Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 871/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2025-02-24

Data publikacji: 2025-02-28

trafność 5%

Istotność:

W innym przypadku jej zawarcie miałoby charakter przypadkowy i losowy, co pozostaje w sprzeczności z podstawowymi zasadami prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. (...)(...)w samym pojeździe, ale także inne wydatki, których poszkodowany nie musiałby ponieść, gdyby zdarzenie nie wystąpiło, a które służą ograniczeniu negatywnych następstw doznanych przez poszkodowanego w wyniku uszkodzenia pojazdu. (...)Co jednak istotne, wydatki te muszą być celowe, zatem poniesione za korzystanie z innego pojazdu w takim zakresie, w jakim poszkodowany korzystałby ze swojego środka lokomocji, gdyby mu szkody nie wyrządzono. (...)Naprawa pojazdu (lub nabycie innego) była możliwa dopiero we wrześniu.
Czytaj więcej»

IV Ca 877/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-03

Data publikacji: 2020-09-29

trafność 5%

Istotność:

Wskazać należy, że swoje roszczenie powód wywodzi z treści art. 405 k.c. , który stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (bezpodstawne wzbogacenie). (...)następuje wzbogacenie jednej osoby kosztem innej osoby, czyli gdy zachodzi wzajemna zależność pomiędzy uzyskaniem korzyści majątkowej przez wzbogaconego a uszczerbkiem majątkowym doznanym przez zubożonego. (...)(...)przejętego przez pozwanego, zamiast zredukować inne zadłużenia powoda. (...)W myśl art. 506 § 1 k.c. jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).
Czytaj więcej»

VI U 1374/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-09-29

Data publikacji: 2015-11-16

trafność 5%

Istotność:

(...)renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia. (...)Na aprobatę natomiast zasługuje możliwość ustalania zarobków ubezpieczonych na podstawie innych dowodów, zważywszy, że w postępowaniu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie obowiązują ograniczenia dowodowe tak jak przed organem rentowym. (...)(...)renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia.
Czytaj więcej»

I C 1749/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-07

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu wykonawczego, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
Zgodnie z art. 123 § 1 k.p.c. bieg przedawnienia przerywa się m. in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)W związku z tym przyjmuje się, że nabywca wierzytelności przez umowę przelewu uzyskuje jedynie prawo do wierzytelności objętej dotychczasowym tytułem wykonawczym, a nie uprawnienie do kontynuowania wszczętego wcześniej przez inny podmiot postępowania. (...)Brak jest więc podstaw do twierdzenia, że skutek rozpoczęcia biegu przedawnienia na nowo po umorzeniu postępowania egzekucyjnego może odnosić się do sytuacji gdy uprawnionym do wszczęcia ponownej egzekucji jest już inny niż wymieniony w pierwotnym tytule wykonawczym wierzyciel. (...)Powód nie wykazał zaistnienia po tym czasie jakichkolwiek innych okoliczności skutkujących przerwą biegu przedawnienia.
Czytaj więcej»

I C 1096/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-24

Data publikacji: 2016-12-02

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: samo używanie w przedsiębiorstwie poszczególnych maszyn zaopatrzonych w silniki nie daje postaw do przyjęcia, że przedsiębiorstwo jako całość jest wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody - wymóg, by siły przy rody stanowiły siłe napędową przedsiębiorstwa powoduje, że nie możę chodzić o przedsiębiorstwo, które jedynie wykorzystuje do (...)
(...)obecnie musi korzystać z pomocy innych osób, obawia się o bezpieczeństwo(...)(...)Konstytutywne cechy stosunku pracy odróżniające go od innych stosunków prawnych to: dobrowolność, osobiste(...)(...)Zdaniem Sądu w sprawie niniejszej można mówić o okoliczności wyłączającej potencjalną bezprawność zachowań pozwanego (rozumianych jako obiektywne stworzenie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu innej osoby) jaką jest zgoda pokrzywdzonego(...)(...)Innym aspektem działalności zarobkowej pozwanego była(...)
Czytaj więcej»

