Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2636/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-13

Data publikacji: 2018-08-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Jakkolwiek możliwość prowadzenia przez wierzyciela przewidzianej w art. 532 k.c. rozszerzonej egzekucji powstaje dopiero po uprawomocnieniu się wyroku pauliańskiego, to jednak ze względu na wsteczną moc ubezskutecznienia zaskarżonej czynności prawnej wierzyciel powinien się móc zaspokoić z jej przedmiotu w granicach korzyści uzyskanej przez (...)
Nadto w dacie zawarcia tej umowy dłużnik nie posiadał innego majątku, z którego możliwe byłoby zaspokojenie wierzytelności powoda. (...)W piśmiennictwie i orzecznictwie przyjmuje się zgodnie, że gdy osoba trzecia rozporządziła przedmiotem przysporzenia na rzecz innej osoby i nie zachodzą przesłanki do bezpośredniego pozwania tej innej osoby stosownie do art. 531(...)(...)Artykuł 405 k.c. , stanowiąc o obowiązku zwrotu korzyści uzyskanej kosztem majątku innej osoby, nie zacieśnia zubożenia danej osoby tylko do przypadków transferu wartości z jej majątku. (...)Przepis ten wymaga tylko, aby wzbogacenie określonej osoby nastąpiło kosztem innej osoby.
Czytaj więcej»

I C 1333/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-05-17

Data publikacji: 2017-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Obecnie w orzecznictwie powszechnie już przyjmuje się możliwość stosowania do rozliczeń majątkowych między osobami pozostającymi w trwałym związku faktycznym przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu
Oświadczenia z kart. 91 i 93 mają charakter dokumentów prywatnych, aczkolwiek treści ich została potwierdzona innymi środkami dowodowymi (przyznane twierdzenia pozwanej, zeznania świadków). (...)(...)w odniesieniu do materialnoprawnej instytucji innej, niż zniesienie współwłasności. (...)Zgodnie z art. 405 kc kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. (...)(...)pomnażające majątek formalnie należących do innej osoby, przy czym osobą ostatecznie wzbogaconą w ten sposób została pozwana córka byłej konkubiny; pozwana nadal pozostaje wzbogaconą kosztem powoda.
Czytaj więcej»

I C 1891/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-07-24

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W przypadku informacji, że intubacja była trudna, powinny być podejmowane inne działania w zakresie badania przyczyn zgłaszanych dolegliwości m.in. wykonanie zdjęcia RTG szyi. (...)W ocenie Sądu, nie można czynić powódce zarzutu, że w zaistniałej sytuacji szukała pomocy w innej placówce medycznej i wypisała się ze szpitala na własne żądanie. (...)Wymagała pomocy innych osób. (...)Przyznane zadośćuczynienia ma złagodzić przeżywane przez powódkę negatywne emocje, jak poczucie krzywdy, a także mogących występować trudności w ułożeniu sobie życia osobistego z innym partnerem.
Czytaj więcej»

I C 364/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-10-08

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Czynność prawna pozorna jest dotknięta nieważnością bezwzględną i nie wywołuje żadnych skutków prawnych od początku; oświadczenie pozorne, mimo że jest oświadczeniem woli istniejącym i ma konstytutywne cechy zdarzeń prawnych tej kategorii, jest nieważne, gdy składające pozorne oświadczenie woli nie ma rzeczywistej woli wywołania skutków (...)
Zakres usług, na realizację których widnieją umowy, spółka zleciła innej spółce w 2008 roku. (...)(...)na rzecz spółki (...) i innych; korzysta ona z usług innych spółek np. spółki Agencja Ochrony (...) w zakresie obsługi administracyjnej, kadrowej, marketingowej i technicznej. (...)Istotnym jest również, że w czasie tym była ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innym przedsiębiorstwie. (...)Zgodnie z art. 83 § 1 k.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru; jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
Czytaj więcej»

I C 549/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-02-01

Data publikacji: 2019-03-27

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Uprawdopodobnienie za pomocą pisma polega na wykazaniu prawdopodobieństwa, że czynność została dokonana. Jest to tzw. początek dowodu na piśmie. Pismem może być każdy dokument, którego treść wskazuje bezpośrednio albo pośrednio na fakt dokonania czynności. Nie jest konieczne, aby pismo to pochodziło od strony, przeciwko której dowód taki (...)
Ten zaś jeden przelew jest dokonany na inny rachunek. (...)Dalej również w sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany nie podniósł takiego twierdzenia, podnosząc zarzut potrącenia, a zatem zarzut, iż przysługuje mu roszczenie względem powódki z innego tytułu (k. 72). (...)W jego świadomości była to zupełnie inna kwestia prawna. (...)Nie świadczy to jeszcze o tym, iż były one przeznaczone na spłatę pożyczki, ani że w ogóle były wykorzystane na cele inne niż te związane z utrzymaniem pozwanego i jego syna.
Czytaj więcej»

