Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

VI U 90/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-24

Data publikacji: 2016-07-06

trafność 5%

Istotność:

Nadto wskazał, że osoba, która nie ma uprawnienia do świadczenia nie może nim dysponować tj. nie może go przekazać na rzecz innego uprawnionego. (...)(...)zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia. (...)Zupełnie innego stanu faktycznego niż ustalony w(...)(...)Świadomość uzyskania prawa do świadczeń na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo innego rodzaju wprowadzenia w błąd organu rentowego jest jedynie jedną z przesłanek wydania decyzji.
Czytaj więcej»

VI U 555/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-09-08

Data publikacji: 2016-09-23

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przynależność pracodawcy do określonej gałęzi przemysłu ma istotne znaczenie i nie można dowolnie, z naruszeniem postanowień rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983, w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8 poz.43) wiązać konkretnych stanowisk pracy z (...)
W Elektrociepłowni znajdowały się kotły parowe na potrzeby zakładu oraz turbina wytwarzająca energię elektryczną zasilającą zakład, inne zakłady oraz osiedla na terenie miasta. (...)Natomiast w sądowym postępowaniu odwoławczym możliwe jest ustalenie tych okresów także w oparciu o inne dowody (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 21 września 1984 r., III UZP 48/84, LEX nr 14630). (...)Bowiem w sytuacji gdy stopień uciążliwości nie wykazuje żadnych różnic w zależności od branży, to brak jest podstaw do negowania kwalifikacji pracy, jako pracy w warunkach szczególnych tylko dlatego, że w załączniku do rozporządzenia praca ta przyporządkowana została do innego działu przemysłu. (...)Odmówić trzeba wówczas waloru pracy w szczególnych warunkach pracy na podobnym stanowisku wykonywanej w innym dziale przemysłu lub gospodarki (tak Sąd Najwyższy również wyroku z dnia 26 marca 2014 r., II UK 368/13, LEX nr 1458633).
Czytaj więcej»

IV Ca 258/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-04

Data publikacji: 2018-08-10

trafność 5%

Istotność:

Przyjąć należy, że strony zamieszczając taką klauzulę, zmierzały do zawarcia innej, odrębnej od umowy o pracę, umowy, tj. przedwstępnej umowy sprzedaży samochodu służbowego. (...)Jest to nieważność bezwzględna, sprawiająca, że czynność nie może być następnie potwierdzona przez spółdzielnię – czy to przez radę nadzorczą, czy to przez inny organ. (...)(...)oparł i przyczyn, dla których innym dowodem odmówił wiarygodności i mocy dowodowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 1974 r. (...)Dlatego też wywody apelacji nie mogą prowadzić do innych ustaleń faktycznych niż te, których dokonał Sąd I instancji.
Czytaj więcej»

II K 114/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-09-21

Data publikacji: 2022-02-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Kwestia ta ma o tyle istotne znaczenie, że sugeruje możliwość przebywania w mieszkaniu pokrzywdzonego w sobotę innej osoby lub też możliwość, że w tym dniu pokrzywdzony T. K. (1) jeszcze żył (czego nie wykluczył lekarz P. R. ). (...)Sąd przy weryfikacji jego zeznań miał jednak do dyspozycji inne dowody – w szczególności bilingi rozmów telefonicznych k. 618/IV, a także zeznania J. B. (1) . (...)Mogły wszak powstać w innym dniu, w innych okolicznościach, zwłaszcza wobec ustalenia, iż w okresie ostatnich kilkudziesięciu dni oskarżona zamieszkiwała z pokrzywdzonym. (...)Brak jest przesłanek do stwierdzenia czy ślady te naniosła oskarżona, czy też ktoś inny.
Czytaj więcej»

II Kp 552/23

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2023-05-19

Data publikacji: 2023-05-24

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepisy art. 185a k.p.k. służą ukształtowaniu czynności procesowych w sposób zapewniający możliwość przeprowadzenia rzetelnego postępowania i wydania sprawiedliwego orzeczenia tak by nie powodować zwielokrotniania ewentualnych negatywnych przeżyć pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat, i nie doprowadzić do możliwej wtórnej jego (...)
Sytuacji tej nie zmienia udział w przesłuchaniu jakiegokolwiek innego podmiotu, na przykład pełnomocnika osoby(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 4/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-06

Data publikacji: 2016-05-11

trafność 5%

Istotność:

