Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 637/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-11-18

Data publikacji: 2015-12-03

trafność 5%

Istotność:

Ponadto jego wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika sądowego T. P. w innym postępowaniu egzekucyjnym. Przeciwko B. W. Komornik Sądowy M. R. prowadzi 12 innych postępowań egzekucyjnych w ramach których dokonała zajęcia wynagrodzenia. (...)Nie mieli także żadnych innych wartościowych rzeczy. (...)Ponadto przeciwko nim jest prowadzonych co najmniej 12 innych postępowań egzekucyjnych.
Czytaj więcej»

IV Ca 462/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-10

Data publikacji: 2021-06-16

trafność 5%

Istotność:

(...)została wymieniona przez wnioskodawczynię na inną. (...)Sąd nie uwzględnił jedynie tych ruchomości, które nie mogły zostać uznane za majątek stron, bo należały do innych osób (rodziców wnioskodawczyni) bądź nie istniały już w chwili ustania wspólności majątkowej, a nie dało się ustalić, co ewentualnie mogło się z nimi stać. (...)Natomiast jeśli idzie o zarzuty wnioskodawczyni dotyczące składu majątku wspólnego, to są one uzasadnione z uwagi na inną ocenę prawną niż ta, jakiej dokonał Sąd I instancji. (...)Sąd II instancji nie przesądził jednak, że zakupy na ten cel nie pochodziły z majątku wspólnego, ale wyeliminował je ze składników ruchomych z uwagi na to, że jako części składowe budynku, nie mogą być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych ( art. 47 § 1 kc ).
Czytaj więcej»

IV Ca 163/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-30

Data publikacji: 2016-07-18

trafność 5%

Istotność:

Na drodze przed miejscem zdarzenia nie było innych znaków pionowych (ostrzegawczych, zakazu, nakazu, informacyjnych). (...)(...)jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania. (...)Zgodnie bowiem z treścią art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych , do zarządcy drogi należy w szczególności utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Przez utrzymanie drogi natomiast należy rozumieć wykonywanie robót konserwatoryjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu.
Czytaj więcej»

IV Ca 194/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-16

Data publikacji: 2021-06-16

trafność 5%

Istotność:

Oczywistym jest również, że umowa pożyczki jest czynnością odpłatną, a forma wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału są odsetki, ewentualnie inne opłaty (prowizje, opłaty operacyjne czy przygotowawcze), jednak wysokość tych opłat nie może być dowolna. (...)Zgodnie z art. 58 § 1 kc czynność prawna sperzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy, jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności wchodzą odpowiednio przepisy ustawy. (...)Zarówno bank, jak i każdy inny przedsiębiorca zawodowo trudniący się udzielaniem pożyczek, może, ale nie musi, pobierać wymienione wyżej opłaty, ponieważ nie należą one do postanowień przedmiotowo istotnych pożyczki. (...)Tak ukształtowane postanowienia umowy – zdaniem Sądu Okręgowego – stanowią niedozwolone klauzule umowne. (...) S.A. , podobnie jak inne instytucje zajmujące się zawodowo udzielaniem(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 247/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-07-03

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 5%

Istotność:

W innej sytuacji nie zawarłby umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. (...)Sąd Rejonowy odmówił wiary zeznaniom reprezentanta powoda jedynie w zakresie w jakim twierdził, że oddanie nieruchomości w posiadanie pozwanemu wynikało jeszcze z jakiejś innej umowy niż ww. umowa przedwstępna. (...)Przywoływane warunki tj. wynajmowanie jej osobom trzecim czy naruszenie zasad współpracy między stronami w zakresie innych umów, mogły być przecież wprowadzone do umowy objętej aktem notarialnym, co leżało w interesie powoda, będącego przedsiębiorcą. (...)Tym samym gdyby powodowa spółka faktycznie nie wyrażała zgody na oddanie nieruchomości w posiadanie zależne innej osobie aniżeli pozwany - jak(...)
Czytaj więcej»

