Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 295/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-07-27

Data publikacji: 2016-10-14

trafność 6%

Istotność:

W sprawie nie została przedłożona umowa czy inny dokument dotyczący sprzedaży udziałów A. D. (1) w nieruchomości. (...)Oczywiście dowodem takim nie może być dowód z akt innej sprawy lecz konkretne dokumenty zawarte w takich aktach. (...)Dowód z przesłuchania stron postępowania ma taką samą moc dowodową jak każdy inny dowód i podlega ocenie według zasad takich samych, jak wszystkich innych dowodów. (...)O innych okolicznościach, które miałyby by być przedmiotem dowodu w zawartym w apelacji wniosku nie ma mowy.
Czytaj więcej»

I C 1120/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-12-05

Data publikacji: 2019-02-04

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: do przyjęcia świadomości dłużnika pokrzywdzenia wierzycieli, o która chodzi w art. 527 § 1 k. c.., wystarczy świadomość dłużnika, że czynność prawna przez niego dokonana może spowodować dla ogółu wierzycieli niemożność zaspokojenia się. W wyroku z dnia 28 marca 2003 r. sygn. akt IV CKN 1965/00 Sąd najwyższy wyróżnił cechy, które powinny (...)
Z uwagi na niezachowanie formy aktu notarialnego powód zażądał innego zabezpieczenia. (...)Nadto powód udzielał dłużnikowi dalszych pożyczek (w tym jednej w kwocie 70.000,00 zł), przy czym miał świadomość tego, iż F. G. ma również inne zadłużenia, wobec innych wierzycieli i ma kłopoty finansowe. (...)Otóż w ocenie Sądu Okręgowego owo związanie innego Sądu należy rozumieć w ten sposób, iż Sąd nie może poczynić ustalenia, iż w dacie wydania określonej treści orzeczenia, stan faktyczny był inny niż ten wynikający z jego treści. (...)Także inne postępowania egzekucyjne były wszczęte już po dokonaniu przedmiotowej darowizny.
Czytaj więcej»

V Ka 294/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-09-18

Data publikacji: 2013-10-02

trafność 6%

Teza orzeczenia: - Zachowanie sprawcy kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka odużającego, który w następstwie naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu powoduje wypadek komunikacyjny, stanowi dwa odrębne czyny zabronione, jeden określony w art. 178 a § 1 lub 2 kk, drugi zaś w art. 177 § 1 lub 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk - Stosownie (...)
(...)z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono.( vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2013r. (...)z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono. (...)KK 268/12 (...) ) W myśl art. 415 § 5 zd. drugie k.p.k. , obowiązku naprawienia szkody nie orzeka się, jeżeli o roszczeniu wynikającym z popełnienia przestępstwa prawomocnie już orzeczono w innym postępowaniu. (...)Tymczasem pokrzywdzona otrzymała już świadczenie w związku z przedmiotowym wypadkiem i zostało ono przyznane właśnie między innymi tytułem zadośćuczynienia, jak wynika z jej zeznań.
Czytaj więcej»

I C 1060/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-06

Data publikacji: 2016-12-29

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: uchyla zaskarżona uchwałę i zasądza od pozwanego na rzecz powoda koszty procesu
(...)pokrycie kosztów zarządu wyniosły 368.925,38zł, inne przychody 117.827,62zł), a wydatki 484.701,24zł(...)gazu 15.949,30zł, ubezpieczenia podatki i inne opłaty publicznoprawne -3878zł, wynagrodzenia i(...)(...)Pojawiające się różnice w przesłuchaniu stron w praktyce , w ocenie Sadu, sprowadzają się do innej, często bardzo subiektywnej oceny tych(...)(...)(...)zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. (...)Na marginesie wskazać należy również na inne nieprawidłowości formalne , jakie miały miejsce przy podejmowaniu przedmiotowej uchwały, a mianowicie chociażby nie powoływanie komisji skrutacyjnej , która liczyłaby głosy na zebraniu.
Czytaj więcej»

IV Ca 662/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-12-20

Data publikacji: 2018-02-13

trafność 6%

Istotność:

Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 i ust. 2 pkt. 1 wskazanej ustawy przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się między innymi umowę pożyczki w wysokości nie większej niż 255.550 zł. (...)Ponadto przyjęcie kosztów windykacji na tym poziomie jest niczym innym, jak tylko dodatkową sankcją finansową dla strony pozwanej z tytułu zaprzestania spłacania pożyczki. (...)W literaturze przedmiotu trafnie zwraca się uwagę na niebezpieczeństwo ukrywania pod nazwą opłaty przygotowawczej, manipulacyjnej, operacyjnej czy też pod inna nazwą innych kosztów, składających się na całkowity(...)(...)Określenie bowiem danej opłaty, która ukrywa w sobie inne koszty niż koszty rozpatrzenia wniosku oraz przygotowania i zawarcia umowy, innym mianem, może być uznane za sprzeczne z powołanym przez Sąd Rejonowy przepisem art. 385 1 § 1 k.c.
Czytaj więcej»

