Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

II K 30/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-31

Data publikacji: 2022-03-15

trafność 6%

Posiadała ona również jedyny klucz do sejfu – żaden inny pracownik nie posiadał własnego klucza. (...)Zdarzało się, że inni pracownicy zostawali w Kancelarii po godzinach jej urzędowania. (...)Podczas wykonywania obowiązków przez G. B. byli obecni inni pracownicy. (...)Kontrolerzy Urzędu Skarbowego stwierdzili, że dokonają weryfikacji wpłat i dokończą kontrolę innego dnia.
Czytaj więcej»

II Ko 295/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-08-24

Data publikacji: 2024-08-09

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Inne zasądzenie od Skarbu Państwa kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego 1.3. (...)W mieszkaniu przebywała między innymi jego córka - K. S. . (...)Z przepisu tego nie wynika, by roszczenie to przechodziło na innych spadkobierców osoby zmarłej. (...)Inne 3. 1. ----- 5 Inne ROZSTRZYGNIĘCIA Zawarte w WYROKU Punkt rozstrzygnięcia z wyroku Przytoczyć okoliczności 2. 4.
Czytaj więcej»

I C 452/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-04

Data publikacji: 2017-10-03

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność Skarbu Państwa za krzywdę spowodowaną niezgodnym z prawem wykonywaniem władzy publicznej, również w zakresie zadośćuczynienia żądanego za naruszenie dóbr osobistych jest niezależna od winy
W przypadku mniejszej intensywności naruszenia Sąd za uzasadnione może uznać zastosowanie innych środków ochrony dóbr osobistych. (...)Ustalił on, iż korespondencja adresowana do powoda w sprawie II Ko 1417/13 była umieszczona w kopercie adresowanej do dyrektora jednostki penitencjarnej, co czyniło ją dostępną dla innych osób (pismo Biura Rzecznika Praw Obywatelskich - k. 12). (...)Już to wskazuje na to, iż w/w rozumienie treści art 134 k.p.k. nie może się ostać, bowiem brak jest jakiegokolwiek ustawowego uzasadnienia łamania przez przełożonych tajemnicy korespondencji w przypadku żołnierzy, policjantów, czy innych funkcjonariuszy państwowych wymienionych w art 134 § 1 k.p.k. (...)Przysługuje obok zastosowania innych środków, koniecznych do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych, o ile te inne środki nie wyczerpują uprawnień osoby, której dobro osobiste naruszono (por. wyrok SN z 16 kwietnia 2002 r., sygn. akt V CKN 1010/00, OSNC 2003/4/56).
Czytaj więcej»

IV Ca 359/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-15

Data publikacji: 2015-11-18

trafność 6%

Istotność:

Posiadanie samoistne cechuje się faktycznym władaniem nieruchomością tak jak właściciel tj. z wyłączeniem innych osób i w granicach prawa własności, co stanowi manifestację koniecznej woli takiego posiadania. (...)Nadto zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego(...)- Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Co istotne Sąd Najwyższy dopuszczał taką możliwość jeszcze przez nowelizacją kodeksu cywilnego , dokonaną ustawą z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadziła do polskiego systemu prawnego służebność przesyłu. (...)Stosując odpowiednio art. 123 kc , można wymienić następujące przyczyny przerwania biegu zasiedzenia: określone czynności procesowe, uznanie przez posiadacza prawa własności innej osoby, wszczęcie mediacji.
Czytaj więcej»

VI U 57/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2024-01-30

Data publikacji: 2024-02-22

trafność 6%

Istotność:

