Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

VI U 279/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-09-22

Data publikacji: 2020-10-13

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Dz.U. z 2017 r. poz. 2183) zawierała jednoznaczne definicje studiów wyższych i podyplomowych, a zatem studia podyplomowe stanowią inną niż studia wyższe formę kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. (...)zawodowego: licencjata, inżyniera, magistra lub innego tytułu równorzędnego. (...)(...)magisterskich, zaś studia podyplomowe lub inne formy kształcenia mogą być prowadzone przez uczelnię, instytut badawczy oraz instytut (...) , a kształcenie specjalistyczne – przez uczelnię zawodową (art. 163 ust. 1). (...)(...)wyczerpujący i zarazem odrębny od innych dziedzin prawa definiują pojęcie „studiów w szkole wyższej”.
Czytaj więcej»

VI U 993/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-06-09

Data publikacji: 2020-07-01

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)ogłoszenia, jednak Trybunał może określić inny termin utraty mocy obowiązującej zakwestionowanego przez siebie przepisu (bądź aktu normatywnego lub jego części). (...)(...)być stosowany przez sądy i inne organy w odniesieniu do stanów(...)(...)(...)decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.
Czytaj więcej»

VI U 1986/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-12-17

Data publikacji: 2021-01-21

trafność 4%

Istotność:

(...)zakresu działania Zakładu należy między innymi realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, a w szczególności stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych. (...)Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek w szczególności ten , iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. (...)Może ono nawet być głównym motywem nawiązania stosunku pracy, zamiast wykonywania pracy na innych podstawach prawnych. (...)(...)lub że zamiar ten jest inny niż ujawniony w symulowanych oświadczeniach (Komentarz do art.83 kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93), [w:] A. Kidyba (red.), K. Kopaczyńska-Pieczniak, E. Niezbecka, Z. Gawlik, A. Janiak, A. Jedliński, T. Sokołowski, Kodeks cywilny.
Czytaj więcej»

I C 1320/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-11-20

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: bez tezy
SPZOZ stanowi w 100% własność publiczną, ze specyficznym systemem zarządzania i wewnętrznego ustroju, charakteryzujący się między innymi brakiem możliwości upadłości i brakiem odpowiedzialności dyrektora za długi przekraczające majątek firmy.
Czytaj więcej»

I C 1424/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-20

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wśród czynności prawnych kreujących obowiązek złożenia oznaczonego oświadczenia woli podstawowe znaczenie odgrywa umowa przedwstępna (art. 389-390 k.c.), ale w grę mogą wchodzić także inne umowy, np. umowa obligacyjna zobowiązująca do dokonania czynności rozporządzającej, w szczególności do przeniesienia własności (art. 155-158 k.c.), umowa (...)
Innymi słowy, przepis art. 64 k.c. określa jedynie skutki prawne wynikające ze stwierdzenia istnienia takiego obowiązku, którego źródłem muszą być jednak określone, istniejące stosunki prawne, a których zbadanie i ocena jest obowiązkiem sądu uwzględniającego powództwo na podstawie tego przepisu. (...)Wśród czynności prawnych kreujących obowiązek złożenia oznaczonego oświadczenia woli podstawowe znaczenie odgrywa umowa przedwstępna ( art. 389-390 k.c. ), ale w grę mogą wchodzić także inne umowy, np. umowa obligacyjna zobowiązująca(...)(...)Dotyczą bowiem całkowicie innego niż w tej sprawie stanu faktycznego. (...)Pozwanym znany był też cel nabycia akcji przez powódkę, jakim była chęć osiągnięcia zysku w postaci: oprocentowania oferowanego przez pozwanych bądź różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną rynkową – w przypadku sprzedaży akcji innym podmiotom.
Czytaj więcej»

I C 1435/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-10-17

Data publikacji: 2015-06-26

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. zasądzono zadośćuczynienie w kwocie 50.000 zł i odszkodowanie w kwicie 2.115,82 zł; 2. oddalono powództwo w pozostałej części
Po odstawieniu kul nadal korzystała z pomocy innych osób, ale w ograniczonym zakresie np. przy zaciąganiu spodni, czy wejściu i wyjściu spod prysznica, przy cięższych pracach domowych. (...)Powódka wymagała natomiast opieki przez 4 tygodnie po 4 godziny w zakresie mycia i ubierania, dziennej toalety i przygotowania posiłków, załatwiania innych spraw. (...)Wypracowane przez doktrynę i orzecznictwo poglądy wskazują, że zadośćuczynienie ma charakter kompensacyjny, stanowi sposób naprawienia krzywdy ujmowanej, jako cierpienia fizyczne, a więc ból i inne dolegliwości oraz cierpienia psychiczne, które(...)(...)Tradycyjnie są to koszty leczenia, specjalnego odżywiania się, nabycia protez i innych specjalistycznych aparatur i urządzeń.
Czytaj więcej»

IV Ca 218/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-06-19

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 4%

Istotność:

(...)szkodą, za którą ponosi odpowiedzialność inna osoba (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 8 marca 2019 r., I ACa 720/17). (...)Innymi słowy: jeżeli odpowiedzialność jest oparta na zasadzie winy, to również przesłanki zmniejszenia odszkodowania muszą być bardziej surowe. (...)Wprawdzie powód miał inne oczekiwania co do podróży po Iranie, jednak nie można wykluczyć, że gdyby nie przyczynił się powstania szkody, to nadal mógłby w niej uczestniczyć tak jak inni turyści.
Czytaj więcej»

IV Ca 302/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-05-20

Data publikacji: 2020-08-06

trafność 4%

Istotność:

Nawet opinia z przeprowadzonych badań mechanoskopijnych kluczyków skradzionego samochodu, sporządzona dla potrzeb dochodzenia przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, nie dawała podstaw do przyjęcia innej wersji. W tej sytuacji – zdaniem Sądu - nie sposób przyjąć innej przyczyny utraty przez powoda samochodu A. (...) , jak tylko tej będącej następstwem kradzieży. (...)Natomiast organy ścigania nie wszczęły żadnego postępowania w przedmiocie ustalenia pochodzenia samochodu, nie postawiono nikomu choćby zarzutów w związku z nielegalnym wprowadzeniem do obrotu tego samochodu, wykorzystaniem oznaczeń innego samochodu czy choćby sfałszowaniem przebiegu. (...)Zgodnie z zasadą bezpośredniości, obowiązującą w procesie cywilnym, zeznania świadka złożone w innym postępowaniu, nie mogą stanowić podstawy ustaleń faktycznych.
Czytaj więcej»

IV Ca 340/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-14

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Art. 194 ustawy o funduszach inwestycyjnych jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 31 ukwh.
W świetle art. 31 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu.
Czytaj więcej»

IV Ca 341/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-09-02

Data publikacji: 2015-09-08

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: ograniczenie dotyczące zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez fizyczny podział przewidziane w ustawie o gospodarce nieruchomości
(...)o przeprowadzenie dowodu z opinii innego biegłego z zakresu geodezji, skoro(...)(...)Zgodnie z tymi przepisami, drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie w/w ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych ( art. 1 ). (...)Niewątpliwie celem omawianego obowiązku jest odpowiednie zharmonizowanie (zweryfikowanie) planowanego podziału nieruchomości z interesem także innych właścicieli sąsiednich nieruchomości. (...)W ocenie Sądu Okręgowego nie doszło do uchybienia polegającego na pominięciu dowodu z opinii innego biegłego geodety.
Czytaj więcej»