Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

II K 133/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-06-26

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)iż posiadał susz ziela konopi innych niż włókniste i za to na podstawia art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. (...)(...)w postaci suszu ziela konopi innych niż włókniste i za czyn z punktu 2 a /o na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29.07.2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. (...)(...)w postaci suszu ziela konopi innych niż włókniste i za czyn z punktu 4 a /o na podstawie art. 59 ust. 1 Ustawy z dnia 29.07.2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. (...)Nr 179, poz. 1485 ze zm.) wymierza mu karę 3 (trzech) miesięcy pozbawienia wolności, l ) z tym, że ustala iż udzielił wbrew przepisom ustawy ziela konopi innych niż włókniste i za czyn(...)
Czytaj więcej»

II K 21/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-06-27

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

J. D. zabrała zamoczony moczem kocyk i otuliła dziecko innym kocem ( vide: zeznania świadka J. D. – k. 11v, k. 97, k. 479v; zeznania świadka K. D. – k. 108v, k. 482v ). (...)Wyjaśnienia oskarżonej I. L. (2) (k. 458v-459, k. 50-53, k. 58-60, k. 253-255) Sąd uznał za wiarygodne w takim zakresie, w jakim nie pozostają one w sprzeczności z innymi zebranymi w sprawie dowodami. (...)Ich twierdzenia są wszak wzajemnie ze sobą zgodne co do istotnych okoliczności zdarzenia, a do tego korelują z innymi zebranymi w sprawie dowodami. (...)Jego twierdzenia są w toku postępowania konsekwentne, a zarazem nie pozostają w sprzeczności z innymi zebranymi w sprawie dowodami, lecz z nimi korelują.
Czytaj więcej»

II K 63/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-12-31

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie przeczą im zarazem inne zebrane w sprawie dowody. (...)Z uznanych za wiarygodne zeznań innych świadków wynika, że J. D. (2) składała zamówienia na dostawy pasz dla prowadzonej przez nią fermy drobiu ( vide : zeznania świadków R. K. – k. 1387 t. (...)Oczywistym jest zatem, że spółka ta w dniu 11.11.2016r. nie mogła mieć żadnego kapitału, którym mogłaby rozporządzić, udzielając pożyczki innym podmiotom. (...)W tym czasie były już przeciwko nim prowadzone postępowania egzekucyjne, w toku których poza nieruchomościami nie ujawniono innych cennych elementów składników majątku oskarżonych, do których można by skierować skuteczną egzekucję.
Czytaj więcej»

I C 2359/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-08-27

Data publikacji: 2022-01-03

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność powierzającego dokonanie czynności za czyny innej osoby opiera się na konstrukcji winy w wyborze – jak wskazano wyżej, wina bezpośredniego sprawcy szkody, nie ma znaczenia i w tym aspekcie odpowiedzialność powierzającego dokonanie czynności opiera się na zasadzie ryzyka. Zatem wina osoby potencjalnie odpowiedzialnej za cudzy (...)
Pozwany podkreślił, że szkoła nie powierzała firmie (...) wykonania jakichkolwiek czynności, w tym także w zakresie realizacji praktyk zawodowych powoda ani innych uczniów; Zespół Szkół nigdy nie(...)(...) , ani do żadnego innego pracodawcy. (...)Nie jest możliwe odbywanie praktycznej nauki zawodu w innym terminie niż podany przez Szkołę, nigdy nie była też ona realizowana podczas wakacji letnich. (...)Przepis ten pozwala na przypisanie odpowiedzialności majątkowej za czyny innych osób, którym wykonanie danej czynności zostało powierzone. Powierzenie oznacza tutaj nadanie uprawnień innej osobie do dokonania pewnej czynności w interesie osoby powierzającej.
Czytaj więcej»

I C 2727/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-24

Data publikacji: 2022-01-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie ma znaczenia w jaki sposób bank w rzeczywistości ustalał kursy walut. Analizie w świetle przepisów regulujących granice swobody umów podlega treść czynności prawnej, a nie sposób wykonywania umowy. Powyższe oznacza, że bankowi pozostawiono w istocie swobodne określenie kwot, które w celu zwolnienia się z zobowiązania pozwani powinni (...)
Sąd oddalił opozycję powoda przeciwko wstąpieniu do udziału w sprawie Bractwa (...) przez G. Bank i inne Banki z siedzibą w Ł. (postanowienie- k. 606). (...)Wskazała jedynie na stosowaną praktykę, a jak wiadomo każda sytuacja jest inna i sam fakt stosowania określonych reguł i zasad nie oznacza, iż mogło mieć odstępstwo od tego w przypadku pozwanych. (...)Tymczasem ani umowa, ani inne wzorce umowne mogące stanowić podstawę ustalenia treści łączącego strony stosunku prawnego, nie określały prawidłowo zasad ustalania tych kursów. (...)Wpływają jednak na ocenę spełnienia innych przesłanek uznania postanowień za niedozwolone, tj. ich sprzeczności z dobrymi obyczajami.
Czytaj więcej»

I C 1875/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-11-05

Data publikacji: 2022-01-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Obowiązkiem stron procesu cywilnego jest wypowiedzenie się o faktach mających istotne znaczenie dla sprawy i nie może się ono ograniczać w przypadku pozwanego jedynie do negowania okoliczności faktycznych podnoszonych przez powoda i to jedynie na zasadzie "powód nie udowodnił, ja temu przeczę".
Pozwany podniósł także, że ostateczne wezwania do zapłaty zostały skierowane przez bank na adres inny niż wskazany w umowie. (...)Jednocześnie pozwany w grudniu 2017 roku odebrał wypowiedzenie umowy spod adresu w S. , w 2020 roku odebrał odpis nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym i nawet w toku niniejszego procesu nie wskazał żadnego innego swojego adresu. (...)(...)rozwój niezbędny do konkurowania z innymi podmiotami funkcjonującymi na tym rynku. (...)Kredyt zaś udzielony pozwanemu był kredytem konsolidacyjnym, obejmował spłatę zadłużenia z tytułu pięciu innych wierzytelności i to w różnych instytucjach.
Czytaj więcej»

