Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 833/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-02-28

Data publikacji: 2018-04-05

trafność 4%

Istotność:

(...)równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi. (...)Dane zawarte w tych zestawieniach nie dotyczą operacji innych niż te, które odnosiły się do spornego zobowiązania. (...)(...)oparł i przyczyn, dla których innym dowodem odmówił wiarygodności i mocy dowodowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 1974 r. (...)(...)granicach podniesionego zarzutu, choć na innej podstawie.
Czytaj więcej»

I C 2499/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2017-01-03

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Nie podjął innego zatrudnienia z uwagi na stan zdrowia. (...)Pozwany podnosił jedynie zasadne zarzuty wobec części złożonych przez powoda paragonów, faktur i innych dowodów, które służyć miały wykazaniu poniesionej przez T. R. szkody. (...)Poruszający się w ten sposób po zmroku pojazd staje się niewidoczny dla innych użytkowników ruchu, zaś działanie kierującego ciągnikiem (rozwijającego o wiele mniejszą prędkość, niż inne pojazdy mechaniczne) w takiej sytuacji(...)(...)Wprawdzie wskazano tam rodzaje leków, które musiał otrzymywać powód, jednakże nie ma wśród nich środków medycznych i innych produktów zakwestionowanych skutecznie przez pozwanego.
Czytaj więcej»

I C 1763/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-28

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Z art. 436 § 1 k.c. w zw. z art. 435 § 1 k.c. wynika rozkład ciężaru dowodowego w procesie, w którym poszkodowany dochodzi roszczeń odszkodowawczych przeciwko sprawcy szkody, ubezpieczycielowi, czy też, tak jak w sprawie niniejszej Ubezpieczeniowemu funduszowi Gwarancyjnemu, to fundusz ma udowodnić w/w/ okoliczności ekskulpacyjne a na (...)
W odniesieniu do wypadku komunikacyjnego określanego w doktrynie mianem ciężkiego skutkiem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. (...)Inna interpretacja art. 442 ( 1) § 2 k.c. , w wypadku gdy pomimo prowadzonego postępowania karnego za określone czyny bezpośredni sprawca nie został skazany, doprowadziłaby do obejścia zasad prawa karnego. (...)(...)się w tym samym kierunku inny pojazd, czy też nie było na drodze żadnej innej sytuacji, która to uniemożliwiała zastosowanie tych świateł. (...)Oczywiście czym innym jest kwestia jego późniejszego zachowania tj. ucieczki z miejsca zdarzenia.
Czytaj więcej»

IV Ca 1012/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-09

Data publikacji: 2016-04-11

trafność 4%

Istotność:

Ponadto w ocenie Sądu Rejonowego, zeznania te nie były wiarygodne w tej części, w jakiej W. R. twierdziła, że wola spadkodawczyni była inna niż zawarta w treści testamentu. (...)Trudno uznać za logiczne twierdzenie, że spadkodawczyni posługując się słowem „gospodarstwo domowe” i mając na myśli „nieruchomości”, jednocześnie w innej części testamentu przekazaną nieruchomość każe sprzedać. (...)Sąd Okręgowy oddalił wniosek o ustalenie, że orzeczenia sądów państwa obcego – Sądu Apelacyjnego w O. VIII Wydziału Apelacyjnego H. C. z 14 czerwca 2012r. i Sądu Spraw Pospolitych H. C. z 9 stycznia 2013r. podlegają uznaniu, ale z innych względów niż wskazywał w uzasadnieniu Sąd Rejonowy. (...)Jednocześnie okoliczność, iż tłumacz przysięgły nie miał pewności co do znaczenia słów użytych w testamencie, potwierdza jedynie tezę, iż postanowienie zawarte w ustępie II jest sformułowane niejasno, niejednoznacznie i wymaga wykładni innych niż tylko językowa.
Czytaj więcej»

I C 108/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-12-30

Data publikacji: 2014-01-24

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowe zasądzenie dochodzonych roszczeń, częściowe ich oddalenie; rozstrzygnięcie o kosztach procesu
Innymi słowy, przepisy te nie mają zastosowania do stosunku umownego między właścicielem a inną osobą, na podstawie którego korzystał on z rzeczy za zgodą właściciela. (...)Nawet jeśli to inna osoba niż ta, która była właścicielem w czasie dokonywania nakładów na rzecz. (...)Zgodnie więc z art. 260 użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. (...)Powódka dokonała nakładów innych niż związane ze zwykłym korzystaniem z rzeczy; w rozumieniu art. 260 k.c.
Czytaj więcej»

