Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1773/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-23

Data publikacji: 2017-01-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność za błąd w sztuce lekarskiej powstanie przy przeprowadzeniu zabiegu niezgodnie z zasadami wiedzy medycznej, jeżeli był to błąd zawiniony, czyli polegający na zachowaniu odbiegającym od ustalonego wzorca - przy ocenie postępowania lekarza należy też mieć na względzie uzasadnione oczekiwanie nienarażenia pacjenta na pogorszenie (...)
(...)szczególności nie został poinformowany o innych możliwościach leczenia niż operacja, a także o możliwych jej skutkach. (...)J. Z. (1) podpisał wymagane formularze dotyczące wyrażenia zgody ogólnej na przeprowadzenie zabiegu – w oświadczeniu wskazano między innymi, że pacjent jest świadomy, że(...)(...)Biegły nie stwierdził, aby inne przyczyny – w szczególności sam proces leczniczy – wywołały u powoda ciąg powikłań; lekarz P. N. same zabiegi operacyjne wykonał tym samym prawidłowo i zgodnie ze sztuką medyczną. (...)(...)wykonywania przy diagnostyce ZCN badań innych, niż EMG – jednak wskazał, że takie badania są pożądane w wypadku podejrzenia występowania innych współistniejących schorzeń.
Czytaj więcej»

I C 1807/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-09-23

Data publikacji: 2015-02-12

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Oddalono powództwo z powodu braku podstaw do stwierdzenia prawomocności umowy sprzedaży
Sąd nie dał wiary zeznaniom J. K. ( k. 112-113), albowiem pozostają one w sprzeczności z innymi poczynionymi ustaleniami. (...)Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. (...)Stwarzają przez to pozór rzeczywistego dokonania czynności prawnej o określonej treści, podczas gdy tak naprawdę nie chcą wywołać żadnych skutków prawnych, lub też wywołać inne niż te deklarowane w pozornej czynności. O kwalifikowanej pozorności czynności prawnej można mówić jedynie wtedy, gdy zgodną wolą stron jest wyrażenie na zewnątrz innej treści niż ta, która kształtuje umowę ukrytą.
Czytaj więcej»

I C 1786/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-05-16

Data publikacji: 2017-09-18

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: kwestia udziału w głosowaniu osób nieuprawnionych może być rozpatrywana w kontekście ewentualnego nieistnienia uchwały, ale także i stanowić podstawę jej uchylenia; okoliczność, iż w głosowaniu nad wnioskiem co do powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o wykluczeniu członka spółdzielni brały udział osoby nieuprawnione, sama przez się nie (...)
(...)w uzasadnieniu decyzji wskazano między innymi, że sporne pomieszczenie na poddaszu pełni funkcję poddasza nieużytkowego (strychu), nie przeznaczonego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zaś standard jego wykończenia nie ma żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy (decyzja k. 25-26). (...)(...)P. , w którym między innymi powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nr(...)Zgodnie z § 11 ust. 2 pkt 7) Statutu (...) -W (...) członek Spółdzielni obowiązany jest między innymi zezwolić na żądanie Spółdzielni na(...)(...)Innymi słowy mówiąc, Sąd w sprawie niniejszej był uprawniony do zbadania wystąpienia materialnej przesłanki zasadności powództwa z uwzględnieniem faktu, iż norma prawna o charakterze ogólnym, na podstawie której podjęto określoną czynność rodzącą skutki prawne, była niezgodna z Konstytucją RP .
Czytaj więcej»

I C 467/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-11-23

Data publikacji: 2016-11-28

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: wyrok zasądzający zadośćuczynienie w wysokości 20.000 zł, oddalenie roszczenia w pozostałej części, rozliczenie kosztów procesu.
Nie udzielił jej żadnych innych informacji . (...)Sąd oddalił wniosek pełnomocnika powódki o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego ortopedy jako spóźniony, bo zgłoszony na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku. (...)Innym ważnym elementem odróżniającym oba roszczenia o zadośćuczynienie jest przedmiot ochrony. (...)Wyrażała się w odczuwalnych w sferze psychiki konsekwencjach naruszenia innych niż życie i zdrowie, wymienionych powyżej, dóbr osobistych oraz innych uprawnień powódki chronionych przepisami ustawy o ochronie praw pacjenta.
Czytaj więcej»

I C 664/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-05-30

Data publikacji: 2017-01-10

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Oddala powództwo
Z przepisów tych wynika, iż policjanci, wykonując czynności w ramach swych zadań, mają prawo zatrzymania osób w trybie i wypadkach określonych w przepisach kodeksu postępowania karnego i innych ustaw.
Czytaj więcej»

