dotyczące składu majątku wspólnego, to są one uzasadnione z uwagi na inną ocenę prawną niż ta, jakiej dokonał Sąd I instancji. (...)Sąd II instancji nie przesądził jednak, że zakupy na ten cel nie pochodziły z majątku wspólnego, ale wyeliminował je ze składników ruchomych z uwagi na to, że jako części składowe budynku, nie mogą być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych ( art. 47 § 1 kc ).
Czytaj więcej»

V Ka 251/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-09-27

Data publikacji: 2013-10-11

trafność 5%

Teza orzeczenia: - Uprzednie skazanie oskarżonego za przestępstwo polegające na tym, że działając w warunkach czynu ciągłego w zorganizowanej grupie przestępczej wytworzył i usiłował wytworzyć siarczan amfetaminy, przy czym jego rola w popełnienu tego czynu polegała na dostarczaniu prekursora do produkcji siarczanu amfetaminy w ilości co najmniej 17 litrow (...)
(...)na terenie województwa (...) miedzy innymi w miejscowości K. przy trasie (...) - (...) oraz przy trasie (...) - (...) , działając wspólnie i w porozumieniu z T. M. , R. B. , R. M. i innymi osobami w warunkach przestępstwa ciągłego,(...)(...)koło K. , P. i innych miejscach na trenie Polski działając(...)(...)(...)kwietnia 2005r. w Ł. i innych miejscowościach Polski działając czynem ciągłym(...)(...)Dotyczy to między innymi również zagadnienia materialnej prawomocności osądu(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 194/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-16

Data publikacji: 2021-06-16

trafność 5%

Istotność:

Oczywistym jest również, że umowa pożyczki jest czynnością odpłatną, a forma wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału są odsetki, ewentualnie inne opłaty (prowizje, opłaty operacyjne czy przygotowawcze), jednak wysokość tych opłat nie może być dowolna. (...)Zgodnie z art. 58 § 1 kc czynność prawna sperzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy, jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności wchodzą odpowiednio przepisy ustawy. (...)Zarówno bank, jak i każdy inny przedsiębiorca zawodowo trudniący się udzielaniem pożyczek, może, ale nie musi, pobierać wymienione wyżej opłaty, ponieważ nie należą one do postanowień przedmiotowo istotnych pożyczki. (...)Tak ukształtowane postanowienia umowy – zdaniem Sądu Okręgowego – stanowią niedozwolone klauzule umowne. (...) S.A. , podobnie jak inne instytucje zajmujące się zawodowo udzielaniem(...)
Czytaj więcej»