Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 259/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-06-21

Data publikacji: 2018-07-19

trafność 4%

Istotność:

Zauważyć także należy, iż argument zawarty w uzasadnieniu apelacji, że wnioskodawca niema możliwości uzyskania zaspokojenia swoich roszczeń w inny sposób, jak z przedmiotu hipoteki, nie może skutkować uwzględnieniem apelacji.
Czytaj więcej»

IV Ca 218/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-07-06

Data publikacji: 2016-07-19

trafność 4%

Istotność:

(...)wystawienia weksla, czy też dokonania innej czynności zobowiązującej (zarzutów osobistych, subiektywnych). (...)Czym innym jest przedawnienie roszczenia ze stosunku podstawowego, a czym innym przedawnienie wekslowe. Obie instytucje różnią się istotnie między innymi, co do początku biegu przedawnienia.
Czytaj więcej»

IV Ca 242/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-22

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 4%

Istotność:

Chodzi tu o krzywdę ujmowaną, jako cierpienie fizyczne (ból i inne dolegliwości), cierpienia psychiczne (ujemne uczucia przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia). (...)Po wypadku przez 6 tygodni powód wymagał opieki innych osób przez 4 godziny dziennie, następnie również przez 6 tygodni wymagał pomocy przez 2 godziny dziennie. (...)Powód nie udowodnił, że poniósł inne wydatki związane z leczeniem. (...)Nie przesądzając o tym, co mogłoby się wydarzyć w sprawie M. K. , zdaniem Sądu II instancji, nie można powodowi odmówić prawa do innego wyboru niż publiczna służba zdrowia, która w opinii społecznej nie zawsze cieszy się bezwarunkowym zaufaniem.
Czytaj więcej»

I C 1394/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-07-01

Data publikacji: 2015-01-22

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nie można przyjąć domniemanie z art. 528 kc w sytuacji gdy w wykonaniu umowy dłużnik uzyskał cenę stanowiącą znaczną część wartości przedmiotu umowy
(...)iż wobec dłużników prowadzone są inne postępowania egzekucyjne, dlatego też Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ciechanowie przekazał postępowanie zabezpieczające Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Płońsku (pisma komornika k. 30-37, kopia postanowienia komornika k. 38). (...)Pozwani pilnie zaczęli poszukiwania innej nieruchomości, albowiem musieli opuścić sprzedany lokal. (...)Za przyjęciem, iż dokonana przez biegłego wycena jest prawidłowa przemawia nadto fakt, iż zbliżoną cenę wskazali inni rzeczoznawcy. (...)Zdaniem Sądu, w świetle ustaleń poczynionych przez komornika sądowego oraz w kontekście istniejących zobowiązań, mając też na uwadze fakt, iż wobec małżonków S. toczyły się też inne postępowania egzekucyjne (nie tylko z(...)
Czytaj więcej»

I C 1629/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-07

Data publikacji: 2019-12-06

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepis art. 64 k.c. nie jest samoistną podstawą dla kreowania obowiązku złożenia oznaczonego oświadczenia woli. Stanowi on jedynie podstawę do stwierdzenia przez sąd, że dłużnik ma obowiązek złożenia oświadczenia woli. Innymi słowy, przepis art. 64 k.c. określa jedynie skutki prawne wynikające ze stwierdzenia istnienia takiego obowiązku, (...)
Innymi słowy, przepis art. 64 k.c. określa jedynie skutki prawne wynikające ze stwierdzenia istnienia takiego obowiązku, którego źródłem muszą być jednak określone, istniejące stosunki prawne, a których zbadanie i ocena jest obowiązkiem sądu uwzględniającego powództwo na podstawie tego przepisu. (...)Wśród czynności prawnych kreujących obowiązek złożenia oznaczonego oświadczenia woli podstawowe znaczenie odgrywa umowa przedwstępna ( art. 389-390 k.c. ), ale w grę mogą wchodzić także inne umowy, np. umowa obligacyjna zobowiązująca(...)(...)Dotyczą bowiem całkowicie innego niż w tej sprawie stanu faktycznego. (...)Pozwanym znany był też cel nabycia akcji przez powoda, jakim była chęć osiągnięcia zysku w postaci: oprocentowania oferowanego przez pozwanych bądź różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną rynkową – w przypadku sprzedaży akcji innym podmiotom.
Czytaj więcej»

I C 1287/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-10-24

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie należy domniemywać zwolnienia z długu z faktu rezygnacji przez wierzyciela z zabezpieczenia wierzytelności jako prawa akcesoryjnego.
(...)ratach; zabezpieczeniem kredytu były między innymi dwie hipoteki ustanowione na kredytowanej(...)(...)Nabywca nieruchomości zobowiązał się do uregulowania ceny nabycia między innymi poprzez dokonanie przelewu kwoty 390 000 zł na rzecz (...) SA tytułem spłaty zadłużenia sprzedających wobec tego banku (akt notarialny k. 54-62). (...)Z treści przedstawionej dokumentacji w żaden sposób nie wynika, aby między stronami doszło do nowacji stosunku prawnego, bądź też innych działań prawnych, które mogłyby stanowić(...)(...)(...)umowy poprzez czynność podjętą w innej formie, w tym także per(...)
Czytaj więcej»