I C 668/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-12-22

Data publikacji: 2016-12-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: popełnienie czynu karalnego pozwala na przyjęcie przedłużonej odpowiedzialności określonej przepisem art. 442(1) par. 2 k.c. Sąd stoi na stanowisku, iz w sytuacji objętej ustalonym stanem faktycznym dokonać należało wykładni norm prawnych regulujących instytucję przedawnienia roszczeń w oparciu o dyrektywy wykładni celowościowej i systemowej, (...)
(...)piesza J. D. , zaś inna uczestniczka zdarzenia doznała uszkodzenia ciała, dopuszczając się w ten sposób popełnienia czynu karalnego określonego w art. 177 § 1 i 2 k.k. , art. 178 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. (...)Art. 446 § 4 k.c. został wprowadzony przez ustawę z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny i niektórych innych ustaw (Dz. (...)(...)niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. (...)niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.
Czytaj więcej»

I C 699/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-07-17

Data publikacji: 2020-10-13

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Szkodą wynikłą z występku w rozumieniu art. 4421 § 2 kc jest nie tylko szkoda będąca ustawowym znamieniem przestępstwa, ale także szkoda pozostająca z nim w związku przyczynowym; dla zastosowania art. 4421 § 2 k.c. wystarczające jest, że między skutkiem stanowiącym znamię przestępstwa a szkodą (uszczerbkiem na zdrowiu) istnieje związek (...)
Na pomoc przybiegli pracownicy firmy (...) : kierowca wózka widłowego, kierownik i inni. (...)Wszelkie zatem inne ewentualne działania hipotetycznego pracownika firmy (...) nie stanowiły czynności powierzonej podwładnemu w rozumieniu art. 430 kc. (...)W wyniku upadku E. R. doznał obrażeń ciała w postaci urazu lędźwiowego odcinka kręgosłupa pod postacią kompresyjnego wieloodłamowego złamania kręgu L1 oraz stłuczenia tkanek miękkich pośladków, co skutkuje między innymi nietrzymaniem moczu i stolca. (...)Zdaniem Sądu wszak związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem sprowadzającym niebezpieczeństwo zdarzenia wywołującego szkodę a samym zdarzeniem determinowanym zachowaniem innej jeszcze osoby, został wykazany.
Czytaj więcej»

I C 2333/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-07-30

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nieważność umowy kredytowej powoduje konieczność dokonania wzajemnych rozliczeń między stronami poprzez zwrócenie spełnionych świadczeń - jednak roszczenie banku ma charakter odrębny od roszczenia wzajemnego kredytobiorcy; w świetle zasadny prawnej wyrażonej w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 roku III CZP 6/21 (OSNC 2021/9/56, Lex (...)
Jako zabezpieczenie kredytu ustanowiono między innymi hipotekę kaucyjną na rzecz kredytodawcy(...)(...)(...)uzyskał bez podstawy prawnej kosztem innej osoby nienależne świadczenie, zobowiązany jest do jego wydania w naturze, albo zwrotu jego wartości. (...)Źródłem zobowiązania staje się fakt uzyskania kosztem innej osoby jakiejś korzyści majątkowej bez należytego usprawiedliwienia prawnego; ten, kto korzyść uzyskał i przez to się wzbogacił, jest zobowiązany do dokonania zwrotu na rzecz zubożonego (por. (...)Na koniec podnieść należy, iż zdaniem Sądu nie było formalnych przeszkód, aby rozpoznać żądanie zasądzenia określonej kwoty pieniężnej w oparciu o inną podstawę prawną, niż wskazywana przez stronę powodową.
Czytaj więcej»

I C 2390/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-29

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na pozwanym będącym profesjonalną stroną umowy grupowego ubezpieczenia spoczywał obowiązek ukształtowania takiej procedury weryfikacji stanu zdrowia osoby przystępującej do ubezpieczenia, które w sposób precyzyjny pozwoliłoby na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego – tymczasem ubezpieczonemu nie przedstawiono jakiegokolwiek formularza, czy (...)
(...)schorzeń, stanów chorobowych, urazów lub innych stanów ubezpieczonego, rozpoznanych, leczonych lub(...)(...)(...)– możliwe też są teoretycznie inne przyczyny nagłego zatrzymania krążenia; możliwe jest także NZK u osoby zdrowej. (...)(...)umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej. (...)Ubezpieczający obowiązany jest podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach; (…) w razie zawarcia(...)
Czytaj więcej»

I C 2524/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-04-27

Data publikacji: 2015-06-16

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oddala powództwo
Uwidocznienie moczowodu zmniejsza, ale nie eliminuje ryzyka jego uszkodzenia, zwiększa natomiast ryzyko wystąpienia całego szeregu innych powikłań. ( v. opinie biegłego, R. D. k. 349-351, k.397-398, opinie biegłego, P. K. k. 332- 334, k. 377). (...)I. P. pracuje w Specjalnym Ośrodku szkolno-Wychowawczym nr 2 w P. jako nauczyciel, zarabia netto 2.300 zł, nie ma innych dochodów. (...)Bardzo mało prawdopodobne jest, by w przyszłości pojawiły się inne jeszcze skutki uszkodzenia ciała. (...)Biegli podkreślili, że uwidocznienie moczowodu zmniejsza, ale nie eliminuje ryzyka jego uszkodzenia, zwiększa natomiast ryzyko wystąpienia całego szeregu innych powikłań.
Czytaj więcej»