Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1023/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-09-08

Data publikacji: 2021-02-01

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądzono dochodzone roszczenie; orzeczono o kosztach procesu
Zgodnie z art. 123 § 1 pkt. 1 k.c. bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)Ponadto, na podstawie art. 124 § 2 k.c. w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)
Czytaj więcej»

I C 1020/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-19

Data publikacji: 2021-03-12

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: O naruszeniu dóbr osobistych osoby pozbawionej wolności można mówić jedynie wówczas, gdy dochodzi do kumulatywnego wystąpienia niekorzystnych warunków odbywania kary pozbawienia wolności (w okolicznościach sprawy niniejszej: warunki sanitarne, przebywanie z osobami palącymi, za krótkie łózko, :przerzucanie" między celami, niewłaściwa (...)
Ustawowe ograniczenia praw i wolności osób odbywających karę pozbawienia wolności zamieszczone są między innymi w kodeksie karnym wykonawczym ,(...)(...)W literaturze i orzecznictwie przyjmuje się, że godność człowieka konkretyzuje się w poczuciu własnej wartości i oczekiwaniu szacunku ze strony innych ludzi a miernikiem oceny, czy(...)(...)(...)odczuwał dyskomfort przebywając w warunkach innych, niż przez siebie oczekiwane, żądanie przyznania zadośćuczynienia uznać należało za bezzasadne. (...)W sytuacji, gdy pobyt powoda w celi nie odpowiadającej warunkom użytkowym i estetycznym nie był krótkotrwałym epizodem, a ponadto narażony był on na inne negatywnie odbierane przez niego bodźce(...)
Czytaj więcej»

VI U 1244/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-11-12

Data publikacji: 2021-04-16

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: o podleganiu funkcjonariusza pod zakres art. 15c i 22a ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...) nie decyduje formalna przynależność do określonej formacji wymienionej w art. 13 b tej ustawy
Działania te były prowadzone poprzez operacyjną ochronę najważniejszych zakładów przemysłowych, rolnych, obiektów komunikacji i łączności, realizowanych inwestycji, placówek naukowo-badawczych, urzędów centralnych, zjednoczeń i central handlowych oraz innych obiektów gospodarki narodowej. (...)Sąd zważył, co następuje: Odwołania zasługiwały na uwzględnienie, choć z innych przyczyn niż te, które zostały w nich podniesione. (...)Czym innym bowiem jest pojęcie „osoby, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa” a czym innym jest pojęcie „osoby, która pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa”. (...)Skoro tego nie uczynił to oznacza, że jego zamiar był inny i jego wolą było zawężenie zakresu pojęciowego zastosowanego w drugiej ustawie dezubekizacyjnej do kwalifikowanej służby rozumianej jako służba na rzecz totalitarnego państwa.
Czytaj więcej»

VI U 16/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-26

Data publikacji: 2021-04-16

trafność 7%

Istotność:

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, iż możliwość przyznania emerytury po emeryturze dotyczy takiego przypadku, gdy po przyznaniu emerytury po raz pierwszy, osoba spełnia warunki wymagane do ustalenia emerytury na podstawie innego przepisu. (...)Nie ma już możliwości przyznania odwołującemu innej emerytury. (...)Przepis ten został dodany na mocy ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Od 01.10.2017 r. na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.
Czytaj więcej»

VI U 822/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-12

Data publikacji: 2021-04-16

trafność 6%

Istotność:

W jego przekonaniu nie osiągał gorszych wyników niż inni pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku. (...)Z pisma pracodawcy z 28.09.2020 r. wynika, że rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy były przyczyny leżące po stronie pracownika, a więc gorsza jakość świadczonej pracy od innych zatrudnionych na tym samym stanowisku a także okoliczności związane z utratą zaufania. (...)Nie przedstawił jednak innych dowodów, z których wynikałaby inna przyczyna wypowiedzenia stosunku pracy prócz własnych twierdzeń. (...)Z oświadczenia pracodawcy zawartego w piśmie odmawiającym sprostowania świadectwa pracy wynika, że przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę były przyczyny leżące po stronie pracownika tj. gorsza jakość pracy w porównaniu do innych pracowników, utrata zaufania.
Czytaj więcej»

