Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

VI U 86/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-21

Data publikacji: 2019-06-17

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Niewskazanie w akcie zgonu daty śmierci osoby zmarłej lecz jedynie daty znalezienia zwłok uprawnia do stwierdzenia, że datą pewną zgonu jest co najmniej data znalezienia zwłok. Uprawnia to osoby najbliższe do dochodzenia niezrealizowanego świadczenia po zmarłym na podstawie art. 136 ust.1 ustawy z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS.
(...)w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. (...)(...)w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę, przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego. (...)Ustalenie innej daty zgonu niż data znalezienia zwłok doprowadzi do obalenia zasady domniemania życia do dnia znalezienia zwłok.
Czytaj więcej»

VI U 274/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-08-18

Data publikacji: 2015-11-16

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: W sprawie o świadczenia rentowe z funduszu ubezpieczeń społecznych ocena niezdolności do pracy może być dokonana wyłącznie na podstawie opinii biegłych lekarzy sądowych.
Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. (...)(...)w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)O ocenie niezdolności do pracy w myśl art. 12 ustawy emerytalnej nie przesądza wyłącznie ocena medyczna, ale decydujące znaczenie ma ocena prawna dokonana w oparciu o okoliczności natury medycznej i okoliczności innej natury, w tym zwłaszcza poziom(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 1026/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-02-16

Data publikacji: 2017-03-01

trafność 4%

Istotność:

(...)znacznie większy uszczerbek niż dla innego gruntu, to z punktu widzenia interesu społeczno-gospodarczego nie byłoby dopuszczalne przeprowadzenie drogi koniecznej przez grunt, który był przedmiotem czynności prawnej, i droga musiałaby być przeprowadzona przez inny grunt. (...)Z opinii biegłego geodety wynika, że istnieje także inna możliwość poprowadzenia drogi koniecznej, a mianowicie przez działkę nr (...) , której właścicielami są K. P. i S. P. (k-118 punkt 14).
Czytaj więcej»

I C 745/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-12-19

Data publikacji: 2019-02-19

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Pamiętać jednak należy, iż inne są przesłanki odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa z art 177 § 1 k.c. oraz zasady postępowania karnego od przesłanek odpowiedzialności kierującego pojazdem opisanych wyżej. Samo umorzenie postępowania karnego na skutek ustalenia, iż sprawcą zdarzenia drogowego, z punktu widzenia odpowiedzialności (...)
Kierujący winien zatem wziąć pod uwagę m.in. swój stan psychofizyczny oraz obecność innego uczestnika ruchu. (...)Później pytała dlaczego inne dzieci mają tatę, a ona nie (przesłuchanie powódki - k. 166 - 14:51 - 17:31). (...)Nadto inny jest materiał dowodowy, który jest podstawą wydania rozstrzygnięcia w sprawie cywilnej, od tego, jaki był zgromadzony w postępowaniu karnym. (...)Dopiero po przeszło trzech latach od zdarzenia związała się ponownie z innym mężczyzną.
Czytaj więcej»

I C 2717/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-12

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Sąd karny orzekający w sprawie karnej obowiązek naprawienia szkody, w tym zakresie zobligowany jest stosować przepisy kodeksu cywilnego i nie może ich samodzielnie zmienić. Tymczasem zgodnie z art. 441 § 1 k.c. jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna. Taka (...)
Czym innym są ich wzajemne rozliczenia, o(...)(...)Jednakże stosownie do orzecznictwa Sądu Najwyższego – reguła ta jest przełamywana w sytuacjach, w których czyn niedozwolony polega na kradzieży lub innej postaci przywłaszczenia cudzych pieniędzy. (...)Innymi słowy, natychmiastowy zwrot skradzionej czy(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 794/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-01-15

Data publikacji: 2020-08-06

trafność 4%

Istotność:

Za wydatek niezbędny (celowy) Sąd I instancji uznał wydatek poniesiony na korzystanie z innego pojazdu w takim zakresie, w jakim poszkodowany korzystałby ze swojego środka lokomocji, gdyby mu szkody nie wyrządzono. (...)(...)umowy najmu pojazdu zastępczego z innym podmiotem świadczącym tego rodzaju usługi niż wskazany przez ubezpieczyciela, jeżeli tylko stawki najmu proponowane w tym innym zakładzie (wypożyczalni) nie odbiegają od(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 815/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-27

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 4%

Istotność:

(...)właściciela o wydanie rzeczy, czyli innymi słowy, do roszczeń uzupełniających roszczenie windykacyjne. (...)Dlatego też Sąd oddalił wniosek dowodowy strony pozwanej o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego, jako zmierzający do przedłużenia niniejszego postępowania. (...)(...)oparł i przyczyn, dla których innym dowodem odmówił wiarygodności i mocy dowodowej.
Czytaj więcej»

IV Ca 436/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-16

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 4%

Istotność:

Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. (...)Sąd Rejonowy wskazał, że krzywda jest postacią szkody, wobec powyższego dla jej ustalenia konieczne jest zbadanie, czy jej wystąpienie stanowi normalną konsekwencję naruszenia przez dany podmiot określonego dobra osobistego innego podmiotu. Innymi słowy, krzywda musi być adekwatnym następstwem zdarzenia, które spowodowało naruszenie danego dobra osobistego.
Czytaj więcej»

IV Ca 520/19

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-29

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 4%

Istotność:

Zaprzeczyła, podobnie jak brat, by z B. zostały zabrane inne ruchomości niż te wskazywane przez wnioskodawczynię. (...)Brak dowodów na to, by na datę ustania wspólności majątkowej uczestników w skład majątku wspólnego wchodziły inne ruchomości, o czym była mowa powyżej. (...)Wskazując na powyższe uczestnik postępowania wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania innemu równorzędnemu Sądowi Rejonowemu celem uzupełnienia postępowania dowodowego. (...)Niesłuszne jest równocześnie stanowisko uczestnika postępowania by uwzględnić również inne wydatki na samochód związane z ubezpieczeniem dobrowolnym i kosztami jego eksploatacji.
Czytaj więcej»

I C 1780/12

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-12-29

Data publikacji: 2018-06-01

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 170.206,45 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 4.08. 2012 r. oraz koszty procesu, 2) oddala powództwo w pozostałym zakresie.
Pozwany nie wskazał, by wartości te były odmienne w 2010r., 7/, 9/ nawet, jeśli w trakcie realizacji inwestycji zmieniły się przepisy i powstała potrzeba wykonania innych prac lub użycia innych materiałów, to koszty obciążają inwestora, a nie wykonawcę. (...)Odnośnie tych innych robót stron nie łączył stosunek umowny, nie było zatem uzgodnionego wynagrodzenia ryczałtowego za te prace ( v. wyrok SN z 21 lutego 2013r., IV CSK 354/12). Ma rację powód twierdząc, iż skoro inwestor zmienił zakres prac budowlanych i zlecił wykonanie innych prac, niż przewidywała to pierwotna umowa, to można mówić o nowej umowie , zawartej per facta concludentia. (...)Bezpodstawnie wzbogacony, czyli ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, ma obowiązek wydania korzyści w naturze lub do zwrotu jej wartości, jeśli zwrot w naturze nie jest możliwy ( art. 405 kc ).
Czytaj więcej»