Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2087/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-28

Data publikacji: 2020-05-12

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Istnienie wpisu w dziale III księgi wieczystej nie ogranicza właściciela w możliwości skutecznego dokonywania rozporządzań nieruchomością
W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, że udzielił między innymi A. A. - D. pożyczki(...)(...)(...)iż prowadzone jest egzekucja z innej nieruchomości – wierzyciel nie wyraził jednak na to zgody, wnosząc w piśmie z dnia 16 marca 2013 r. o przystąpienie do opisu i oszacowania nieruchomości. (...)(...)egzekucja prowadzona była również z innej nieruchomości, a także przeciwko innym osobom odpowiedzialnym za spełnienie świadczenia pieniężnego. (...)(...)treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe ), domniemanie, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym (art. 3 ust. 1 Uokwih) oraz zasady dotyczące pierwszeństwa ujawnionych w księdze wieczystej praw osobistych i roszczeń ( art. 20 Uokwih).
Czytaj więcej»

IV Ca 117/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-27

Data publikacji: 2017-07-10

trafność 5%

Istotność:

Przeniesienie wierzytelności na rzecz innego wierzyciela bez wiedzy dłużnika narusza również dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego, umowa przelewu została zawarta w warunkach, o jakich mowa w art. 300 § 1 k.k. (...)U. 2016.790) stanowi, iż wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu. (...)Również w tym samym trybie toczy się postępowanie o wpis w innym rejestrze publicznym, tj. w Krajowym Rejestrze Sądowym. (...)(...)księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).
Czytaj więcej»

I C 1160/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2017-09-15

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Istnienie interesu prawnego w wytaczaniu powództw z art. 189 k.p.c. powinno być rozumiane z uwzględnieniem szeroko pojmowanego dostępu do sądu zgodnie z art. 14 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 45 ust. 1 i art. 241 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (por. Kodeks postępowania cywilnego pod redakcją (...)
Nadto nie ma innej możliwości usunięcia wątpliwości odnośnie do statusu pozwanej (k. 2 - 5). (...)Następnie zaproponowano mu powrót do pracy na innym stanowisku pracy. (...)W związku z powyższym w maju 2015 roku zrezygnował on z członkostwa i następnie wrócił do pracy na innym stanowisku (zeznania świadka J. B. - k. 108 - 109 - 03:21 - 14:50). (...)Zapewnia bowiem prawo do ochrony praw podmiotowych przez ustalenie istnienia prawa lub stosunku prawnego w formie, która nie znajduje oparcia w innych przepisach prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I C 1648/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2018-02-08

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Artykuł 16 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843) nie stanowi źródła roszczeń o naprawienie szkody wynikłej z przewlekłości postępowania; ich podstawą mogą być w szczególności art. 445 i 448 k.c., stosowane z (...)
Nadto podnieść również należy, iż w innych prowadzonych z udziałem powoda procesach, w których Sąd dopuszczał dowód z przesłuchania stron i zlecał przeprowadzenie go w drodze pomocy sądowej, powód odmawiał składania zeznań, prowadząc jedynie do wydłużenia czasu trwania procesu. (...)Zgodnie z art. art. 417 § 1 k.c. za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Czytaj więcej»

I C 2313/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2021-10-27

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Z naruszeniem obowiązku wydania aktu normatywnego (zaniechaniem legislacyjnym) mamy do czynienia jedynie w przypadkach, gdy obowiązek wydania aktu normatywnego wynika z obowiązującej normy prawnej (norm prawnych). Zasady słuszności, zasady współżycia społecznego lub inaczej ujęte normy lub zasady etyczne nie są wystarczającą podstawą (...)
W tej sytuacji zarząd Powiatu (...) , po ukształtowaniu się w 2010 roku, zlecił prywatnej firmie przeprowadzenie tzw. brenchmarkingu, czyli porównania sytuacji SPZZOZ z innymi podobnymi szpitalami na terenie kraju. (...)Zgodnie z art 417 § 1 k.c. za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa . (...)W myśl w/w przepisu art 417 k.c. , pojęcie wykonywania władzy publicznej obejmuje tylko takie działania które ze swej istoty, a więc ze względu na charakter i rodzaj funkcji przynależnej władzy publicznej wynikają z kompetencji określonych w samej Konstytucji RP oraz z innych przepisów prawa. (...)Obowiązek taki może wynikać z przepisów konstytucyjnych, które wskazują na konieczność uregulowania danej kwestii w ustawie, lub też z innej ustawy, pod warunkiem że samozobowiązanie się ustawodawcy w takiej formie do wydania innej ustawy zostało wyrażone w sposób jednoznaczny.
Czytaj więcej»