I C 819/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-20

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Różnica między uchwałą bezwzględnie nieważną a nieistniejącą sprowadza się do tego, że w wypadku tej pierwszej z przyczyn merytorycznych bądź formalnych uchwała jest nieważna od samego początku, w drugim natomiast wypadku uchwale towarzyszą tak daleko idące uchybienia, że w ogóle nie można mówić o jej podjęciu.
Na zebraniu właścicieli lokali nieruchomości położonej przy ul. (...) w Ż. w dniu 25 marca 2015 podjęto między innymi uchwałę nr 1/2015. (...)Na zebraniu właścicieli lokali nieruchomości położonej przy ul. (...) w Ż. w dniu 17 marca 2016 podjęto między innymi uchwałę nr 1/2016. (...)Z analizy powyższego wynika, iż sprawozdanie zarządu o którym mowa w art 30 ust 2 pkt 3 jest czym innym niż sprawozdanie o którym mowa w art 30 ust 1 pkt 2, tam bowiem mowa jest o sprawozdaniu zarządu lub zarządcy. (...)Innymi słowy, uchwała właścicieli lokali może być sprzeczna zarówno z przepisami prawa materialnego, jak i przepisami proceduralnym.
Czytaj więcej»

IV Ca 1052/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-01

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 2%

Istotność:

Z uwagi jednak na zaskarżenie całego postanowienia, Sąd II instancji uznał za celowe dokonać korekty w zakresie ustalenia składu majątku wspólnego, ale wyłącznie ze względu na inną ocenę prawną niż ta, jakiej dokonał Sąd I instancji. (...)(...)transakcji kupna – sprzedaży oraz innych opłat i podatków z tym związanych (w tym VAT).
Czytaj więcej»

IV Ca 621/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-17

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 5%

Istotność:

W przeciwnym wypadku prezentowałaby jednoznaczny zamiar władania nieruchomością, bez konieczności zawierania jakichkolwiek umów wskazujących na to, że za właściciela uważała inne osoby. Skoro wnioskodawczyni uważała innych członków swojej rodziny za właścicieli części gospodarstwa, to nie mogła jednocześnie czuć się wyłączną jego właścicielką i to w całości. (...)Jednak tenże akt notarialny nie odwołuje się do jakiegokolwiek tytułu własności zbywcy nieruchomości, np. żadnego innego aktu notarialnego. (...)Taka okoliczność może wskazywać na to, że B. M. (1) czuła się upoważniona do rozporządzania nieruchomością na tyle, aby wydzierżawić ją innej osobie, ale nastąpiło to dopiero w 2000r.
Czytaj więcej»

IV Ca 840/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 4%

Istotność:

(...)energii, przeglądów, konserwacji, remontów i innych czynności – przez przedsiębiorstwo przesyłowe, funkcjonujące początkowo jako Zakład (...) w Ł. . (...)(...)o stwierdzenie zasiedzenia lub w innej sprawie przy rozstrzyganiu podniesionego w(...)(...)Inne stanowisko zakłada, że dobra wiara(...)(...)O takim zakwalifikowaniu posiadania służebności mogłyby świadczyć inne okoliczności ustalone w konkretnej sprawie,(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 1006/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 7%

Istotność:

Za naruszenie warunków umowy uważało się niewykonanie zobowiązań wobec banku albo jeżeli oświadczenia i zapewnienia złożone przez kredytobiorców są niezgodne z rzeczywistym stanem prawnym lub jeżeli kredytobiorcy w inny sposób naruszają postanowienia umowy. (...)Pozwani, pomimo skutecznego doręczenia im odpisów pozwu i zawiadomień o terminie rozprawy, nie stawili się, nie złożyli odpowiedzi na pozew, jak również nie złożyli innych wyjaśnień ani nie usprawiedliwili swojej nieobecności na rozprawie. (...)Podkreślił przy tym, zasądzenie na rzecz powoda kwoty wyrażonej w innej walucie niż określona w żądaniu pozwu stanowi naruszenie art. 321 § 1 kpc . (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1998r., II CKN 712/97, OSNC 1998/11/187). (...)Na gruncie tego opracowania należy przyjąć, że kredyt walutowy to kredyt udzielany w walucie innej niż krajowa – w praktyce(...)(kapitał) wraz z odsetkami, ewentualnie innymi opłatami i prowizjami.
Czytaj więcej»