Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1088

I C 1508/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-10-23

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie można uzależniać wysokości zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej od krzywdy wyrażającej się w cierpieniu i bólu przybierających formy długotrwałych i nieprzemijających zburzeń funkcjonowania psychospołecznego oraz patologicznego przeżywania okresu żałoby i związanego z tym podjęcia leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego; (...)
Porównuje się z rówieśnikami z pełnych rodzin, co budzi frustrację, zazdrość, niechęć do innych oraz prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości. (...)Prawo do życia w rodzinie w hierarchii wartości winno zasługiwać na szczególną ochronę w porównaniu z innymi dobrami prawnymi; wszak skutki naruszenia takiego dobra rozciągają się na całe życie. (...)Do okoliczności, o których mowa w art. 362 kc , zaliczają się - między innymi - wina lub nieprawidłowość zachowania(...)
Czytaj więcej»

I C 2689/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-06-16

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowe uwzględnienie roszczenia powódki
Nie mogła podjąć pracy, z uwagi na wiek dzieci i bark możliwości korzystania z opieki nad dziećmi innej osoby lub placówki instytucjonalnej. (...)Poza wynagrodzeniem za pracę, jakie uzyskiwał partner, nie miała żadnych innych źródeł dochodu. (...)Niewątpliwie zaś inna była wartość pieniądza w 2007 roku, a inna jest obecnie. (...)Powódka stałą pracę podjęła w 2009r..Wcześniej pracowała wprawdzie, ale tylko dorywczo, gdyż nie mogła w inny sposób zapewnić dzieciom opieki.
Czytaj więcej»

I C 425/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-09-16

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Warunkiem może być także spełnienie świadczenia, ponieważ zapłata nie zawsze jest zdarzeniem całkowicie uzależnionym od dłużnika. W konsekwencji istnieje możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o kredyt pod warunkiem niezapłacenia zadłużenia. Możliwość taka wymaga każdorazowo rozważenia, czy powinna mieć zastosowanie w (...)
Instytucja kredytu i pożyczki według strony pozwanej są odrębnymi stosunkami zobowiązaniowymi, regulowanymi na podstawie innych przepisów; istotnym jest zatem, czy(...)(...)J. K. zawarł z (...) Bank S.A. z/s w W. umowę kredytu gotówkowego przeznaczonego częściowo na spłatę innych kredytów nr (...) na okres(...)168.019,53 zł, udostępniona na spłatę innych kredytów/pożyczek oraz na cele konsumpcyjne(...)(...)(...)rozwój niezbędny do konkurowania z innymi podmiotami funkcjonującymi na tym rynku. (...)Czynność polegająca na wypowiedzeniu umowy kredytowej, będąca jednocześnie czynnością kształtującą prawo wymaga stabilnego uregulowania, dlatego też jednostronne oświadczenia woli wywierające z chwilą ich złożenia innej osobie wpływ na jej stosunki(...)
Czytaj więcej»

VI U 431/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-08

Data publikacji: 2021-09-29

trafność 4%

Istotność:

(...)powoduje naruszenie prawa konstytucyjnego dla innych roczników niż 1953, między innymi dla jego rocznika 1952. (...)Przepis ten został dodany na mocy ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Od 01.10.2017 r. na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.
Czytaj więcej»

VI U 631/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-21

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 3%

Istotność:

W okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy(...)(...)(...)przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy(...)(...)Ustalenie, że wnioskodawczyni u ww. pracodawców świadczyła pracę i określenie okresów zatrudnienia, wobec braku innych dokumentów osobowych, nie byłoby możliwe bez legitymacji ubezpieczeniowej odwołującej.
Czytaj więcej»

II K 86/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-03-03

Data publikacji: 2021-10-21

trafność 4%

Teza orzeczenia: O ile oskarżony D.P. był w pełni świadom konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z faktu odpłatnego zbywania narkotyków, gdyż był i jest w pełni zdrową psychicznie oraz dojrzałą osobą, która w czasie czynu ukończyła 21 lat tracąc tym samym status młodocianego, to w przypadku oskarżonego D.R. sytuacja jest odmienna, albowiem zarówno w czasie czynu, (...)
Jednak ogólnikowość relacji A. J. K. , nie popartej innymi dowodami, nakazywała sądowi przyjąć, że wcześniej na przestrzeni roku i sześciu miesięcy oskarżony D. R. sprzedał A. J. K. substancje psychotropowe w postaci amfetaminy i mefedronu 10-cio krotnie. (...)Jeżeli oskarżony przebywał przez tak długi okres w Ż. to rodzi się pytanie, w jaki inny sposób A. J. K. wszedł w posiadanie torebki foliowej z substancją psychotropową alfa (...) . (...)Możliwość przypisania winy sprawcy czynu zabronionego zależy od wielu okoliczności, między innymi od osiągnięcia odpowiedniego poziomu rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, umysłowego, pozwalającego rozpoznać znaczenie czynu i pokierować właściwie swoim postępowaniem. (...)Nie można nie zauważyć, iż oskarżonym towarzyszyła silna motywacja ukierunkowana na łatwe wzbogacenie się kosztem innych z racji sprzedaży narkotyków.
Czytaj więcej»