I C 1932/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-12-13

Data publikacji: 2018-02-08

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nawet skuteczne powierzenie czynności osobie trzeciej, które na podstawie art. 429 k.c. zwalnia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem danych czynności, nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego za szkodę wyrządzoną jego własnym zaniedbaniem.
Jednakże nie całkowicie nastąpiło przeniesienie obowiązków J. S. , bowiem, jak słusznie zauważyła powódka i pozwany J. K. , inny był zakres wymagań zleceniobiorcy od J. S. , a inny tego ostatniego od J. K. . (...)Innymi słowy, w grudniu, w polskich warunkach atmosferycznych, powinni oni być przygotowani na wystąpienie opadów śniegu i oblodzenia. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym. (...)Drugim roszczeniem mieszczącym się w żądaniu odszkodowania było żądanie zwrotu kosztów leków i innych materiałów zakupionych przez powódkę w kwocie 7.311,60 zł.
Czytaj więcej»

I C 1902/09

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-12

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: W przypadku zachowań polegających na zaniechaniu obowiązek ciążący na określonym podmiocie musi w sposób wyraźny wynikać z przepisu prawa. Świadomość zawinienia oznacza, że sprawca zdaje sobie sprawę z faktu, iż jego zachowanie jest bezprawne. Sprowadza się ona do postawienia sprawcy zarzutu, że w konkretnych okolicznościach umyślnie bądź na (...)
Dalej wskazał, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd I instancji zobligowany będzie rozważyć ewentualną odpowiedzialność pozwanego na podstawie innych – wskazanych przepisów. (...)W ramach profilaktyki leśnej, podobnie, jak inni leśniczy, nie stosował on żadnych urządzeń. (...)Innymi słowy niezależnie od tego czy P. G. (1) opukałby to drzewo czy też nie, nie miałby podstaw do podjęcia decyzji o wycięciu tego drzewa w trybie nagłym, jako zagrażającego bezpieczeństwu lasu, czy ludzi. (...)W tym zakresie nawet statio fisci Skarbu Państwa winno być inne – bowiem za plan ten odpowiedzialność ponosi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w O. , która jego wykonanie zlecała oraz Minister d.s środowiska, jako ten, który go zaakceptował.
Czytaj więcej»

I C 2206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-06

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wysokość odpowiedniej sumy, której przyznanie przewiduje art. 445 § 1 k.c., zależy więc przede wszystkim od rozmiaru doznanej przez poszkodowanego krzywdy, ustalonej przez sąd przy uwzględnieniu całokształtu okoliczności sprawy. O rozmiarze należnego zadośćuczynienia pieniężnego powinien, więc decydować w zasadzie stopień cierpień fizycznych (...)
Nadal wymaga pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych . (...)Nie rozbiera się na plaży, nie kąpie się tak jak inni, bo wstydzi się pokazać oszpecenie. (...)Rzeczą oczywistą jest, iż nie jest możliwe sumowanie wskazanych przez biegłych wskaźników, bowiem prowadziłoby to do absurdu, gdyż niektóre z obrażeń wynikają z innych. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym.
Czytaj więcej»

VI P 41/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-01-04

Data publikacji: 2018-01-26

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w skutek wypadku przy pracy na mocy art. 445 par. 1 k.c. w związku a rt. 300 k.p. powinno rekompensować pracownikowi ograniczenia zarówno w sferze prywatnej jak też związane z możliwością wykonywania dotychczasowej pracy.
Oprócz tego zajmuje się innymi obowiązkami, takimi jak: pozyskiwanie klientów, pozyskiwanie materiałów, sprawami administracyjnymi oraz organizacyjnymi. (...)Dotychczas wykonywana przez powoda praca nie miała charakteru specjalistycznego i nic nie stoi na przeszkodzie, aby powód przekwalifikował się i znalazł inne zajęcie. (...)P. P. odzyskał pełną sprawność fizyczną i nie wymaga obecnie pomocy ze strony innych osób. (...)P. P. odzyskał pełną sprawność fizyczną i nie wymaga obecnie pomocy ze strony innych osób.
Czytaj więcej»

I C 28/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-06-19

Data publikacji: 2019-08-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: W polskim systemie prawnym zarówno płód, jak i dziecko nienarodzone podlegają ochronie prawnej, mającej swoje źródło zarówno w Konstytucji (art. 38), jak i ustawach. Jak wynika np. z art. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z (...)
Powódka, zaś już półtora roku po śmierci narzeczonego związała się z innym partnerem. (...)W jego miejsce Sąd dopuścił dowód z opinii innego biegłego z tego samego zakresu, ale opinii pisemnej. (...)Owa dobra widoczność, to również dobra widoczność pieszych z perspektywy innych uczestników ruchu drogowego. (...)Niewątpliwie zaś inna była wartość pieniądza w 1999 roku, a inna jest obecnie.
Czytaj więcej»