VI U 189/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-20

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 6%

Istotność:

Dzięki propozycjom i kontaktom pracownika odwołujący podjął współpracę z innymi firmami, co zaowocowało pozyskaniem klientów i wzrostem usług. (...)Odwołująca jako przedstawiciel handlowy i doradca miała za zadanie rozwinąć profil działalności gospodarczej odwołującego, pozyskać nowe kontakty z innymi firmami oraz nowych klientów. (...)Dzięki pomocy odwołującej M. W. spłacił zadłużenie w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i inne zobowiązania. (...)Z kolei odpowiednie zastosowanie art. 58 k.c. pozwala na uściślenie, że postanowienia umowy o pracę sprzeczne z ustawą albo mające na celu jej obejście są nieważne, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, a sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - nieważne bezwzględnie.
Czytaj więcej»

IV Ca 418/19

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-16

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 6%

Istotność:

Ponadto spadkodawca napisał; „jestem (...) i upoważniam Urząd Gminy do sprzedaży lub innej formy na cele wymienione". (...)Wynika to ze ściśle osobistego charakteru testamentu, gdyż wszelkie rozrządzenia muszą stanowić przejaw woli spadkodawcy, a nie innej osoby. Możliwość pozostawienia wyboru spadkobiercy innej osobie stoi w sprzeczności z tą zasadą. (...)Jestem (...) i upoważniam Urząd Gminy do sprzedaży lub innej formy na cele wymienione”.
Czytaj więcej»

IV Ca 60/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-03-22

Data publikacji: 2017-04-18

trafność 6%

Istotność:

Art. 35 ustawy o ochronie osób i mienia uprawniał Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej określił w drodze rozporządzenia rodzaje dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe, które potwierdzają uzyskanie(...)(...)Pozwany prowadził szkolenie na zasadach określonych w przepisach o działalności gospodarczej i wydane przez niego zaświadczenie, nie zalicza się do dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe. (...)Do takich umów, zgodnie z art. 750 kc , które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. (...)Zgodnie z art. 472 kc , jeżeli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, dłużnik odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności i tylko wówczas ponosi on odpowiedzialność odszkodowawczą za nienależyte wykonanie umowy.
Czytaj więcej»

VI U 858/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2025-01-30

Data publikacji: 2025-03-04

trafność 6%

Istotność:

(...)świadczeń z zabezpieczenia społecznego i inny dochód ma pewne skutki prawne,(...)równoważnych nabytych na podstawie prawodawstwa innego Państwa Członkowskiego lub dochodów osiągniętych w innym Państwie Członkowskim; b w przypadkach,(...)(...)Sąd Najwyższy wyjaśnił, że art. 103a ustawy emerytalnej został wprowadzony do ustawy emerytalnej od 1 stycznia 2011 r. na mocy art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Jeżeli więc ustawodawstwo określonego państwa członkowskiego stanowi, że dane zdarzenie (okoliczność) wywołuje określony skutek prawny i taki skutek zostaje mu »przypisany«, to taki skutek należy również przyjąć w innym państwie członkowskim. (...)(...)Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, stanowisko organu rentowego od samego początku było prawidłowe.
Czytaj więcej»

VI U 1070/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-03-19

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W ramach stałych obowiązków służbowych nadzorowała również pobieranie próbek i prowadzenie badań w terenie spełniającym kryteria kwalifikowane, jako warunki szczególne, co potwierdza dokumentacja innych pracowników (...) S.A. zatrudnionych na terenie Zakładów Produkcyjnych. (...)Natomiast w sądowym postępowaniu odwoławczym możliwe jest ustalenie tych okresów także w oparciu o inne dowody (tak: Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 21 września 1984 r., III UZP 48/84, LEX nr 14630) . Przeprowadzenie innych dowodów przewidzianych na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego na okoliczność pracy w warunkach szczególnych dopuszczalne jest, gdy pracodawca wystawił świadectwo pracy a ZUS kwestionuje jego treść, jak i wówczas, gdy dokument ten nie może zostać sporządzony. (...)Nie musiał korzystać z laboratoriów stacji sanitarno-epidemiologicznych lub innych nie powiązanych z zakładem.
Czytaj więcej»