Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1643/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2019-01-09

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: . Sam fakt przebywania przez powoda w szpitalu, nie oznacza tego, iż nie można do poniesionej przez niego szkody doliczyć kosztów opieki sprawowanej nad nim przez osoby najbliższe, jeżeli ta opieka rzeczywiście była sprawowana. Opieka osób najbliższych wspiera proces leczenia. Zwrócić należy uwagę na to, iż w sprawie niniejszej proces ten po (...)
(...)odżywiania się, nabycia protez i innych specjalistycznych aparatów i urządzeń (np. protez, kul, aparatu słuchowego, wózka inwalidzkiego). (...)rehabilitacyjnych, wreszcie koszty przygotowania do innego zawodu (w: komentarz do art. 444 k.c. (...)Jednocześnie do przepisu tego odsyła wiele innych przepisów regulujących kwestie rozliczeń związanych z dojazdem przez osoby trzecie, również w ramach postępowania sądowego np. dojazdem biegłych, świadków, stron, pełnomocników. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym.
Czytaj więcej»

I C 1932/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-12-13

Data publikacji: 2018-02-08

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nawet skuteczne powierzenie czynności osobie trzeciej, które na podstawie art. 429 k.c. zwalnia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem danych czynności, nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego za szkodę wyrządzoną jego własnym zaniedbaniem.
Jednakże nie całkowicie nastąpiło przeniesienie obowiązków J. S. , bowiem, jak słusznie zauważyła powódka i pozwany J. K. , inny był zakres wymagań zleceniobiorcy od J. S. , a inny tego ostatniego od J. K. . (...)Innymi słowy, w grudniu, w polskich warunkach atmosferycznych, powinni oni być przygotowani na wystąpienie opadów śniegu i oblodzenia. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym. (...)Drugim roszczeniem mieszczącym się w żądaniu odszkodowania było żądanie zwrotu kosztów leków i innych materiałów zakupionych przez powódkę w kwocie 7.311,60 zł.
Czytaj więcej»

I C 2004/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-05-08

Data publikacji: 2017-10-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: roszczenie zasądzone w całości oraz koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego
Odsetki te zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego z dniem 1 stycznia 2016 roku w związku ze zmianą w/w ustawy wprowadzoną ustawą o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1830). (...)Pozwany w żaden sposób nie wykazał, że na skutek rozłożenia należności na raty zostanie uzyskany inny efekt niż ten w przypadku żądania całości, tj. że będzie w stanie zrealizować harmonogram płatności. (...)W przedmiotowej sprawie, pozwany mimo, iż w trakcie dostawy leków i innych produktów leczniczych znał swoją sytuację(...)
Czytaj więcej»

I C 1975/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2022-03-16

Data publikacji: 2022-07-04

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Klauzule indeksacyjne (waloryzacyjne) mają charakter abuzywny, bowiem kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Sprzeczność z dobrymi obyczajami i naruszenie interesów konsumenta polega w tym przypadku na uzależnieniu wysokości świadczenia banku oraz wysokości świadczenia (...)
Powódka nie miał możliwości zapoznania się z nią przed jej podpisaniem i skonsultowania jej z innymi osobami. (...)Trzecia, to przyjęcie, że umowa jest ważna i jej uzupełnienie przez sąd przez wprowadzenie w miejsce niedozwolonych klauzul innego mechanizmu waloryzacji. (...)Innymi słowy, bez klauzul waloryzacyjnych umowa nie może istnieć, a do zastąpienia klauzuli abuzywnej inną - musi istnieć zagrożenie interesu(...)(...)Czym innym jest kwestia zwrotu wypłaconych przez pozwanego powódce środków w kwocie 79.900,00 zł.
Czytaj więcej»

I C 2067/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-06-30

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 2%

Istotność:

Teza orzeczenia: Prymat wykładni językowej nad wykładnią celowościową i systemową nie ma wymiaru bezwzględnej reguły – częstokroć niedostatki konstrukcyjne treści przepisu muszą być korygowane stosowaną przez sąd wykładnią teleologiczną celem zachowania sensu regulacji prawnej i realizacji faktycznej woli racjonalnego ustawodawcy.
Przyczyną jego odwołania było agresywne, nerwowe zachowanie w odniesieniu do innych członków K. , a także wywoływanie konfliktów (dowód: protokół z obrad (...) z dnia 23.08.2020 roku, k. 13-15; opinia dot. powoda, k. 67, 68; zeznania powoda k. 101; lista obecności, k. 37).
Czytaj więcej»

