Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

VI P 2/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-12-17

Data publikacji: 2016-01-07

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie stanowi dyskryminacji w rozumieniu art. 18 ze znaczkiem 3a § 1 k.p. odmowa nawiązania stosunku pracy z pracownikiem, którego umowa o pracę uległa rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, gdy pracodawca odmówił dalszego zatrudnienia pracownika z przyczyn obiektywnych spowodowanych likwidacją stanowiska pracy.
Bez problemu objęłaby inne stanowisko odpowiadające jej kwalifikacjom. (...)Nie jest prawdą, że M. P. nie miała innego wyboru, jak zawrzeć umowę o pracę na czas określony i rozwiązać tym samym umowę na czas nieokreślony obowiązującą wcześniej. (...)(...)jeżeli jego skutkiem jest, między innymi, niekorzystne kształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. (...)W niniejszej sprawie pracodawca udowodnił, że nie zawarł z powódką kolejnej umowy o pracę na kolejny okres z innych przyczyn niż dyskryminujące pracownika.
Czytaj więcej»

VI U 760/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-14

Data publikacji: 2018-09-04

trafność 5%

Istotność:

Pozorność czynności prawnej istnieje więc także wtedy, gdy strony stwarzają pozór dokonania jednej czynności prawnej, podczas gdy w rzeczywistości dokonują innej czynności prawnej. Istnieje zatem taka sytuacja, w której element ujawniony stanowi inny typ umowy, niż element ukryty (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2005r., IV CK 684/04, LEX nr 284205). (...)Cechą wyróżniającą stosunek pracy spośród innych kategorii stosunków prawnych jest podporządkowanie pracownika (obok osobistego świadczenia pracy). (...)Dalej wskazał, że niewątpliwie inna jest charakterystyka stosunku pracy osoby zarządzającej zakładem pracy w imieniu pracodawcy.
Czytaj więcej»

VI U 869/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-06-16

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 9%

Istotność:

Ubezpieczona podkreśliła także, że w drugim okresie pracowała na innej hali produkcyjnej, jednak rodzaj, organizacja i charakter pracy nie zmieniły się. (...)Następnie były one przewożone transportem na inne działy. (...)Taśmę obsługiwali inni pracownicy produkcyjni. (...)Miała bowiem do wykonania szereg innych czynności polegających na planowaniu produkcji, etykietowaniu pojemników z detalami, wysyłaniem ich na inne działy, pobieraniem elementów z innych działów.
Czytaj więcej»

VI U 1137/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-08

Data publikacji: 2021-12-09

trafność 5%

Istotność:

W dniu 01.02.2010 r. odwołujący złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. oświadczenie dotyczące całkowitego wyrejestrowania z ubezpieczenia w ZUS. W oświadczeniu tym wskazał inną przyczynę jako przyczynę wyrejestrowania działalności gospodarczej. (...)(...)(...) Ltd jest przekierowywana do innej firmy: (...) (...) B. R.(...)(...)Instytucja miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o ustalenie ubezpieczenia społecznego w innym państwie może powziąć wątpliwości co(...)(...)bądź rozbieżności - do instytucji innego państwa członkowskiego.
Czytaj więcej»

VI U 1144/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-10-19

Data publikacji: 2017-11-09

trafność 5%

Istotność:

Oznacza to, że nawet przy wysokich dochodach rodziców jego potrzeby wcale nie muszą być zaspokajane na innym poziomie, niż jego rówieśnika, którego rodzice osiągają mniejsze dochody. (...)Materialna pomoc rzeczowa np. zakup konkretnych towarów, paczek żywnościowych, upominków jak każda inna forma pomocy finansowej z funduszu jest adresowana do osób posiadających dzieci. Jest tu zachowane kryterium socjalne, polegające na różnicowaniu sytuacji tych pracowników, którzy posiadają dzieci od innych. (...)W tym wypadku o przyznawaniu paczek o tej samej wartości winien decydować też charakter świadczenia, aby określona grupa dzieci nie czuła się gorzej niż inni beneficjenci, gdyby zastosować kryterium dochodu rodziny.
Czytaj więcej»