I C 2313/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2021-10-27

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Z naruszeniem obowiązku wydania aktu normatywnego (zaniechaniem legislacyjnym) mamy do czynienia jedynie w przypadkach, gdy obowiązek wydania aktu normatywnego wynika z obowiązującej normy prawnej (norm prawnych). Zasady słuszności, zasady współżycia społecznego lub inaczej ujęte normy lub zasady etyczne nie są wystarczającą podstawą (...)
W tej sytuacji zarząd Powiatu (...) , po ukształtowaniu się w 2010 roku, zlecił prywatnej firmie przeprowadzenie tzw. brenchmarkingu, czyli porównania sytuacji SPZZOZ z innymi podobnymi szpitalami na terenie kraju. (...)Zgodnie z art 417 § 1 k.c. za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa . (...)W myśl w/w przepisu art 417 k.c. , pojęcie wykonywania władzy publicznej obejmuje tylko takie działania które ze swej istoty, a więc ze względu na charakter i rodzaj funkcji przynależnej władzy publicznej wynikają z kompetencji określonych w samej Konstytucji RP oraz z innych przepisów prawa. (...)Obowiązek taki może wynikać z przepisów konstytucyjnych, które wskazują na konieczność uregulowania danej kwestii w ustawie, lub też z innej ustawy, pod warunkiem że samozobowiązanie się ustawodawcy w takiej formie do wydania innej ustawy zostało wyrażone w sposób jednoznaczny.
Czytaj więcej»

I C 465/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-03-15

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: W pojęciu "rażącej niewdzięczności" nie mieszczą się zachowania, które mogą być oceniane jako niewłaściwe, z racji naruszenia reguł życia w rodzinie, ale nie wykraczają poza granice zwykłych konfliktów życia codziennego, zwłaszcza jeśli konflikt taki jest sprowokowany lub podtrzymywany na skutek zachowań samego darczyńcy.
Jedynym celem pozwanej było zniszczenie dobrej reputacji powoda, oczernienie go w oczach innych i poniżenie jego godności osobistej. (...)Po pewnym czasie okazało się, że pozwana dopuściła się zdrady małżeńskiej i będąc z powodem utrzymywała zażyłe relacje z innym mężczyzną. (...)W tym samym czasie związał się już z inną kobietą i nie był zainteresowany ratowaniem relacji z żoną. (...)Powód związał się z inną kobietą, pozwana musiała się wyprowadzić.
Czytaj więcej»

I C 595/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-10

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przy ustalaniu wysokości odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia nie jest również zasadne „automatyczne" przeliczanie procentu uszczerbku na zdrowiu na określoną kwotę. Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy.
Tym razem postawiono rozpoznanie inne zwyrodnienia krążka międzykręgowego szyjnego, zalecono ponownie fizjoterapię, kontynuację ćwiczeń wg. zaleceń, kołnierz t. (...)Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. Innymi słowy, brak podstaw w aktualnym stanie prawnym do tworzenia zamkniętych katalogów, obejmujących kryteria ustalania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia. (...)Powódka może pracować zawodowo, spotykać się z innymi ludźmi, podejmować wszelkie aktywności życiowe.
Czytaj więcej»

I C 204/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-18

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Krzywda jakiej doznał powód to jedna z największych możliwych sobie do wyobrażenia. Trudno o sytuację, w której można by przyjąć, iż ktoś doznał krzywdy większej niż on. Stąd też również kwota zadośćuczynienia winna być znaczna i ponadstandardowa, a wskazywana przez powoda kwota 1.500.000,00 zł wydaje się nie być w takiej sytuacji kwotą (...)
Wymaga stałej opieki innych osób i jest całkowicie od nich zależny. (...)Czym innym jest kwestia wymiaru ewentualnego zadośćuczynienia, o czym niżej. (...)Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy. (...)Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Czytaj więcej»