Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2013/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-11-16

Data publikacji: 2016-07-19

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Oddala powództwo.
Sąd zważył, co następuje: Art. 417 kc przewiduje, iż za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, wykonująca tę władzę z mocy prawa. (...)Prawo zamówień publicznych reguluje w dziale VI w sposób szczególny środki ochrony prawnej, przysługujące osobie zainteresowanej, tj. wykonawcy, uczestnikowi konkursu a także innemu podmiotowi, jeżeli miał lub ma(...)
Czytaj więcej»

I C 2146/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-05-25

Data publikacji: 2018-10-29

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zasądza dochodzoną należność, oddala powództwo, co do części odsetek.
Pozwana wskazała również, że Z. K. ma możliwość zrealizowania przysługującej jej należności w inny sposób, tj. poprzez dochodzenie od córki zapłaty kwoty 60.399,78 zł od dnia 15 stycznia 2015 r., jaka została przekazana E. M. na podstawie postanowienia SR w Żyrardowie z dnia 15 grudnia 2014 r. (...)Innymi słowy, że w konkretnej sytuacji dopuściła się ona nagannej decyzji odnoszącej się do podjętego przez niego bezprawnego czynu. (...)Organ wyrządzający szkodę musi działać w granicach swych kompetencji, określonych w przepisach ustrojowych, statucie lub innych aktach wewnątrzorganizacyjnych danej osoby prawnej. Pozwana jest spółdzielnią mieszkaniową i to zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz oraz podejmuje decyzje niezastrzeżone w ustawie lub statucie innym organom należy do zarządu ( art. 48 ustawy z dnia 16 września 1982 r. prawo spółdzielcze ).
Czytaj więcej»

I C 2248/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-08-24

Data publikacji: 2015-12-31

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oddala powództwo
W przebiegu leczenia rozwinęło się zakażenie układu oddechowego oraz rozległa odleżyna w okolicy kości krzyżowej, zakażenie to objęło także inne narządy, doprowadzając do ogólnego zakażenia ustroju. (...)G. M. jest emerytką, otrzymuje świadczenia emerytalne w kwocie po 1.300 zł miesięcznie, nie ma innych dochodów. (...)W przebiegu leczenia rozwinęło się zakażenie układu oddechowego oraz rozległa odleżyna w okolicy kości krzyżowej, zakażenie to objęło także inne narządy, doprowadzając do ogólnego zakażenia ustroju.
Czytaj więcej»

VI U 1244/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-11-12

Data publikacji: 2021-04-16

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: o podleganiu funkcjonariusza pod zakres art. 15c i 22a ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...) nie decyduje formalna przynależność do określonej formacji wymienionej w art. 13 b tej ustawy
Działania te były prowadzone poprzez operacyjną ochronę najważniejszych zakładów przemysłowych, rolnych, obiektów komunikacji i łączności, realizowanych inwestycji, placówek naukowo-badawczych, urzędów centralnych, zjednoczeń i central handlowych oraz innych obiektów gospodarki narodowej. (...)Sąd zważył, co następuje: Odwołania zasługiwały na uwzględnienie, choć z innych przyczyn niż te, które zostały w nich podniesione. (...)Czym innym bowiem jest pojęcie „osoby, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa” a czym innym jest pojęcie „osoby, która pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa”. (...)Skoro tego nie uczynił to oznacza, że jego zamiar był inny i jego wolą było zawężenie zakresu pojęciowego zastosowanego w drugiej ustawie dezubekizacyjnej do kwalifikowanej służby rozumianej jako służba na rzecz totalitarnego państwa.
Czytaj więcej»

IV Ca 795/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-01-13

Data publikacji: 2016-02-04

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Rozpoznawanie sprawy w granicach apelacji oznacza zarówno zakaz wykraczania przez Sąd II instancji poza te granice, ale też nakaz wzięcia pod uwagę i rozważenia wszystkich podniesionych w apelacji zarzutów i wniosków. Uwzględnienie zarzutu naruszenia prawa materialnego, wskazywanego w piśmie procesowym z dnia 30 grudnia 2015 r. (w dacie (...)
(...)in. w zakresie zarządzania wierzytelnościami innych podmiotów, w tym restrukturyzacji i finansowania zobowiązań jednostek służby zdrowia, dokonując analizy ich sytuacji finansowej oraz zabezpieczając ich płatności. (...)(...)publicznego zakładu opieki zdrowotnej na inny podmiot.
Czytaj więcej»

