Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1633/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-06

Data publikacji: 2019-01-07

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że roszczenie przysługuje właścicielowi nieruchomości i, że odszkodowanie przysługuję tylko za szkodę rzeczywiście poniesioną przez niego w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Wykładnia literalna tego przepisu wskazuje, więc (...)
W związku z decyzją (...) z 27 listopada 2000 roku o wyłączeniu z użytkowania budynku przy ul. (...) Gmina P. na wniosek lokatorów przedmiotowego budynku skierowała ich do innych mieszkań komunalnych i zawarła z nimi dziewięć umów najmu. (...)Ponadto, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu, właściciel, który nie skorzystał z innych uprawnień zbywając ją może żądać odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. (...)Jest to element istotny o tyle, iż z dniem 1 września 2004 roku weszła w życie rozległa zmiana przepisów kodeksu cywilnego wprowadzona ustawą z dnia 17 czerwca 2004 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2004r.162.1692 ze zm.). (...)Pierwsze z nich, a zatem te obowiązujące od momentu wejścia w życie kodeksu cywilnego , a w zasadzie od momentu utworzenia samorządu terytorialnego, nie regulowały odrębnie odpowiedzialności gminy, ani innych jednostek samorządu terytorialnego.
Czytaj więcej»

I C 2597/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-09-25

Data publikacji: 2019-12-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nawet w wypadku premii o charakterze roszczenia, nie da wyeliminować się elementu oceny ze strony pracodawcy/usługobiorcy co do spełnienia kryteriów przyznania wynagrodzenia zmiennego – ocena taka może być rozbieżna pomiędzy stronami umowy, a nawet pomiędzy organami statutowymi usługobiorcy uczestniczącymi w procesie weryfikacyjnym (...)
(...)Premiowych, sprawozdania finansowego, jak również innych dokumentów, których zbadanie Rada Nadzorcza uzna za celowe. (...)Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że do wynagrodzenie członków Zarządu oraz Kadry M. podlegającej Zarządowi odnosiły się całkowicie inne akty, zwłaszcza iż członkowie Zarządu(...)(...)Zatem oceny realizacji celów dokonywały w wypadku powoda i podległych dyrektorów inne podmioty, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w kontekście oceny realizacji celów jakościowych niemających charakteru mierzalnego. (...)Wedle stanowiska pozwanego ocena nabycia prawa do premii mogła być dokonana dopiero na koniec okresu premiowego, którym był rok kalendarzowy; natomiast inną kwestią jest zmienna w ramach(...)
Czytaj więcej»

I C 2727/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-24

Data publikacji: 2022-01-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie ma znaczenia w jaki sposób bank w rzeczywistości ustalał kursy walut. Analizie w świetle przepisów regulujących granice swobody umów podlega treść czynności prawnej, a nie sposób wykonywania umowy. Powyższe oznacza, że bankowi pozostawiono w istocie swobodne określenie kwot, które w celu zwolnienia się z zobowiązania pozwani powinni (...)
Sąd oddalił opozycję powoda przeciwko wstąpieniu do udziału w sprawie Bractwa (...) przez G. Bank i inne Banki z siedzibą w Ł. (postanowienie- k. 606). (...)Wskazała jedynie na stosowaną praktykę, a jak wiadomo każda sytuacja jest inna i sam fakt stosowania określonych reguł i zasad nie oznacza, iż mogło mieć odstępstwo od tego w przypadku pozwanych. (...)Tymczasem ani umowa, ani inne wzorce umowne mogące stanowić podstawę ustalenia treści łączącego strony stosunku prawnego, nie określały prawidłowo zasad ustalania tych kursów. (...)Wpływają jednak na ocenę spełnienia innych przesłanek uznania postanowień za niedozwolone, tj. ich sprzeczności z dobrymi obyczajami.
Czytaj więcej»

II K 58/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2018-02-21

trafność 4%

Teza orzeczenia: Brak szybkiej i oczekiwanej reakcji po stronie pokrzywdzonego skłonił oskarżonego do natychmiastowego sięgnięcia po pistolet i podjęcia kilku nieudanych prób oddania strzałów z posiadanego pistoletu. Wskazać należy, iż nie mamy w takim przypadku do czynienia z usiłowaniem nieudolnym. W myśl przepisu art. 13 § 2 k.k. usiłowanie nieudolne (...)
Nie zapamiętał, że uderzył w inny samochód. (...)Następnie był huk, ,,jakby z kapiszona” i D. K. usiadł, a kierowca B. cofając taranował inne samochody. (...)Potem usłyszeli huk przypominający strzał, a po chwili odjeżdżający samochód uderzający w inne pojazdy. (...)(...)lufy pistoletu było choć trochę inne lub pokrzywdzony znajdowałby się w momencie strzału w nieco innej pozycji, należy przypisać szczęściu pokrzywdzonego, a nie woli oskarżonego.
Czytaj więcej»

I C 863/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-04-23

Data publikacji: 2018-05-29

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowo uwzględniono powództwo; oddalając je w stosunku do jednego pozwanego. Odpowiedzialność pozwanych z tytułu deliktu władzy publicznej.
Wykonywano także inne prace zabezpieczające (k. 6712-6715). (...)Fakty przez niego podane potwierdził inny pracownik (...) M. B. . (...)Omawiał tą odmienność z innymi znajomymi. (...)Jednoznacznie stwierdził, że wał w rejonie wyrwy miał inne rozmiary.
Czytaj więcej»