I C 1414/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-10

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: W literaturze, powołując się na to, iż zastępca komornika wyznaczony na podstawie art. 26 ust. 1, czyli w związku z przemijającą przeszkodą do wykonywania czynności przez komornika, działa na rachunek i ryzyko zastępowanego komornika, wyrażono zapatrywanie, że nie ma on obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. (...)
Za kierownicą tego samochodu siedział inny młody mężczyzna. (...)Dopiero na przełomie lutego/marca 2015 roku otrzymał decyzję Agencji zezwalającą na zastąpienie zajętego ciągnika innym. (...)Z żadnego innego dokumentu znajdującego się w aktach egzekucyjnych taka informacja nie wynikała. (...)W zasadzie nie wiadomo dlaczego akurat w jego dozór, a nie pod dozór innych osób obecnych na miejscu czynności.
Czytaj więcej»

II K 77/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-02-08

Data publikacji: 2019-03-14

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Taki sposób działania wskazuje, iż oskarżona co najmniej godziła się na skutek w postaci śmierci pokrzywdzonej. Zadanie pokrzywdzonej pięciu ciosów nożem, w tym dwóch głębokich ran pleców, ran drążących do ważnych dla życia organów i położonych w pobliżu głównych naczyń krwionośnych, wskazuje w sposób jednoznaczny, iż oskarżona musiała (...)
Na wstępie odrzucić należy tezę, jakoby do powstania ran pokrzywdzonej mogło dojść bez udziału innych osób. (...)Nie ulega wątpliwości, że rany zostały zadane pokrzywdzonej przez inną osobę. (...)Innych bezpośrednich dowodów brak. Nikt inny nie był świadkiem zdarzenia, co jest zupełnie naturalne, skoro do zdarzenia doszło w zamkniętym mieszkaniu, gdzie wówczas żadnych innych osób trzecich nie było.
Czytaj więcej»

I C 1607/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-01-12

Data publikacji: 2018-04-18

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Związek przyczynowy między szkodą a ruchem przedsiębiorstwa (zakładu) ma miejsce zarówno wtedy, gdy szkoda jest bezpośrednim skutkiem użycia sił przyrody i pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z niebezpieczeństwem wynikającym z zastosowania tych sił, jak i wtedy, gdy pozostaje w związku z samym tylko ruchem przedsiębiorstwa lub zakładu (...)
Pozwany nie uprawdopodobnił, że nie zgłosił dowodu we właściwym czasie bez swojej winy bądź, iż za jego przyjęciem przemawiają inne wyjątkowe okoliczności. (...)Jego twierdzenia znajdowały oparcie w innych przeprowadzonych dowodach. (...)Aby wykazać taki stan rzeczy pozwany musiałby udowodnić, że nie istniała żadna inna współprzyczyna śmierci S. S. . (...)Pomimo tego pozwany nie zapewnił pracownikowi grzejnika olejowego, elektrycznego, czy innego rodzaju urządzenia umożliwiającego przetrwanie na owym placu budowy w warunkach zimowych.
Czytaj więcej»

I C 2662/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-07-01

Data publikacji: 2020-09-08

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: powództwo oddala
C Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych – wysokość składki za każde 12 miesięcy w kolejnych latach ubezpieczenia 0,08% sumy ubezpieczenia za jeden rok uczestnictwa w Programie. (...)Bank takie zaświadczenie wystawił w dniu 28 maja 2012r. i określił, że zadłużenie wynikające z zawartej umowy kredytu wynosi łącznie 550.390, 72zł, w tym kapitał 462.298,26zł ( wymagalny 13.172,33zł), odsetki 87.674,48zł ( w tym wymagalne 673,64zł), inne 417,98zł. (...)(...)2013r.- 143.608,89zł 3 opłaty i inne prowizje – 70zł Dowód: BTE k. 86, pełnomocnictwo k. 340 - 344Postanowieniem z dnia 13 listopada 2013r. (...)Czym innym jest bowiem świadomość zadłużenia ( a taką mieli pozwani chociażby z tego powodu, iż bank , na żądanie pozwanego, wystawił zaświadczenie o stanie zadłużenia) , a czym innym jest otrzymanie takiego wypowiedzenia.
Czytaj więcej»

II Ko 198/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-10-07

Data publikacji: 2024-08-09

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Inne zasądzenie od Skarbu Państwa kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. 1.3. (...)Art. 359 § 1 k.c. stanowi, że odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. (...)Inne 3. (...)Inne 3. --- 5 Inne ROZSTRZYGNIĘCIA Zawarte w WYROKU Punkt rozstrzygnięcia z wyroku Przytoczyć okoliczności 2.
Czytaj więcej»