II K 63/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-12-31

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie przeczą im zarazem inne zebrane w sprawie dowody. (...)Z uznanych za wiarygodne zeznań innych świadków wynika, że J. D. (2) składała zamówienia na dostawy pasz dla prowadzonej przez nią fermy drobiu ( vide : zeznania świadków R. K. – k. 1387 t. (...)Oczywistym jest zatem, że spółka ta w dniu 11.11.2016r. nie mogła mieć żadnego kapitału, którym mogłaby rozporządzić, udzielając pożyczki innym podmiotom. (...)W tym czasie były już przeciwko nim prowadzone postępowania egzekucyjne, w toku których poza nieruchomościami nie ujawniono innych cennych elementów składników majątku oskarżonych, do których można by skierować skuteczną egzekucję.
Czytaj więcej»

I C 849/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-11-14

Data publikacji: 2019-01-31

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Roszczenia, dla których podstawę tworzy art. 225 w zw. z art 224 k. c. są odrębnymi roszczeniami opartymi o samodzielne dla nich ustalone przesłanki, niezależne od przesłanek roszczeń odszkodowawczych i o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 7 stycznia, III CZP 62/97, OSNC 1998, Nr 6, poz. 91). W oparciu o (...)
Odpowiedzialność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia ma charakter subsydiarny i wchodzi w grę tylko wówczas, gdy nie ma innej podstawy odpowiedzialności. Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu nie służą do konstruowania na ich podstawie odpowiedzialności dłużnika, która ma zastępować jego odpowiedzialność z innego tytułu, gdy wierzyciel bądź w ogóle nie opiera żądania na tej podstawie, bądź nie wykazał przesłanek uzasadniających takie żądanie. (...)Oparcie roszczenia na przepisach o bezpodstawnym wzbogaceniu jest możliwe wówczas, gdy dany stan faktyczny nie podlega innej regulacji ustawowej bądź umownej. (...)Innymi słowy dopóki nie nastąpi wydanie(...)
Czytaj więcej»

I C 2715/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-15

Data publikacji: 2019-06-28

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepisy ustawy o zamówieniach publicznych nie stoją na przeszkodzie zastosowaniu przepisów k.c. o bezpodstawnym wzbogaceniu do umowy, która z braku zachowania właściwej formy stała się nieważna. Dotyczy to także sytuacji braku umowy jako podstawy określonego świadczenia, które, spełnione, przybiera charakter świadczenia nienależnego w (...)
Na jednym z innych sektorów, inny wykonawca przekroczył owo 10%. (...)W innym przypadku nie byłoby możliwe bowiem uwzględnienie owej różnicy rzędu 10%. (...)Na to wskazuje również zachowanie pozwanego wobec innego podmiotu, który na innym sektorze realizował taką samą umowę i który przekroczył owo 10%.
Czytaj więcej»

VI U 1137/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-08

Data publikacji: 2021-12-09

trafność 5%

Istotność:

W dniu 01.02.2010 r. odwołujący złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. oświadczenie dotyczące całkowitego wyrejestrowania z ubezpieczenia w ZUS. W oświadczeniu tym wskazał inną przyczynę jako przyczynę wyrejestrowania działalności gospodarczej. (...)(...)(...) Ltd jest przekierowywana do innej firmy: (...) (...) B. R.(...)(...)Instytucja miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o ustalenie ubezpieczenia społecznego w innym państwie może powziąć wątpliwości co(...)(...)bądź rozbieżności - do instytucji innego państwa członkowskiego.
Czytaj więcej»

IV Ca 850/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-06

Data publikacji: 2016-04-25

trafność 5%

Istotność:

Znajdują one również zastosowanie między właścicielem rzeczy a posiadaczem zależnym, jeżeli z przepisów regulujących ten stosunek nie wynika nic innego ( art. 230 kc ). (...)Sąd podkreślił, że opinia ta sporządzona na potrzeby innej sprawy, nie może być traktowana, jako dowód z opinii biegłego także w tej sprawie. (...)P. W. zwrócił uwagę, że między stronami toczyły się również inne postępowania, w szczególności zmierzające do przeniesienia na jego rzecz własności gruntu pod pawilonami w trybie art. 39 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U.2013.1222 -j.t.). (...)Dopuszczenie dowodu z dokumentów, znajdujących się w aktach innej sprawy, nie narusza zasady bezpośredniości, jeśli strony miały możliwość ustosunkowania się do nich.
Czytaj więcej»