I C 687/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-12-06

Data publikacji: 2017-01-13

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Przy miarkowaniu odszkodowania sąd powinien brać pod uwagę wszystkie okoliczności, czyli przede wszystkim porównać ze sobą zespół następujących elementów: stan majątkowy osoby odpowiedzialnej za szkodę ze stanem majątkowym poszkodowanego, przy uwzględnieniu wysokości odszkodowania, przy czym oceniając stan majątkowy odpowiedzialnego za (...)
H. R. (1) złożyła wniosek o ściganie K. K. w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej i spowodowania rozstroju zdrowia (protokoły i dokumentacja z akt postępowania przygotowawczego k. 16-25); w toku postępowania przygotowawczego zeznania złożyła między innymi J. K. wskazując, iż widziała(...)(...)Jak by nie chcieć usprawiedliwić zachowania pozwanego, było ono obiektywnie bezprawne, albowiem co do zasady każde naruszenie sfery nietykalności cielesnej innej osoby jest bezprawne – w(...)(...)(...)częściowym przynajmniej uzależnieniem od opieki innych osób. (...)Roszczenie o zapłatę sformułowano jako roszczenie jednorazowe – tymczasem bardziej zasadne wydawałoby się formułowanie w tym zakresie roszczenia o charakterze rentowym; takie, a nie inne sformułowanie roszczenia przez powódkę determinowało(...)
Czytaj więcej»

I C 760/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-01-18

Data publikacji: 2017-03-10

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Rzeczą powszechnie wiadomą jest, iż w miarę upływu czasu intensywność ta z reguły maleje, aż w końcu dochodzi do sytuacji, w której w zasadzie skutek naruszenia dóbr osobistych zanika. Szczególnie ma to miejsce w sytuacji, gdy naruszenie to nie jest intensywne i drastyczne, a nadto dotyczy oceny pracy danej osoby, która to ocena, zawsze (...)
W uzasadnieniu wskazał, iż odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowaną opublikowaniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor lub inna osoba, która spowodowała opublikowanie materiału. (...)Co więcej prezentuje w nich powódka swoje prywatne poglądy, oceniając pracę innych osób, w tym funkcjonariuszy publicznych. (...)Przejawia się ona w dwóch aspektach - dobrym imieniu, którego naruszenie polega na pomawianiu innej osoby o takie postępowanie lub(...)(...)(...)naruszy godność pracownika, albo podejmie inne czynności nie mieszczące się w ramach określonego przepisami prawa pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę.
Czytaj więcej»

I C 968/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-15

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Do przerwania przedawnienia wystarcza samo tylko stwierdzenie istnienia długu przez dłużnika. To natomiast, czy konkretne zachowanie się dłużnika można uważać za przyznanie, że dług istnieje, jest tylko kwestią oceny stanu faktycznego ustalonego przez sąd meriti. Uznanie niewłaściwe nie może być ani cofnięte, ani odwołane, ponieważ skutek (...)
(...)odsetkami za opóźnienie, prowizją i innymi należnościami banku z tytułu kredytu, w przypadku niedotrzymania terminu spłaty zobowiązań z tytułu kredytu oraz we wszystkich tych przypadkach, w których służy bankowi prawo ściągnięcia swoich wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. (...)Można je w zasadzie w całości powielić i podkreślić tylko, iż czym innym jest zarzut przedawnienia roszczenia wynikającego ze stosunku podstawowego i będące jego konsekwencją wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem, a czym innym zarzut przedawnienia samego roszczenia wekslowego,(...)(...)Przepis ten dodano ustawą z dnia 25 września 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw i wszedł on w życie z dniem 27 listopada 2015 roku, a zatem w momencie w którym pozwana pozostawała już w opóźnieniu.
Czytaj więcej»

I C 2575/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-18

Data publikacji: 2018-09-25

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Oświadczenie, że strona przeciwna faktu nie udowodniła, w sytuacji gdy stronie składającej takie oświadczenie rzeczywisty stan rzeczy jest niewątpliwie znany, nie jest tożsame z zaprzeczeniem temu faktowi, ale stanowi uchylenie się od oświadczenia, czy dany fakt miał miejsce, połączone z próbą odwołania się jedynie do prawdy formalnej.
W toku procesu nie przedstawiła ona również żadnych dowodów spłat innych niż powód. (...)Pozwana w toku procesu nie zanegowała samej zasadności wypowiedzenia umowy, a zatem trudno, aby powód w inny sposób miał dowodzić te okoliczności. (...)Pozwana w toku niniejszego procesu nie zgłosiła zaś nawet własnego twierdzenia, iż spłaciła to zobowiązanie, czy też że spłaciła je w wysokości innej niż to wskazał powód. (...)(...)każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Czytaj więcej»

IV Ca 918/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-01-19

Data publikacji: 2017-02-21

trafność 4%

Istotność:

W związku z wypadkiem u powódki nie doszło ponadto do organicznego uszkodzenia układu nerwowego, nie występuje u niej również żaden inny uszczerbek na tle neurologicznym. (...)W przypadku ostrej reakcji na stres jest to okres kilku dni a innego rodzaju zaburzenia związane z narażeniem na stres utrzymują się maksymalnie do 6 miesięcy. (...)Te oraz inne wątpliwości nie mogły zostać wyjaśnione w postaci opinii uzupełniającej, ponieważ w toku postępowania biegła została skreślona z listy biegłych sądowych. (...)Poza dolegliwościami bólowymi biodra, brak jest jakichkolwiek innych nieprawidłowości.
Czytaj więcej»