I C 1084/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-11

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie sposób zgodzić się z założeniem, że zaawansowany wiek zmarłego automatycznie stanowić powinien okoliczność uzasadniającą relatywne obniżenie kwoty zadośćuczynienia - można bowiem bronić uzasadnionego życiowo i logicznie zapatrywania, iż strata osoby, z którą spędziło się znaczną część życia jest szczególnie boleśnie odczuwana i wymaga (...)
Do okoliczności, o których mowa w art. 362 kc , zaliczają się - między innymi - wina lub nieprawidłowość zachowania(...)(...)Prawo do życia w rodzinie w hierarchii wartości winno zasługiwać na szczególną ochronę w porównaniu z innymi dobrami prawnymi; wszak skutki naruszenia takiego dobra rozciągają się na całe życie. (...)(...)swoją codzienność spędza również z innymi członkami rodziny i nie została pozostawiona sama sobie; nie zmienia to oceny Sądu co do wysokości należnego zadośćuczynienia.
Czytaj więcej»

I C 1303/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-09-30

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stwierdzenie krzywdy w konkretnym przypadku powinno uwzględniać obiektywne kryteria oceny fizycznych i psychicznych następstw danego zdarzenia.
Powódka wskazała, że jest całkowicie uzależniona od pomocy innych osób, obecnie jej życie dzieli się na czas rehabilitacji, czas ćwiczeń w domu i oczekiwanie na pomoc innych osób; musi czekać na przyjazd(...)(...)Przed wypadkiem poszkodowana wraz z mężem i dziećmi cieszyli się życiem, oboje pracowali zawodowo i wspólnie wychowywali dzieci; J. M. lubiła towarzystwo innych ludzi, była aktywna pod każdym(...)Po wypadku życie poszkodowanej zmieniło się diametralnie, J. M. jest całkowicie uzależniona od pomocy innych osób - obecnie jej życie dzieli się na czas rehabilitacji, czas ćwiczeń w domu i oczekiwanie na pomoc innych osób. (...)Ta renta ma również pokryć szkodę przyszłą związaną z koniecznością korzystania z odpłatnej pomocy osób trzecich (np. pielęgniarki), ale także zapewnienia poszkodowanemu innych zajęć (np. koszty rehabilitacji, pobytu w sanatorium itp.).
Czytaj więcej»

I C 1731/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-14

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: w świetle wykładni dokonanej przez TSUE w sprawie C-260/18, nie jest już możliwe przekształcenie umowy kredytu indeksowanego w kredyt złotowy z pozostawieniem określonego w umowie oprocentowania, taka ingerencja prowadziłaby do zmiany głównego przedmiotu umowy - a skoro tak, to pozostaje (przy zastrzeżeniu decydującej o tym woli konsumenta) (...)
Nadto pozwany bank zastosował ,,spread" co spowodowało, że kwota udzielonego kredytu była inna niż kwota zobowiązania - w(...)rzeczywista kwota udzielonego kredytu była inna niż rzeczywista kwota zobowiązania kredytobiorców czyli kwota do spłaty, biorąc pod uwagę sam kapitał bez odsetek. (...)Prawnym zabezpieczeniem umowy kredytu, odsetek a także innych związanych z kredytem należności była(...)lokalu mieszkalnego od ognia i innych zdarzeń losowych (dowód: umowa, k. 17). (...)Na wstępie wyjaśnić należy, iż udzielony powodom kredyt miał charakter kredytu walutowego, indeksowanego kursem waluty innej, niż złoty polski : w(...)(...)Jak wskazano wyżej, ponieważ art. 385 1 § 2 kc wyłącza stosowanie art. 58 § 3 kc , to uzasadnione jest stanowisko, że nieuczciwe postanowienie indeksacyjne nie powinno być zastępowane innym mechanizmem przeliczeniowym opartym na przepisach(...)
Czytaj więcej»

I C 1877/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-29

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Sąd cywilny w sprawie naruszenia dóbr osobistych skazanego nie może oceniać, czy dyrektor zakładu karnego, odmawiając przyznania skazanemu określonego w przepisach kodeksu karnego wykonawczego uprawnienia, działał zgodnie z prawem. Do oceny tej uprawniony jest sędzia lub sąd penitencjarny w razie odwołania się skazanego od decyzji dyrektora (...)
W przypadku, gdy Zakład Karny podejmie konkretne decyzje w sprawie jego przyjazdu do Ł. , poprosiła o wcześniejszy kontakt z placówką, aby podjąć odpowiednie działania organizacyjne, łącznie z zapewnieniem opieki wychowawcy lub innego pracownika podczas kontaktu. (...)Spotkanie w dniu 18 listopada 2019 roku było krótsze niż to zaplanowane, trwało bowiem tylko 30 minut z uwagi na to, iż w ramach konwoju tego samego dnia wraz z powodem do Ł. pojechał inny osadzony, który jako pierwszy został przetransportowany do ZK nr 2 w Ł. . (...)Nie można bowiem nadużywać instrumentów prawnych właściwych dla ochrony dóbr osobistych dla przypadków, dotyczących wyłącznie subiektywnych odczuć osoby, dotkniętej zachowaniem innej osoby. (...)Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa ( art. 417 kc ).
Czytaj więcej»