Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 364/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-10-08

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Czynność prawna pozorna jest dotknięta nieważnością bezwzględną i nie wywołuje żadnych skutków prawnych od początku; oświadczenie pozorne, mimo że jest oświadczeniem woli istniejącym i ma konstytutywne cechy zdarzeń prawnych tej kategorii, jest nieważne, gdy składające pozorne oświadczenie woli nie ma rzeczywistej woli wywołania skutków (...)
Zakres usług, na realizację których widnieją umowy, spółka zleciła innej spółce w 2008 roku. (...)(...)na rzecz spółki (...) i innych; korzysta ona z usług innych spółek np. spółki Agencja Ochrony (...) w zakresie obsługi administracyjnej, kadrowej, marketingowej i technicznej. (...)Istotnym jest również, że w czasie tym była ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innym przedsiębiorstwie. (...)Zgodnie z art. 83 § 1 k.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru; jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
Czytaj więcej»

I C 549/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-02-01

Data publikacji: 2019-03-27

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Uprawdopodobnienie za pomocą pisma polega na wykazaniu prawdopodobieństwa, że czynność została dokonana. Jest to tzw. początek dowodu na piśmie. Pismem może być każdy dokument, którego treść wskazuje bezpośrednio albo pośrednio na fakt dokonania czynności. Nie jest konieczne, aby pismo to pochodziło od strony, przeciwko której dowód taki (...)
Ten zaś jeden przelew jest dokonany na inny rachunek. (...)Dalej również w sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany nie podniósł takiego twierdzenia, podnosząc zarzut potrącenia, a zatem zarzut, iż przysługuje mu roszczenie względem powódki z innego tytułu (k. 72). (...)W jego świadomości była to zupełnie inna kwestia prawna. (...)Nie świadczy to jeszcze o tym, iż były one przeznaczone na spłatę pożyczki, ani że w ogóle były wykorzystane na cele inne niż te związane z utrzymaniem pozwanego i jego syna.
Czytaj więcej»

I C 1414/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-10

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: W literaturze, powołując się na to, iż zastępca komornika wyznaczony na podstawie art. 26 ust. 1, czyli w związku z przemijającą przeszkodą do wykonywania czynności przez komornika, działa na rachunek i ryzyko zastępowanego komornika, wyrażono zapatrywanie, że nie ma on obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. (...)
Za kierownicą tego samochodu siedział inny młody mężczyzna. (...)Dopiero na przełomie lutego/marca 2015 roku otrzymał decyzję Agencji zezwalającą na zastąpienie zajętego ciągnika innym. (...)Z żadnego innego dokumentu znajdującego się w aktach egzekucyjnych taka informacja nie wynikała. (...)W zasadzie nie wiadomo dlaczego akurat w jego dozór, a nie pod dozór innych osób obecnych na miejscu czynności.
Czytaj więcej»

II K 77/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-02-08

Data publikacji: 2019-03-14

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Taki sposób działania wskazuje, iż oskarżona co najmniej godziła się na skutek w postaci śmierci pokrzywdzonej. Zadanie pokrzywdzonej pięciu ciosów nożem, w tym dwóch głębokich ran pleców, ran drążących do ważnych dla życia organów i położonych w pobliżu głównych naczyń krwionośnych, wskazuje w sposób jednoznaczny, iż oskarżona musiała (...)
Na wstępie odrzucić należy tezę, jakoby do powstania ran pokrzywdzonej mogło dojść bez udziału innych osób. (...)Nie ulega wątpliwości, że rany zostały zadane pokrzywdzonej przez inną osobę. (...)Innych bezpośrednich dowodów brak. Nikt inny nie był świadkiem zdarzenia, co jest zupełnie naturalne, skoro do zdarzenia doszło w zamkniętym mieszkaniu, gdzie wówczas żadnych innych osób trzecich nie było.
Czytaj więcej»

I C 1607/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-01-12

Data publikacji: 2018-04-18

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Związek przyczynowy między szkodą a ruchem przedsiębiorstwa (zakładu) ma miejsce zarówno wtedy, gdy szkoda jest bezpośrednim skutkiem użycia sił przyrody i pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z niebezpieczeństwem wynikającym z zastosowania tych sił, jak i wtedy, gdy pozostaje w związku z samym tylko ruchem przedsiębiorstwa lub zakładu (...)
Pozwany nie uprawdopodobnił, że nie zgłosił dowodu we właściwym czasie bez swojej winy bądź, iż za jego przyjęciem przemawiają inne wyjątkowe okoliczności. (...)Jego twierdzenia znajdowały oparcie w innych przeprowadzonych dowodach. (...)Aby wykazać taki stan rzeczy pozwany musiałby udowodnić, że nie istniała żadna inna współprzyczyna śmierci S. S. . (...)Pomimo tego pozwany nie zapewnił pracownikowi grzejnika olejowego, elektrycznego, czy innego rodzaju urządzenia umożliwiającego przetrwanie na owym placu budowy w warunkach zimowych.
Czytaj więcej»