II Kp 552/23

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2023-05-19

Data publikacji: 2023-05-24

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepisy art. 185a k.p.k. służą ukształtowaniu czynności procesowych w sposób zapewniający możliwość przeprowadzenia rzetelnego postępowania i wydania sprawiedliwego orzeczenia tak by nie powodować zwielokrotniania ewentualnych negatywnych przeżyć pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat, i nie doprowadzić do możliwej wtórnej jego (...)
Sytuacji tej nie zmienia udział w przesłuchaniu jakiegokolwiek innego podmiotu, na przykład pełnomocnika osoby(...)
Czytaj więcej»

I C 863/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-04-23

Data publikacji: 2018-05-29

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowo uwzględniono powództwo; oddalając je w stosunku do jednego pozwanego. Odpowiedzialność pozwanych z tytułu deliktu władzy publicznej.
Wykonywano także inne prace zabezpieczające (k. 6712-6715). (...)Fakty przez niego podane potwierdził inny pracownik (...) M. B. . (...)Omawiał tą odmienność z innymi znajomymi. (...)Jednoznacznie stwierdził, że wał w rejonie wyrwy miał inne rozmiary.
Czytaj więcej»

I C 1550/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-02-12

Data publikacji: 2020-02-27

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Powództwo uwzględniono w części.
Po wypadku stała się osobą zależną od innych nawet od swojego małoletniego wówczas dziecka.. Dziecko powódki chodziło przed wypadkiem do szkoły prywatnej. (...)Z powodu tych zaburzeń powódka nie jest w stanie samodzielnie ubrać się, wykonać toaletę, przygotować posiłku , potrzebuje także pomocy w jedzeniu oraz w innych czynnościach życia codziennego. (...)Powódka zakwestionowała tezę opinii przede wszystkim co do stwierdzenia biegłego, że brak jest związku przyczynowego między wypadkiem a obecnym jej stanem psychicznym k. 869 – 870 i k. 908-= 909 wnosząc o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego. (...)Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Czytaj więcej»

IV Ca 339/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-07-13

Data publikacji: 2017-08-14

trafność 4%

Istotność:

Od chwili wszczęcia postępowania o podział majątku wspólnego nie można orzekać w sprawach unormowanych w art. 45 w jakimkolwiek innym postępowaniu ( art. 618 §(...)(...)Tym samym powyższe wyłącza solidarną odpowiedzialność współmałżonka jako zobowiązania zaciągniętego przez drugiego małżonka na inne potrzeby niż zaspokajanie zwykłych potrzeb rodziny. (...)Rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego jest trafne, bowiem powództwo jest niezasadne, jednakże z innych przyczyn, aniżeli wskazane przez Sąd Rejonowy.
Czytaj więcej»

V Ka 712/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-11-14

Data publikacji: 2014-11-19

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stan pod wpływem środka odurzającego ( art. 178 a par. 1kk), a stan po uzyciu środka działającego podobnie do alkoholu ( art.87 par.1 k.w)
Otóż nie dostrzegł ani Sąd Rejonowy, ani apelujący, że sytuacja prawna oskarżonego jest inna aniżeli w przypadku, gdyby kierował on samochodem osobowym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości. (...)Oczywiste jest , że ocenie podlegają także inne okoliczności, które pozwalają na uznanie stanu w jakim sprawca się znajdował jako stanu pod wpływem środka odurzającego . (...)Podobne ujęcie – tj. zaliczanie kierowców jedynie do grupy podwyższonego ryzyka, bez przesądzania o ich niezdolności psychomotorycznej – obecne jest także w innych pozycjach. (...)Gdyby sytuacja była inna, niewątpliwie na tego rodzaju badanie Policjant nie zdecydowałby się ( nie byłoby bowiem przesłanek do jego przeprowadzenia ).
Czytaj więcej»