Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2141/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-02-21

Data publikacji: 2021-12-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza kwotę 61.008,76 zł z ustawowymi odsetkami oddala powództwo w pozostałej części.
Stwierdził, że wszelkie umowy, niezależnie od tego, czy wynikały ze zobowiązań Skarbu Państwa, czy też inne, zawarte po dniu 1 stycznia 1999r, nie mogą znosić skutków komunalizacji, która nastąpiła z tym dniem. (...)Ustalenia w zakresie innych nakładów nie miały znaczenia dla rozstrzygnięcia. (...)Strona pozwana nie przedstawiła dowodu, do kiedy były podnajmowane pomieszczenia innym podmiotom, nie mniej jednak z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że stan taki trwał od 2003r, a umowy określały wysokość czynszu. (...)Dodatkowo stwierdzić należy, w odniesieniu do umowy najmu z dnia 1 stycznia 1996r, stwierdzić należy, że zgodnie z jej § 8, bieżące remonty najemca miał dokonywać we własnym zakresie i na swój koszt, natomiast do dokonania innych robót musiał mieć zgodę wynajmującego.
Czytaj więcej»

I C 2717/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-12

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Sąd karny orzekający w sprawie karnej obowiązek naprawienia szkody, w tym zakresie zobligowany jest stosować przepisy kodeksu cywilnego i nie może ich samodzielnie zmienić. Tymczasem zgodnie z art. 441 § 1 k.c. jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna. Taka (...)
Czym innym są ich wzajemne rozliczenia, o(...)(...)Jednakże stosownie do orzecznictwa Sądu Najwyższego – reguła ta jest przełamywana w sytuacjach, w których czyn niedozwolony polega na kradzieży lub innej postaci przywłaszczenia cudzych pieniędzy. (...)Innymi słowy, natychmiastowy zwrot skradzionej czy(...)
Czytaj więcej»

I C 465/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-03-15

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: W pojęciu "rażącej niewdzięczności" nie mieszczą się zachowania, które mogą być oceniane jako niewłaściwe, z racji naruszenia reguł życia w rodzinie, ale nie wykraczają poza granice zwykłych konfliktów życia codziennego, zwłaszcza jeśli konflikt taki jest sprowokowany lub podtrzymywany na skutek zachowań samego darczyńcy.
Jedynym celem pozwanej było zniszczenie dobrej reputacji powoda, oczernienie go w oczach innych i poniżenie jego godności osobistej. (...)Po pewnym czasie okazało się, że pozwana dopuściła się zdrady małżeńskiej i będąc z powodem utrzymywała zażyłe relacje z innym mężczyzną. (...)W tym samym czasie związał się już z inną kobietą i nie był zainteresowany ratowaniem relacji z żoną. (...)Powód związał się z inną kobietą, pozwana musiała się wyprowadzić.
Czytaj więcej»

I C 167/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-03-29

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Instytucja sprostowania stanowi nie tyle środek ochrony dóbr osobistych, co przewidziany przez prawo prasowe szczególny mechanizm pozwalający opinii publicznej na zapoznanie się ze stanowiskiem drugiej strony (zainteresowanego), której daje możliwość zajęcia własnego stanowiska, przedstawienia swojej wersji wydarzeń. Tym samym sprostowanie w (...)
W sprawie niniejszej obecnie zadania te wykonuje J. G. , ale przecież w każdej chwili wydawca może powołać inną osobę na to stanowisko. (...)(...)pacjenta podnosi dziennikarz czy też inna osoba? - była reakcja ze(...)obraźliwych, obelżywych, naruszających dobra osobiste innej osoby; nie są dopuszczalne zmiany(...)(...)Częściowe sprostowanie nie uniemożliwia jego zrozumienia, bowiem każdy z uwzględnionych punktów odnosi się do innych faktów, które bezpośrednio nie są ze sobą powiązane.
Czytaj więcej»

I C 204/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-12-18

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Krzywda jakiej doznał powód to jedna z największych możliwych sobie do wyobrażenia. Trudno o sytuację, w której można by przyjąć, iż ktoś doznał krzywdy większej niż on. Stąd też również kwota zadośćuczynienia winna być znaczna i ponadstandardowa, a wskazywana przez powoda kwota 1.500.000,00 zł wydaje się nie być w takiej sytuacji kwotą (...)
Wymaga stałej opieki innych osób i jest całkowicie od nich zależny. (...)Czym innym jest kwestia wymiaru ewentualnego zadośćuczynienia, o czym niżej. (...)Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy. (...)Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Czytaj więcej»

