Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 444/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-09-06

Data publikacji: 2018-10-11

trafność 4%

Istotność:

(...)twierdzenia o pobiciu powoda przez innych sprawców, pomimo tego, ze dowody(...)(...)Skarżący w swojej apelacji między innymi zarzucił, iż Sąd Rejonowy błędnie zakwalifikował ubytek pola widzenia o 10 stopni od skroni jako skutek zdarzenia z 2 grudnia 2007 r. i jako uszczerbek na zdrowiu. (...)Dowód ten, tak jak każdy inny podlega swobodnej ocenie dowodów przez sędziego.
Czytaj więcej»

IV Ca 349/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-09-05

Data publikacji: 2018-10-19

trafność 4%

Istotność:

Wskazana ustawa została uchylona przez ustawę z 12 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, która to w art. 38 stanowiła, iż traci moc ustawa z 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych . (...)(...)oparł i przyczyn, dla których innym dowodem odmówił wiarygodności i mocy dowodowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 1974 r.
Czytaj więcej»

IV Ca 260/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-09-05

Data publikacji: 2018-10-02

trafność 3%

Istotność:

Fakt, że apelująca ocenia materiał dowodowy odmiennie nie może skutkować ustaleniem innego stanu faktycznego.
Czytaj więcej»

IV Ca 307/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-29

Data publikacji: 2018-10-02

trafność 8%

Istotność:

Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych. (...)Na powódce spoczywał zatem ciężar udowodnienia, że jest właścicielem spornych ruchomości albo, że służy jej do nich inne prawo skuteczne w świetle tych przepisów. (...)Zdaniem Sądu, różnice wynikają tylko z pominięcia w fakturach numerów seryjnych tych urządzeń lub innych bardziej szczegółowych oznaczeń. (...)Zarzut niedochowania terminu określonego w art. 841 § 3 kpc , który przewiduje, że powództwo o zwolnienie od egzekucji można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych, jest trafny.
Czytaj więcej»

I C 421/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-22

Data publikacji: 2018-10-26

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zasądzenie części żądanej kwoty i oddalenie powództwa w pozostałej części
Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy przysługuje mu zachowek w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału.
Czytaj więcej»

VI U 760/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-14

Data publikacji: 2018-09-04

trafność 5%

Istotność:

Pozorność czynności prawnej istnieje więc także wtedy, gdy strony stwarzają pozór dokonania jednej czynności prawnej, podczas gdy w rzeczywistości dokonują innej czynności prawnej. Istnieje zatem taka sytuacja, w której element ujawniony stanowi inny typ umowy, niż element ukryty (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2005r., IV CK 684/04, LEX nr 284205). (...)Cechą wyróżniającą stosunek pracy spośród innych kategorii stosunków prawnych jest podporządkowanie pracownika (obok osobistego świadczenia pracy). (...)Dalej wskazał, że niewątpliwie inna jest charakterystyka stosunku pracy osoby zarządzającej zakładem pracy w imieniu pracodawcy.
Czytaj więcej»

I C 2709/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-08

Data publikacji: 2018-09-25

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Jak wskazuje się w doktrynie i orzecznictwie z w/w przepisu wynikają dwa niezależne od siebie uprawnienia, jedno dla dłużnika, a drugie dla wierzyciela. Przede wszystkim uprawnienie dłużnika do spełnienia świadczenia wyrażonego w walucie obcej również w walucie polskiej, pod warunkiem, iż ma to miejsce jeszcze przed dopuszczeniem się przez (...)
Innymi słowy wierzyciel nigdy nie ma prawa wyboru waluty, jeżeli zobowiązanie wyrażone jest w walucie obcej, a z ustawy bądź źródła zobowiązania nie wynika jego uprawnienie do powyższego. (...)W tym miejscu wskazać należy, iż czym innym jest kwestia przeliczenia wartości żądania wyrażonego w walucie obcej na złotówki, celem ustalenia wartości przedmiotu sporu, a czym innym jest przeliczenie samego roszczenia w ramach żądania. (...)Niedopuszczalność wyrokowania co do przedmiotu nieobjętego żądaniem oznacza niemożność objęcia rozstrzygnięciem innych żądań niż przedstawione przez powoda. (...)Skutkiem zaś związania jest m.in. niedopuszczalność przeliczania przez sąd, bez inicjatywy powoda, dochodzonej sumy na jakąkolwiek inną walutę, choćby obie waluty były wymienialne.
Czytaj więcej»

I C 1633/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-06

Data publikacji: 2019-01-07

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że roszczenie przysługuje właścicielowi nieruchomości i, że odszkodowanie przysługuję tylko za szkodę rzeczywiście poniesioną przez niego w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Wykładnia literalna tego przepisu wskazuje, więc (...)
W związku z decyzją (...) z 27 listopada 2000 roku o wyłączeniu z użytkowania budynku przy ul. (...) Gmina P. na wniosek lokatorów przedmiotowego budynku skierowała ich do innych mieszkań komunalnych i zawarła z nimi dziewięć umów najmu. (...)Ponadto, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu, właściciel, który nie skorzystał z innych uprawnień zbywając ją może żądać odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. (...)Jest to element istotny o tyle, iż z dniem 1 września 2004 roku weszła w życie rozległa zmiana przepisów kodeksu cywilnego wprowadzona ustawą z dnia 17 czerwca 2004 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2004r.162.1692 ze zm.). (...)Pierwsze z nich, a zatem te obowiązujące od momentu wejścia w życie kodeksu cywilnego , a w zasadzie od momentu utworzenia samorządu terytorialnego, nie regulowały odrębnie odpowiedzialności gminy, ani innych jednostek samorządu terytorialnego.
Czytaj więcej»

I C 1661/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-06

Data publikacji: 2018-10-23

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Powództwo uwzględniono w całości.
(...)żądania spłaty całej należności między innymi w razie braku realizacji postanowień umowy mających wpływ na zdolność kredytową kredytobiorcy lub możliwość dochodzenia roszczeń przez bank. (...)Pozwani wprawdzie kwestionowali wysokość roszczenia , ale to na nich spoczywał ciężar dowodu ( art. 6kc ) wykazania, że zobowiązanie jest innej wysokości niż to, którego dochodzi powód w niniejszym procesie.
Czytaj więcej»

II K 13/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-26

Data publikacji: 2019-09-12

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Zebrane w sprawie dowody i ich ocena nakazywały uznać T.K. za winnego popełnienia poprzez zamykanie drzwi lokalu mieszkalnego zbrodni pozbawienia wolności K.D. dokonanej przy tym ze szczególnym udręczeniem wynikającym z uprzedniego grożenia pokrzywdzonej pozbawieniem jej życia, ale też niewezwania przez cały ustalony okres przetrzymywania od (...)
(...)jawi się wniosek, że nikt inny nie mógł się takiego zachowania wobec pokrzywdzonej dopuścić. (...)(...)przypuszczać, stan odizolowania jej od innych osób oraz wywieranie presji przez oskarżonego, aby nie opuszczała miejsca zamieszkania. (...)(...)że musiała ich doznać w innych okolicznościach niż te, o których sama wspomniała. (...)Sąd miał przy tym na uwadze, że zamiar bezpośredni nagły cechuje mniejszy stopień naganności, niż zamiar przemyślany, gdyż w tym pierwszym przypadku decyzja określonego zachowania zapada w sposób szybki, bez możliwości rozważenia okoliczności, które to mogłyby doprowadzić do innego zachowania.
Czytaj więcej»