(...)lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, wykonująca tę władzę z mocy prawa. Ponadto jeśli gmina zleciła wykonywanie tych zadań, na podstawie porozumienia, innej osobie prawnej, za szkodę wyrządzoną(...)(...)Sąd wskazał również, że w myśl 439 kc , ten, komu wskutek zachowania się innej osoby, w szczególności wskutek braku(...)posiadanego przez nią budynku lub innego urządzenia, zagraża bezpośrednio szkoda, może(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 117/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-27

Data publikacji: 2017-07-10

trafność 5%

Istotność:

Przeniesienie wierzytelności na rzecz innego wierzyciela bez wiedzy dłużnika narusza również dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego, umowa przelewu została zawarta w warunkach, o jakich mowa w art. 300 § 1 k.k. (...)U. 2016.790) stanowi, iż wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu. (...)Również w tym samym trybie toczy się postępowanie o wpis w innym rejestrze publicznym, tj. w Krajowym Rejestrze Sądowym. (...)(...)księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).
Czytaj więcej»

I C 293/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-10-28

Data publikacji: 2019-12-02

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: powództwo uwzględnione w całości
Wręcz była to dla niego naturalna sytuacja polegająca na tym, że inna osoba znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej, postanowiła sprzedać nieruchomość, aby mieć pieniądze na bieżące wydatki, których musiało być sporo. (...)E. M. podkreślił, że nie miał przecież wiedzy, że w związku z toczącym się postępowaniem karnym, J. Z. będzie zobligowany do płacenia określonej kwoty pieniędzy na rzecz powoda czy innych pokrzywdzonych w sprawie. (...)W tej sytuacji Sąd oddalił wniosek pełnomocnika pozwanego o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego na okoliczność ustalenia wartości nieruchomości, uznając go za zbędny dla rozstrzygnięcia niniejszego sporu. (...)Innymi słowy majątek dłużnika uległ zmniejszeniu z pokrzywdzeniem powoda, co jednocześnie wiązało się z uzyskaniem korzyści majątkowej przez pozwanego.
Czytaj więcej»

I C 672/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-25

Data publikacji: 2017-01-04

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Sam fakt, iż określony rodzaj działalności jest zastrzeżony dla określonej grupy podmiotów nie oznacza jeszcze, iż umowa tego typu zawarta przez inne podmioty jest umową nieważną. Niewątpliwie bowiem przepisy prawa nie zabraniają zawierania takiej umowy, a jedynie ograniczają z punktu widzenia podmiotowego, jednostki uprawnione do zawarcia (...)
M. B. , iż spółka posiada inne wymagalne zobowiązania, uznają roszczenie W. N. w stosunku do (...) Sp. z o.o. w W. , a jego wysokość wynosi 765.000,00 zł (oświadczenie – k. 58). (...)Zgodnie zaś z ust 5 jednostki organizacyjne inne niż banki mogą wykonywać czynności, o których mowa w ust. 1 , jeżeli przepisy odrębnych ustaw uprawniają je do tego . (...)Sam fakt, iż określony rodzaj działalności jest zastrzeżony dla określonej grupy podmiotów nie oznacza jeszcze, iż umowa tego typu zawarta przez inne podmioty jest umową nieważną. (...)(...)pobierania oprocentowania, prowizji, opłat ani innego wynagrodzenia , zaś w ust 2, iż kto otrzymał oprocentowanie, prowizję, opłatę lub inne wynagrodzenie za czynności, o których mowa w ust. 1, jest zobowiązany do ich zwrotu .
Czytaj więcej»

I C 467/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-11-23

Data publikacji: 2016-11-28

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: wyrok zasądzający zadośćuczynienie w wysokości 20.000 zł, oddalenie roszczenia w pozostałej części, rozliczenie kosztów procesu.
Nie udzielił jej żadnych innych informacji . (...)Sąd oddalił wniosek pełnomocnika powódki o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego ortopedy jako spóźniony, bo zgłoszony na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku. (...)Innym ważnym elementem odróżniającym oba roszczenia o zadośćuczynienie jest przedmiot ochrony. (...)Wyrażała się w odczuwalnych w sferze psychiki konsekwencjach naruszenia innych niż życie i zdrowie, wymienionych powyżej, dóbr osobistych oraz innych uprawnień powódki chronionych przepisami ustawy o ochronie praw pacjenta.
Czytaj więcej»