II K 63/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-12-31

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie przeczą im zarazem inne zebrane w sprawie dowody. (...)Z uznanych za wiarygodne zeznań innych świadków wynika, że J. D. (2) składała zamówienia na dostawy pasz dla prowadzonej przez nią fermy drobiu ( vide : zeznania świadków R. K. – k. 1387 t. (...)Oczywistym jest zatem, że spółka ta w dniu 11.11.2016r. nie mogła mieć żadnego kapitału, którym mogłaby rozporządzić, udzielając pożyczki innym podmiotom. (...)W tym czasie były już przeciwko nim prowadzone postępowania egzekucyjne, w toku których poza nieruchomościami nie ujawniono innych cennych elementów składników majątku oskarżonych, do których można by skierować skuteczną egzekucję.
Czytaj więcej»

I C 429/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-12

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nie narusza godności skazanego przebywanie (...) w celi zagrzybionej, wymagającej remontu i nie odpowiadającej standardom estetycznym i użytkowym, wynikające z ogólnej trudnej sytuacji materialnej zakładu karnego, obejmującej wiele osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę(...)(...)Ustawowe ograniczenia praw i wolności osób odbywających karę pozbawienia wolności zamieszczone są między innymi w kodeksie karnym wykonawczym ,(...)(...)W literaturze i orzecznictwie przyjmuje się, że godność człowieka konkretyzuje się w poczuciu własnej wartości i oczekiwaniu szacunku ze strony innych ludzi a miernikiem oceny, czy(...)(...)(...)odczuwał dyskomfort przebywając w warunkach innych, niż przez siebie oczekiwane, żądanie przyznania zadośćuczynienia uznać należało za bezzasadne.
Czytaj więcej»

I C 442/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-08-06

Data publikacji: 2013-09-12

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: oddala powództwo
(...)nie leczył się z powodów innych, niż zwyrodnienie kręgosłupa – na badanie RTG oczekiwał 2 miesiące, przyjmował w związku z tym schorzeniem leki przeciwbólowe. (...)(...), czy też nakazanie podjęcia innych działań zmierzających do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych ( art. 24 § 1 kc ). (...)Ustawowe ograniczenia praw i wolności osób odbywających karę pozbawienia wolności zamieszczone są między innymi w kodeksie karnym wykonawczym ,(...)(...)(...)złożenie przeprosin i przeniesienie do innego zakładu karnego lub celi ( nota bene powód nie wskazał, w którym Zakładzie Karnym w Polsce, czy też w której celi ZK w P. panujące warunki nie będą naruszać jego dóbr osobistych).
Czytaj więcej»

I C 849/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-11-14

Data publikacji: 2019-01-31

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Roszczenia, dla których podstawę tworzy art. 225 w zw. z art 224 k. c. są odrębnymi roszczeniami opartymi o samodzielne dla nich ustalone przesłanki, niezależne od przesłanek roszczeń odszkodowawczych i o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 7 stycznia, III CZP 62/97, OSNC 1998, Nr 6, poz. 91). W oparciu o (...)
Odpowiedzialność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia ma charakter subsydiarny i wchodzi w grę tylko wówczas, gdy nie ma innej podstawy odpowiedzialności. Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu nie służą do konstruowania na ich podstawie odpowiedzialności dłużnika, która ma zastępować jego odpowiedzialność z innego tytułu, gdy wierzyciel bądź w ogóle nie opiera żądania na tej podstawie, bądź nie wykazał przesłanek uzasadniających takie żądanie. (...)Oparcie roszczenia na przepisach o bezpodstawnym wzbogaceniu jest możliwe wówczas, gdy dany stan faktyczny nie podlega innej regulacji ustawowej bądź umownej. (...)Innymi słowy dopóki nie nastąpi wydanie(...)
Czytaj więcej»

I C 2368/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-02-23

Data publikacji: 2015-06-16

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: wyrok częściowo zasądzający, zasądzenie kosztów procesu (proporcjonalnie)
(...)foliowych , worków papierowych, i innych opakowań; 4 niewykonaniu wcale lub(...)(...)Konstrukcję wykonano inną niż przewidywała dokumentacja, słupy podpierające krokwie oparto na belkach drewnianych stropu( wyżej wymienionego), a nie na stropie żelbetonowym, jak podaje dokumentacja VI nie wykonaniu wejścia na strych, zrobił to później nabywca . (...)(...)szkody od nakładów, wydatków i innych umniejszeń majątku poszkodowanego ponoszonych przez niego dobrowolnie i niewymuszonych danym zdarzeniem, lecz innymi okolicznościami (np. darowizna, zużycie rzeczy;(...)(...)Strony musiały opuścić dom, zasadnym było więc wynajęcie innego domu.
Czytaj więcej»