IV Ca 174/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2017-05-17

trafność 6%

Istotność:

I. F. zdała te egzaminy, dostała się do liceum ogólnokształcącego do W. , jednak po jakimś czasie zrezygnowała z nauki w tej szkole i skończyła inne liceum. (...)Wprawdzie dopiero na podstawie ustawy z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)wyklucza to dochodzenia zadośćuczynienia na innej podstawie prawnej związanej z naruszeniem dobra osobistego, jakim jest więź rodzinna. (...)(...)oparł i przyczyn, dla których innym dowodem odmówił wiarygodności i mocy dowodowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 1974 r.
Czytaj więcej»

I C 2336/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-24

Data publikacji: 2017-09-15

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: W dotychczasowym orzecznictwie przyznawanie należności za bezumowne zajmowanie lokali opiera się na różnych podstawach prawnych. Z jednej bowiem strony wskazuje się przepisy art. 224 k.c., 225 k.c. w zw. z art. 230 k.c. dotyczące tzw. roszczeń uzupełniających przysługujących właścicielowi przeciwko posiadaczowi samoistnemu, czy też (...)
Nadto proponował bratu zakup innego lokalu mieszkalnego, do którego ten mógłby się przeprowadzić i następnie sprzedaż całego budynku. (...)Bez wątpienia pozwany przez cały okres wskazywany przez powoda zamieszkiwał w innym lokalu, usytuowanym w przedmiotowej nieruchomości, stanowiącym jego współwłasność.
Czytaj więcej»

I C 2505/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-20

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 2%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 156.069,79 zł z odsetkami ustawowymi od 8.04.2011 r. do dnia zapłaty, 2) oddala powództwo w pozostałej części, 3) nadaje wyrokowi w pkt 1 rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 40.000 zł
Na rozprawie w dniu 23 lutego 2015r. pozwany podał, iż kwestionuje jedynie wysokość zadośćuczynienia dla A. M. jako wygórowanego, innych świadczeń, wypłaconych poszkodowanym, nie kwestionuje.
Czytaj więcej»

IV Ca 97/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-19

Data publikacji: 2017-06-07

trafność 6%

Istotność:

(...)że złożone je dla ukrycia innej czynności prawnej, tj. celem zabezpieczenia płatności za sprzedane i niezaewidencjonowane pierwotnie materiały budowlane, wydane M. J. (1) „na zeszyt”. (...)Ponadto należy w tym miejscu podkreślić z całą stanowczością, że M. J. (1) prowadził działalność gospodarczą i jako przedsiębiorca powinien wykazać się podstawową wiedzą na temat tego, czym różni się pożyczka od innego rodzaju umów. (...)Skoro oświadczenie z 28 lutego 2013r. stanowić miało tytuł zabezpieczenia na wypadek innego zobowiązania, to M. J. (2) powinien udowodnić, że zabezpieczenie upadło na skutek spełnienia świadczenia. (...)M. J. (2) stawia tezę, że po uiszczeniu długu powód zwrócił mu oświadczenie, a następnie wykradł je z jego szafy pancernej, w której były przechowywane inne dokumenty.
Czytaj więcej»

I C 1749/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-07

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu wykonawczego, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
Zgodnie z art. 123 § 1 k.p.c. bieg przedawnienia przerywa się m. in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)W związku z tym przyjmuje się, że nabywca wierzytelności przez umowę przelewu uzyskuje jedynie prawo do wierzytelności objętej dotychczasowym tytułem wykonawczym, a nie uprawnienie do kontynuowania wszczętego wcześniej przez inny podmiot postępowania. (...)Brak jest więc podstaw do twierdzenia, że skutek rozpoczęcia biegu przedawnienia na nowo po umorzeniu postępowania egzekucyjnego może odnosić się do sytuacji gdy uprawnionym do wszczęcia ponownej egzekucji jest już inny niż wymieniony w pierwotnym tytule wykonawczym wierzyciel. (...)Powód nie wykazał zaistnienia po tym czasie jakichkolwiek innych okoliczności skutkujących przerwą biegu przedawnienia.
Czytaj więcej»