I C 1558/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-08-20

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zdrowie jest dobrem szczególnie cennym; przyjmowanie stosunkowo umiarkowanych kwot zadośćuczynienia w przypadkach ciężkich uszkodzeń ciała prowadzi do deprecjacji tego dobra.
Wie, że może być jeszcze w innym związku. (...)J. P. (1) nie związał się dotąd z inną kobietą. (...)Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. (...)Ma możliwość spotkań z innymi ludźmi, podejmowania większości aktywności życiowych, ma szansę na ułożenie sobie życia rodzinnego.
Czytaj więcej»

I C 968/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-15

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Do przerwania przedawnienia wystarcza samo tylko stwierdzenie istnienia długu przez dłużnika. To natomiast, czy konkretne zachowanie się dłużnika można uważać za przyznanie, że dług istnieje, jest tylko kwestią oceny stanu faktycznego ustalonego przez sąd meriti. Uznanie niewłaściwe nie może być ani cofnięte, ani odwołane, ponieważ skutek (...)
(...)odsetkami za opóźnienie, prowizją i innymi należnościami banku z tytułu kredytu, w przypadku niedotrzymania terminu spłaty zobowiązań z tytułu kredytu oraz we wszystkich tych przypadkach, w których służy bankowi prawo ściągnięcia swoich wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. (...)Można je w zasadzie w całości powielić i podkreślić tylko, iż czym innym jest zarzut przedawnienia roszczenia wynikającego ze stosunku podstawowego i będące jego konsekwencją wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem, a czym innym zarzut przedawnienia samego roszczenia wekslowego,(...)(...)Przepis ten dodano ustawą z dnia 25 września 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw i wszedł on w życie z dniem 27 listopada 2015 roku, a zatem w momencie w którym pozwana pozostawała już w opóźnieniu.
Czytaj więcej»

I C 2008/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-25

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Milczenie adresata może być poczytane za przyjęcie oferty tylko wtedy, gdy taki wniosek uzasadniają okoliczności dotyczące wzajemnych stosunków stron. Ustawodawca wprost uregulował taką instytucję jedynie w przypadku przedsiębiorców (art. 682 k.c.).
Analogicznie Sąd w tym samym zakresie odmówił wiary zeznaniom świadka U. F. (k. 134 – 138) tj. babci macierzystej pozwanego, która zeznawała w sposób fragmentaryczny, zasłaniając się co do niektórych kwestii niewiedzą, a co do innych brakiem obecności przy rozmowach. (...)Pozwany w toku procesu przyjął bowiem inną linię obrony niż ta zaprezentowana w odpowiedzi na pozew i podtrzymywana przez jego rodziców zeznających, jako świadków.
Czytaj więcej»

I C 2272/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-07

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W przypadku powódki takiego uszkodzenia nie stwierdzono w żadnym z badań i biorąc pod uwagę inne zaburzenia, towarzyszące, to charakter pourazowy jest nieprawdopodobny. (...)W ocenie sądu zbędne było dopuszczenie dowodu z opinii innych biegłych. Zgodnie z przepisem art. 286 kp sąd może zażądać dodatkowej opinii od tych samych lub innych biegłych. (...)W związku z tym, wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii innych biegłych podlegał oddaleniu na podstawie art. 217 kpc w zw. z art. 227 kpc .
Czytaj więcej»

I C 2404/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-10-20

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stosownie do treści art 362 k.c. jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Mimo tego, iż w przepisie tym mowa jest o odszkodowaniu nie ulega wątpliwości, iż ma on zastosowanie do wszystkich (...)
Sam procentowy uszczerbek na zdrowiu nie jest wyłącznym wyznacznikiem rozmiaru doznanej krzywdy, ale musi być oceniany wraz z innymi okolicznościami każdej sprawy. (...)Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. Innymi słowy, brak podstaw w aktualnym stanie prawnym do tworzenia zamkniętych katalogów, obejmujących kryteria ustalania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia. (...)Powód ma możliwość spotkań z innymi ludźmi, podejmowania części lżejszych aktywności życiowych.
Czytaj więcej»