I C 777/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-11-24

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 25.000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 23.11.2013 r.
Powód nie związał się z inną kobietą. (...)Nie związał się z inną kobietą, nadal kocha żonę. (...)Ma więc inne jeszcze bliskie osoby, na wsparcie i opiekę których może liczyć.
Czytaj więcej»

I C 1066/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-06-16

Data publikacji: 2017-09-19

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: roszczenia odszkodowawcze uzupełniają zakres uprawnień nabywcy z tytułu rękojmi, gdyż kupujący, który utracił uprawnienia z tytułu rękojmi może dochodzić od sprzedawcy naprawienia szkody, spowodowanej wadą fizyczną rzeczy na ogólnych zasadach odpowiedzialności dłużnika za nienależyte wykonanie zobowiązania
(...)terenów zielonych wynikających z zastosowania innego rodzaju płyty styropianowej, zaleca się wymianę zastosowanych płyt styropianowych A. na płyty z funkcją gromadzenia wody lub opracowanie innego równoważnego rozwiązania (ekspertyza k. 420-426). (...)(...)gwarancji w wypadku zastosowania materiałów innych producentów. (...)Aby oczyścić przedpole dla dalszych rozważań zasadnym jest poczynienie zastrzeżenia natury ogólnej polegającego na przesądzeniu, że utrata uprawnień z tytułu rękojmi nie pozbawia wierzyciela możliwości dochodzenia roszczeń przeciwko kontrahentowi z innej podstawy prawnej. (...)(...)stosowania wobec powoda terminów przedawnienia innych, niż ogólne ( art. 118 kc ).
Czytaj więcej»

IV Ca 1016/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-02-02

Data publikacji: 2017-03-01

trafność 5%

Istotność:

Do osiągniecia tych celów służą składki pieniężne i inne świadczenia członków. (...)W dniu 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)U. 2016.2052), nieruchomości rolne, udziały we współwłasności oraz inne prawa dotyczące nieruchomości rolnych, akcje i udziały spółek prawa handlowego nabyte przez Agencję działającą na rzecz Skarbu Państwa wchodzą w skład (...) Skarbu Państwa.
Czytaj więcej»

VI U 1144/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-10-19

Data publikacji: 2017-11-09

trafność 5%

Istotność:

Oznacza to, że nawet przy wysokich dochodach rodziców jego potrzeby wcale nie muszą być zaspokajane na innym poziomie, niż jego rówieśnika, którego rodzice osiągają mniejsze dochody. (...)Materialna pomoc rzeczowa np. zakup konkretnych towarów, paczek żywnościowych, upominków jak każda inna forma pomocy finansowej z funduszu jest adresowana do osób posiadających dzieci. Jest tu zachowane kryterium socjalne, polegające na różnicowaniu sytuacji tych pracowników, którzy posiadają dzieci od innych. (...)W tym wypadku o przyznawaniu paczek o tej samej wartości winien decydować też charakter świadczenia, aby określona grupa dzieci nie czuła się gorzej niż inni beneficjenci, gdyby zastosować kryterium dochodu rodziny.
Czytaj więcej»

VI U 1244/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-11-12

Data publikacji: 2021-04-16

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: o podleganiu funkcjonariusza pod zakres art. 15c i 22a ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...) nie decyduje formalna przynależność do określonej formacji wymienionej w art. 13 b tej ustawy
Działania te były prowadzone poprzez operacyjną ochronę najważniejszych zakładów przemysłowych, rolnych, obiektów komunikacji i łączności, realizowanych inwestycji, placówek naukowo-badawczych, urzędów centralnych, zjednoczeń i central handlowych oraz innych obiektów gospodarki narodowej. (...)Sąd zważył, co następuje: Odwołania zasługiwały na uwzględnienie, choć z innych przyczyn niż te, które zostały w nich podniesione. (...)Czym innym bowiem jest pojęcie „osoby, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa” a czym innym jest pojęcie „osoby, która pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa”. (...)Skoro tego nie uczynił to oznacza, że jego zamiar był inny i jego wolą było zawężenie zakresu pojęciowego zastosowanego w drugiej ustawie dezubekizacyjnej do kwalifikowanej służby rozumianej jako służba na rzecz totalitarnego państwa.
Czytaj więcej»