I C 1510/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-20

Data publikacji: 2017-01-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: powództwo oddala zasądza od powoda na rzecz pozwanego koszty zastępstwa procesowego
(...)„ mnogie złamania kości udowej, inne określone zaburzenia krzepnięcia, wieloodłamowe złamanie przez i podkrętarzowe kości udowej lewej.” W trakcie hospitalizacji u powoda w dniu 3 listopada 2014 r. przeprowadzono zabieg operacyjny. (...)W okresie od 16 maja 2011 r. do 23 maja 2011 r. odbył okresowe szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higiena pracy dla pracodawców i innych osób kierujących dowód: zaświadczenie k. 1185. (...)Przepis art. 429 k.c. umożliwia poszkodowanemu dochodzenie roszczenia od osoby, która powierzyła innemu wykonanie jakiejś czynności i to przy jej wykonywaniu została wyrządzona szkoda. (...)Powierzający wykonanie czynności drugiemu ponosi odpowiedzialność na podstawie wskazanego przepisu, jeżeli spełnione są następujące przesłanki: 1) podmiot ten powierzył wykonanie czynności innej osobie, dokonując niewłaściwego wyboru (wina(...)
Czytaj więcej»

I C 2106/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-01-27

Data publikacji: 2020-02-27

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Krzywda, wywołana śmiercią współmałżonka jest jedną z najbardziej dotkliwych i najmocniej odczuwalnych z uwagi na rodzaj i siłę więzów rodzinnych oraz rolę pełnioną przez niego w rodzinie, a poczucie krzywdy, wynikające z osobistego żalu, bólu, osamotnienia, cierpienia i bezradności, może powiększać świadomość, że na jednego małżonka spada (...)
Nie ma innego partnera. (zeznania świadków O. J. - k. 62, S. J. - k. 62-62, M. S. (1) - k. 63, M. S. (2) - k. 64). (...)W hierarchii wartości winno ono zasługiwać na szczególnie wzmożoną ochronę w porównaniu z innymi dobrami prawnymi; wszak skutki naruszenia takiego dobra rozciągają się na całe życie. (...)Temu bowiem służą inne roszczenia o charakterze rentowym (w tym m.in. przyznawane na podstawie art. 446 § 2 k.c. ). (...)Z punktu widzenia hipotezy art. 446 § 3 k.c. istotne są nie tylko utracone dochody zmarłej osoby najbliższej, jej koszty utrzymania i inne tego typu wskaźniki.
Czytaj więcej»

VI U 852/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-07-11

Data publikacji: 2017-07-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Praca wykonywana na stanowisku kierownika mieści się w zadaniach nadzoru nad pracownikami wykonującymi pracę w warunkach szczególnych, o ile polega na stałej kontroli nad procesami produkcji zaliczanymi do wykazu A rozporządzenia Rady Ministrów z 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub (...)
Biegły poczynił też uwagę, że jeżeli inne, równocześnie wykonywane prace (administracyjno –(...)(...)(...)lat miał status pracownika, wykonywał inną pracę (np. prowadził działalność gospodarczą)(...)(...)Natomiast w sądowym postępowaniu odwoławczym możliwe jest ustalenie tych okresów także w oparciu o inne dowody (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 21 września 1984 r., III UZP 48/84, LEX nr 14630) . Przeprowadzenie innych dowodów przewidzianych na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego na okoliczność pracy w warunkach szczególnych dopuszczalne jest, gdy pracodawca wystawił świadectwo pracy a ZUS kwestionuje jego treść, jak i wówczas, gdy dokument ten nie może zostać sporządzony.
Czytaj więcej»

IV Ca 893/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-12-28

Data publikacji: 2017-01-17

trafność 4%

Istotność:

A. nr (...) pozwana zobowiązała się do ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokalu, ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz innych kosztów zarządu tą nieruchomością -(...)(...)A nr (...) pozwana zobowiązała się do ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokalu, ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz innych kosztów zarządu tą nieruchomością -(...)(...)Nakaz ochrony własności oraz innych praw majątkowych, zawarty w art. 64 ust. 2 Konstytucji RP nakłada określone obowiązki na ustawodawcę zwykłego. (...)Przykładem ograniczenia własności, podyktowanego uzasadnioną potrzebą ochrony praw innych osób, jest ograniczenie praw właściciela lokalu przewidziane w art. 16 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.
Czytaj więcej»