VI U 2208/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-02-02

Data publikacji: 2016-03-08

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Bezskuteczność egzekucji z majątku spółki z o.o., o której mowa w art.116 par.1 Ordynacji Podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może być stwierdzona wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne poprzedzającym wydanie decyzji o odpowiedzialności członka (...)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. wobec nieopłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i innych należności przez spółka (...) z siedzibą w G. usiłował wyegzekwować należne składki, podejmując konieczne działania mające na celu ustalenie majątku spółki i wyegzekwowanie należności. (...)Może jedynie być uznane za wskazanie przez odwołującego w odwołaniu od decyzji innego mienia spółki z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. (...)Przy tym wyjaśnić należy, iż bezprzedmiotowe przy tym okazały się dowody odwołującego w postaci wypisów z ksiąg wieczystych i innych dokumentów dotyczących egzekucji z nieruchomości(...)(...)U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej; 8)(uchylony); 9)należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję; 10)inne należności.
Czytaj więcej»

VI Ua 5/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-07-22

Data publikacji: 2016-08-16

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Artykuł 66 ust.2 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie ma charakteru regulacji wyczerpującej zwrotu zasiłku. Nie wyłącza bowiem oceny zasad zwrotu nienależnie pobranego świadczenia na podstawie art. 84 ust.2 ustawy z dnia 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń (...)
Zgodnie z przepisem art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny. (...)(...)lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia(art. 84 ust. 2). (...)Dotyczy to zarówno osoby, która została pouczona co do okoliczności, w których nie powinna pobierać świadczeń, jak też tej osoby, która uzyskała świadczenia na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd instytucji ubezpieczeniowej. (...)(...)ubezpieczonemu zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Czytaj więcej»

VI Ua 45/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-01-11

Data publikacji: 2019-02-12

trafność 7%

Istotność:

Dotyczy to zarówno osoby, która została pouczona co do okoliczności, w których nie powinna pobierać świadczeń, jak też tej osoby, która uzyskała świadczenia na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd instytucji ubezpieczeniowej. (...)Kryterium istnienia świadomości wynika z dokonanego pouczenia przez organ rentowy bądź też z niektórych zachowań ubezpieczonego (składanie fałszywych zeznań, posługiwanie się fałszywymi dokumentami oraz inne przypadki świadomego wprowadzenia w błąd organu rentowego). (...)(...)okoliczność domniemanego współdziałania wnioskodawcy z innymi podmiotami we wprowadzeniu w błąd organu rentowego ( por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2017 r., I UK 287/16, lex 2382448). (...)Zatem przez każdego pracownika, zleceniobiorcy czy innej osoby wykonującej prace zarobkową przyznanie zasiłku chorobowego powinno być jednoznacznie odczytane jako obowiązek powstrzymywania się od świadczenia pracy .
Czytaj więcej»

VI U 86/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-21

Data publikacji: 2019-06-17

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Niewskazanie w akcie zgonu daty śmierci osoby zmarłej lecz jedynie daty znalezienia zwłok uprawnia do stwierdzenia, że datą pewną zgonu jest co najmniej data znalezienia zwłok. Uprawnia to osoby najbliższe do dochodzenia niezrealizowanego świadczenia po zmarłym na podstawie art. 136 ust.1 ustawy z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS.
(...)w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. (...)(...)w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę, przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego. (...)Ustalenie innej daty zgonu niż data znalezienia zwłok doprowadzi do obalenia zasady domniemania życia do dnia znalezienia zwłok.
Czytaj więcej»

VI U 309/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-07-26

Data publikacji: 2016-08-17

trafność 2%

Istotność:

Prace przy montażu, remoncie i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznym i cieplnych znalazły się natomiast w dziale II przedmiotowego rozporządzenia, jednakże dział ten dotyczy całkiem innej gałęzi przemysłu, mianowicie energetyki.
Czytaj więcej»