Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2087/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-28

Data publikacji: 2020-05-12

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Istnienie wpisu w dziale III księgi wieczystej nie ogranicza właściciela w możliwości skutecznego dokonywania rozporządzań nieruchomością
W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, że udzielił między innymi A. A. - D. pożyczki(...)(...)(...)iż prowadzone jest egzekucja z innej nieruchomości – wierzyciel nie wyraził jednak na to zgody, wnosząc w piśmie z dnia 16 marca 2013 r. o przystąpienie do opisu i oszacowania nieruchomości. (...)(...)egzekucja prowadzona była również z innej nieruchomości, a także przeciwko innym osobom odpowiedzialnym za spełnienie świadczenia pieniężnego. (...)(...)treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe ), domniemanie, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym (art. 3 ust. 1 Uokwih) oraz zasady dotyczące pierwszeństwa ujawnionych w księdze wieczystej praw osobistych i roszczeń ( art. 20 Uokwih).
Czytaj więcej»

I C 1160/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2017-09-15

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Istnienie interesu prawnego w wytaczaniu powództw z art. 189 k.p.c. powinno być rozumiane z uwzględnieniem szeroko pojmowanego dostępu do sądu zgodnie z art. 14 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 45 ust. 1 i art. 241 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (por. Kodeks postępowania cywilnego pod redakcją (...)
Nadto nie ma innej możliwości usunięcia wątpliwości odnośnie do statusu pozwanej (k. 2 - 5). (...)Następnie zaproponowano mu powrót do pracy na innym stanowisku pracy. (...)W związku z powyższym w maju 2015 roku zrezygnował on z członkostwa i następnie wrócił do pracy na innym stanowisku (zeznania świadka J. B. - k. 108 - 109 - 03:21 - 14:50). (...)Zapewnia bowiem prawo do ochrony praw podmiotowych przez ustalenie istnienia prawa lub stosunku prawnego w formie, która nie znajduje oparcia w innych przepisach prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I C 1253/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2022-01-17

Data publikacji: 2022-04-11

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Kryteria, jakimi należy się kierować przy określaniu wysokości zadośćuczynienia wypracowane zostały głównie przez orzecznictwo na bazie indywidualnych przypadków. W trakcie procesu ustalania wysokości zadośćuczynienia mogą być one pomocne, ale nigdy nie mogą stanowić swoistego szablonu, według którego należy oceniać krzywdę konkretnej osoby. (...)
Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy. (...)Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. Innymi słowy, brak podstaw w aktualnym stanie prawnym do tworzenia zamkniętych katalogów, obejmujących kryteria ustalania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia. (...)Ma możliwość spotkań z innymi ludźmi, podejmowania większości aktywności życiowych.
Czytaj więcej»

I C 1715/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-08-22

Data publikacji: 2015-02-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zgłoszenie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku przez uprawnionego do zachowku zarzutu nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia jego roszczeń o zachowek
(...)przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości(...)(...)(...)ustawy kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 23 października 2011 r., [Dz. (...)Zgodnie z art. 123 § 1 kc bieg przedawnienia przerywa się między innymi przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)(...)spadku ważność testamentu na rzecz innej osoby i wnosząca o stwierdzenie(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 974/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-10

Data publikacji: 2016-04-18

trafność 5%

Istotność:

Chodzi o umowę podobną do dzierżawy, w ramach której korzystający z nieruchomości rolnej nie jest zobowiązany do uiszczania czynszu, lecz tylko (co także nie jest wykluczone w przypadku dzierżawy) do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu. (...)(...)tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu ( art. 708 kc ). (...)Również z innych przepisów regulujących umowę dzierżawy wynika, że ustawodawca dąży do stabilizacji stosunku dzierżawy, właśnie ze względu na pozytywny wpływ trwałych stosunków na jakość gospodarowania przez dzierżawców. (...)Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
Czytaj więcej»

IV Ca 453/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-09-26

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 5%

Istotność:

