Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1584/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-02-28

Data publikacji: 2018-04-17

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Maksymalny dopuszczalny wymiar przyczynienia się w sytuacji szkody związanej z wypadkiem drogowym, spowodowanym przez osobę kierującą pojazdem, doznanej przez inną osobę, wynosi 50%; nielogicznym i niedopuszczalnym jest przyjęcie stanowiska, że osoba poszkodowana w większym stopniu niż sprawca wypadku będzie odpowiedzialna za jego skutki.
Wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2014 r. w sprawie sygn. akt II K 406/14 Sąd Rejonowy w Mławie skazał W. Z. (2) za popełnienie między innymi przestępstwa z art. 177 § 2 kk w zb. z art. 178 § 1 kk (odpis prawomocnego wyroku k. 6). (...)Pismem z dnia 02 lutego 2016 r. między innymi S. i J. małżonkowie O.(...)(...)Podnieść należy, iż powodowie dopiero za 9 lat nabędą prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego; po śmierci syna pojawiła się konieczność korzystania z pomocy innych osób przy pracach gospodarskich. (...)Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać można, iż M. O. dalej aktywnie pomagałby rodzicom, znacznie ograniczając konieczność liczenia na pomoc innych osób – tak jak to ma miejsce w chwili obecnej.
Czytaj więcej»

I C 2404/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-10-20

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stosownie do treści art 362 k.c. jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Mimo tego, iż w przepisie tym mowa jest o odszkodowaniu nie ulega wątpliwości, iż ma on zastosowanie do wszystkich (...)
Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy. (...)Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. Innymi słowy, brak podstaw w aktualnym stanie prawnym do tworzenia zamkniętych katalogów, obejmujących kryteria ustalania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia. (...)Powód ma możliwość spotkań z innymi ludźmi, podejmowania części lżejszych aktywności życiowych.
Czytaj więcej»

II K 86/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-03-03

Data publikacji: 2021-10-21

trafność 4%

Teza orzeczenia: O ile oskarżony D.P. był w pełni świadom konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z faktu odpłatnego zbywania narkotyków, gdyż był i jest w pełni zdrową psychicznie oraz dojrzałą osobą, która w czasie czynu ukończyła 21 lat tracąc tym samym status młodocianego, to w przypadku oskarżonego D.R. sytuacja jest odmienna, albowiem zarówno w czasie czynu, (...)
Jednak ogólnikowość relacji A. J. K. , nie popartej innymi dowodami, nakazywała sądowi przyjąć, że wcześniej na przestrzeni roku i sześciu miesięcy oskarżony D. R. sprzedał A. J. K. substancje psychotropowe w postaci amfetaminy i mefedronu 10-cio krotnie. (...)Jeżeli oskarżony przebywał przez tak długi okres w Ż. to rodzi się pytanie, w jaki inny sposób A. J. K. wszedł w posiadanie torebki foliowej z substancją psychotropową alfa (...) . (...)Możliwość przypisania winy sprawcy czynu zabronionego zależy od wielu okoliczności, między innymi od osiągnięcia odpowiedniego poziomu rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, umysłowego, pozwalającego rozpoznać znaczenie czynu i pokierować właściwie swoim postępowaniem. (...)Nie można nie zauważyć, iż oskarżonym towarzyszyła silna motywacja ukierunkowana na łatwe wzbogacenie się kosztem innych z racji sprzedaży narkotyków.
Czytaj więcej»

IV Ca 588/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-11-08

Data publikacji: 2017-11-23

trafność 4%

Istotność:

Samo twierdzenie współwłaściciela o korzystaniu przez innego współwłaściciela z rzeczy wspólnej w zakresie przewyższającym przysługujący mu udział nie może dawać podstaw do dochodzenia od niego z tego tytułu jakiegokolwiek roszczenia. (...)Wskazał, iż są one oparte na art. 207 kc , zgodnie z którym pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. (...)Innych składników materialnych H. J. nie był w stanie nawet wymienić. (...)Roszczenie współwłaściciela przeciwko innemu współwłaścicielowi o wynagrodzenie za korzystanie(...)w razie naruszenia przez tego innego współwłaściciela art. 206 kc.
Czytaj więcej»

I C 569/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-09-28

Data publikacji: 2017-01-12

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Termin wypowiedzenia wynosi 30 dni, a wypowiedzenie oznacza obowiązek zapłaty jednorazowej całej kwoty kredytu wraz z należnymi odsetkami, opłatami, upomnieniami i innymi kosztami. (...)(...)wszelkimi ich zabezpieczeniami oraz wszelkimi innymi prawami z wierzytelnościami i zabezpieczeniami związanymi, w tym w szczególności roszczeniami o zaległe odsetki, koszty i kary. (...)(...)drodze przelewu, chyba że co innego wynika z treści upoważnienia do uzupełnienia. (...)W sprawie niniejszej nie było żadnego innego zastrzeżenia w upoważnieniu do uzupełnienia weksla, a zatem zarzut ten był chybiony.
Czytaj więcej»

I C 2801/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-03-02

Data publikacji: 2020-05-12

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 87.132,71 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 13.09.2013r. do dnia zapłaty oraz koszty procesu.
L. T. nie wykazał, by uiścił na poczet spłaty pożyczki inne jeszcze kwoty; na tę okoliczność nie przedstawił bowiem żadnego dowodu. (...)Pozwany, skoro twierdzi, iż w dniu 14 sierpnia 2012r. otrzymał inny dokument, niż wypowiedzenie umowy, winien dla wykazania tej okoliczności złożyć zawartość otrzymanej przesyłki. (...)Jak to już wskazano we wcześniejszej części uzasadnienia, pozwany nie uiścił innych kwot, niż potwierdzone przez powoda. (...)L. T. nie wskazał nawet, jakie inne kwoty, w jakiej dacie i w jaki sposób zapłacił powodowi.
Czytaj więcej»

II K 13/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-26

Data publikacji: 2019-09-12

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Zebrane w sprawie dowody i ich ocena nakazywały uznać T.K. za winnego popełnienia poprzez zamykanie drzwi lokalu mieszkalnego zbrodni pozbawienia wolności K.D. dokonanej przy tym ze szczególnym udręczeniem wynikającym z uprzedniego grożenia pokrzywdzonej pozbawieniem jej życia, ale też niewezwania przez cały ustalony okres przetrzymywania od (...)
(...)w jej kierunku fotelem i innymi ciężkimi przedmiotami, powodując obrażenia ciała(...)
Czytaj więcej»

II K 41/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-07-14

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)udzielić bez narażenia siebie oraz innych osób na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu tj. o przestępstwo z art. 162 § 1 k.k.
Czytaj więcej»

I C 1044/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-10-08

Data publikacji: 2019-01-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zasądza 70.000 zł, a w pozostałym zakresie powództwo oddala
(...)niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. (...)Niewątpliwie zaś inna była wartość pieniądza w 2003r.roku, a inna jest obecnie. (...)(...)chyba że przepis szczególny wskazuje inny sposób określenia zakresu związku przyczynowego.
Czytaj więcej»

IV Ca 524/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-08-14

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 4%

Istotność:

Zatem, zawierając w 1982 r. umowę (już pod rządami nowej ustawy) strony powinny być poinformowane przez notariusza o możliwej innej interpretacji skutków prawnych w zakresie prawa własności.
Czytaj więcej»