(...)zgłosił D. R. i kilka innych osób w celu uzyskania umorzenia jak największej subwencji. (...)(...)finansowania zewnętrznego, kosztów najmu (lub innych umów o podobnym charakterze) nieruchomości(...)charakterze publicznoprawnym, zakupu urządzeń i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia(...)w sposób bezpośredni lub pośredni innego podmiotu oraz przedterminową spłatę kredytów,(...)(...)Z depozycji skarżącego wynika, że traktował swoje zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne instrumentalnie, podobnie jak zgłoszenie innych osób do ubezpieczeń społecznych. (...)Skarżący nie przedłożył żadnych dowodów świadczenia pracy, a z jego zeznań wynikało, że traktował swoje zatrudnienie instrumentalnie, podobnie jak zgłoszenie innych osób do ubezpieczeń społecznych.
Czytaj więcej»

V Ka 712/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-11-14

Data publikacji: 2014-11-19

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stan pod wpływem środka odurzającego ( art. 178 a par. 1kk), a stan po uzyciu środka działającego podobnie do alkoholu ( art.87 par.1 k.w)
Otóż nie dostrzegł ani Sąd Rejonowy, ani apelujący, że sytuacja prawna oskarżonego jest inna aniżeli w przypadku, gdyby kierował on samochodem osobowym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości. (...)Oczywiste jest , że ocenie podlegają także inne okoliczności, które pozwalają na uznanie stanu w jakim sprawca się znajdował jako stanu pod wpływem środka odurzającego . (...)Podobne ujęcie – tj. zaliczanie kierowców jedynie do grupy podwyższonego ryzyka, bez przesądzania o ich niezdolności psychomotorycznej – obecne jest także w innych pozycjach. (...)Gdyby sytuacja była inna, niewątpliwie na tego rodzaju badanie Policjant nie zdecydowałby się ( nie byłoby bowiem przesłanek do jego przeprowadzenia ).
Czytaj więcej»

IV Ca 248/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-07-24

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 6%

Istotność:

Innych spadkobierców ustawowych nie pozostawił. (...)Innych spadkobierców ustawowych nie pozostawiła. (...)Innych spadkobierców ustawowych nie pozostawił. (...)Innych spadkobierców ustawowych nie pozostawił.
Czytaj więcej»

IV Ca 38/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-02-28

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 6%

Istotność:

Zgodnie z treścią art. 3 ust. l powołanej ustawy, przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255.550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca(...)(...)Sąd wskazał, że umowa pożyczki jest umową odpłatną, zaś zwyczajową formą wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału są odsetki, ewentualnie także inne opłaty (np. prowizja). (...)Zgodnie zaś z art. 58 § l kc , czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. (...)Art. 36a ustawy - określający maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu - dodany został bowiem do ustawy o kredycie konsumenckim ustawą z 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw.
Czytaj więcej»

IV Ca 75/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-05-25

Data publikacji: 2016-06-24

trafność 6%

Istotność:

Niemniej jednak były wykorzystywane w inne sposób - do wypasu zwierząt i pozyskiwania siana. (...)Własność i inne prawa rzeczowe, S. Rudnicki W-wa 2004r., str. 191). (...)W braki innych danych należało przyjąć, że małżonków łączył ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. (...)Innymi słowy, zakres niezwiązania sądu żądaniem w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia dotyczy możliwości określenia innego nabywcy i innej daty nabycia, ewentualnie także innego, ograniczonego przedmiotowo zakresu nabycia własności, czy służebności gruntowej.
Czytaj więcej»

IV Ca 142/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-05-25

Data publikacji: 2017-07-10

trafność 6%

Istotność:

Przeniesienie wierzytelności na rzecz innego wierzyciela bez wiedzy dłużnika narusza również dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego, - umowa przelewu została zawarta w warunkach, o jakich mowa w art. 300 § 1 kk . (...)U. 2016.790), wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu. (...)Dawna treść art. 129 kpc - która jest tożsama z treścią art. 129 § 1 kpc po zmianie dokonanej ustawą nowelizującą - w konfrontacji z innymi przepisami Kodeksu postępowania cywilnego ,(...)(...)Również w tym samym trybie toczy się postępowanie o wpis w innym rejestrze publicznym, tj. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Czytaj więcej»