Trzonem żądania pozwu było twierdzenie, iż w chwili zawarcia umowy powód nie otrzymał ogólnych warunków ubezpieczenia o nazwie U. (...) (...) , a skoro tak, strony powinna wiązać treść umowy, nie zaś inne ustalenia zawarte w OWU. Powód(...)do ogólnych warunków ubezpieczenia lub innych przepisów. (...)Inne ogólne warunki umów, wzory umów czy regulaminy wiążą drugą stronę tylko wtedy, gdy znając ich treść wyraziła zgodę na włączenie ich do treści umowy. (...)Jeśli powód rzeczywiście ich nie otrzymał, otrzymując inne, to zdaniem Sądu, winien zwrócić się do ubezpieczyciela o ich niezwłoczne nadesłanie, wszak polisa, jak wynika z jej treści, odwołuje się do nich bezpośrednio, a nadto powód pisemnie poświadczył, że dokumenty te otrzymał (o czym poniżej). (...)Brak jest zatem podstaw do uznania za wiarygodne twierdzenia powoda, iż nie otrzymał on jedynie OWU do umowy „ (...) zaś wszelkie inne otrzymał.
Czytaj więcej»

VI U 2119/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-11-08

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 5%

Teza orzeczenia: Przy ustalaniu prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym z tytułu pracy w szczególnych warunkach ubezpieczonego, który wykazuje się okresami pracy górniczej, nie stosuje się uregulowań zawartych w art. 50 d ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczących zaliczania w wymiarze półtorakrotnym okresów pracy górniczej.
(...)i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, ale przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej przyznawanej na podstawie art. 50a albo 50e ustawy, natomiast wnioskodawca ubiega się o emeryturę na podstawie art. 184 ustawy. (...)(...)i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych; 2) w drużynach ratowniczych. (...)Należy podkreślić, że wykazanie się ubezpieczonego okresami pracy górniczej przy ustalaniu prawa do emerytury innej niż górnicza nie powoduje przeliczania(...)(...)Poza wymienionymi wyżej okresem składkowym i okresami pracy w gospodarstwie rolnym odwołujący nie przedstawił innych okresów ubezpieczenia, w związku z czym nie wykazał 25 letniego okresu składkowego i nieskładkowego wymaganego do nabycia prawa do emerytury na podstawie art. 184 ustawy.
Czytaj więcej»

IV Ca 593/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-09-18

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 5%

Istotność:

(...)k.k. ) na szkodę między innymi A. S. . (...)A. S. nie ma dostępu do kotłowni, więc jedyną osobą która może kontrolować między innymi temperaturę w domu jest uczestniczka, której nie ma większość dnia w domu. (...)Przez powyższe jedynie uczestniczka ma wpływ na kontrolę między innymi temperatury w domu, mimo iż większość dnia jej nie ma w domu. (...)L. W. wskazała także, że A. S. nie ma kompletu kluczy do domu, ani do furtki, co skutkuje między innymi tym, że gdy jest sam(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 675/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-13

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 5%

Istotność:

Budynek ten był już uprzednio ocieplony przez inne osoby niż pozwany. (...)Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. (...)Ponadto, nie doszłoby do zniszczeń innych elementów domu, jak np. okien, czy drzwi balkonowych, bo w przeciwnym razie Pozwany przed podjęciem pracy należycie zabezpieczyłby inne elementy domu, aby te nie(...)(...)Nie doszło też do naruszenia innych przepisów postępowania, wskazanych w apelacji.
Czytaj więcej»

VI Pa 47/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-29

Data publikacji: 2019-12-30

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Dochodzenie zapłaty kary umownej przez przyszłego pracodawcę od pracownika, która została zastrzeżona w przedwstępnej umowie o pracę jest sprzeczne z art. 65 Konstytucji RP oraz z art. 10 Kodeksu pracy.
Jako powód braku uznania zwolnienia lekarskiego, powodowa spółka wskazała brak właściwego oznaczenia Spółki jako pracodawcy, gdyż w zwolnieniu lekarskim został wskazany NIP innego podmiotu. (...)Powód nie udowodnił innych przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej pozwanej wynikających z ogólnych przepisów kodeksu cywilnego czy też przepisów kodeksu pracy oraz wysokości poniesionej szkody. (...)Wtedy sąd odwoławczy obowiązany jest dokonać własnych ustaleń, wskazując, na jakich dowodach je oparł, a także motywując, z jakich przyczyn innym dowodom wiarygodności odmówił. (...)Innymi słowy, nie można zarzucić pozwanej, że jej działania były pozorowane dla uniknięcia zapłaty kary umownej.
Czytaj więcej»