I C 2071/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-03-27

Data publikacji: 2018-04-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądzono dochodzone roszczenie; rozstrzygnięto o kosztach procesu.
(...)świadomością, zostaną niejako przejęte przez inną osobę prawną, w tym przypadku ubezpieczyciela. (...)W jaki bowiem inny skuteczny i, co należy podkreślić, legalny sposób wierzyciel mógłby dochodzić przysługującej mu wierzytelności? Pytanie to, zdaniem Sądu, należy do kategorii retorycznych i nie wymaga artykułowania odpowiedzi, która jawi się, jako oczywista. (...)(...)okoliczności, w sytuacji, gdy w inny sposób nie można zabezpieczyć interesu osoby zagrożonej wykonaniem prawa podmiotowego przez inną osobę (vide: orzeczenie Sądu Najwyższego(...)(...)Podkreślić warto, że legitymacja procesowa to uprawnienie wypływające z prawa materialnego (konkretnego stosunku prawnego) do występowania z konkretnym roszczeniem przeciwko innemu konkretnemu podmiotowi (vide: H. Pietrzykowski, Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych, Warszawa 2009, s. 126).
Czytaj więcej»

I C 2070/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-29

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ze względu na interes i bezpieczeństwo obrotu oraz ułatwienia dowodowe domniemywa się, iż adresat zapoznał się z treścią oświadczenia, gdy doszła do niego w taki sposób, iż powzięcie o nim wiadomości stało się możliwe. Artykuł 61 k.c. nie wymaga, aby adresat faktycznie zapoznał się z jego treścią. Decydujące jest to, że istniała możliwość (...)
Zbędne było ustalanie wysokości zadłużenia pozwanego przy przyjęciu innej daty wypowiedzenia umowy. (...)Zgodnie z art 61 § 1 k.c. oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. (...)Według tej teorii dla przyjęcia, iż oświadczenie woli zostało złożone innej osobie jest chwila dojścia treści tego oświadczenia do wiadomości tej osoby, a w wypadku składania oświadczenia publicznie - chwila jego publicznego złożenia. (...)Przyjmując inną koncepcję, tę promowaną przez pozwanego, powód w takiej sytuacji nie byłby w zasadzie w stanie złożyć skutecznie oświadczenia woli, bowiem nie ma on żadnego wpływu na to, czy dorosły domownik pozwanego tj. żona przekaże mu korespondencję.
Czytaj więcej»

I C 2376/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-04-17

Data publikacji: 2015-06-10

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: naruszenie dobra osobistego rozpatrywać należy tylko w granicach przeciętnych ocen społecznych, a nie indywidualnego odczucia osoby domagającej się ochrony
(...)okręgowej izby radców prawnych wyznaczy innego adwokata lub radcę prawnego ( art. 118 § 6 kpc ). (...)powód nie wskazał na żadne inne dodatkowe okoliczności mogące stanowić podstawę odpowiedzialności cywilnej pozwanego.
Czytaj więcej»

I C 2412/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-01-12

Data publikacji: 2015-03-27

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: utrzymuje w mocy nakaz zapłaty w całości.
Pomiędzy M. G. , a R. S. była sporządzona umowa pożyczki z datą 14 lutego 2012r (data pożyczki została napisana innym długopisem, aniżeli pozostała jej treść). (...)Budzi wątpliwości data udzielenia pożyczki, której umowa została okazana przez świadka na rozprawie, z uwagi na jej wstawienie innym długopisem, niż w przypadku pozostałej treści.
Czytaj więcej»

I C 2458/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-11-17

Data publikacji: 2016-01-08

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nie można żądać ustalenia faktów, aczkolwiek dopuszcza się ustalenie zdarzeń prawnych, zwanych także "faktami prawotwórczymi" fakt ma zaś charakter prawotwórczy, jeżeli wiąże się z nim prawo lub stosunek prawny.
Pozwany podniósł, że w załączonych do pozwu dokumentach brak jest dowodu, że powód jest następcą prawnym właścicieli majątku C. lub przysługują mu do tego majątku inne prawa – nie wykazał zatem(...)(...)(...)mogły i powinny być przedmiotem innego postępowania, a zatem nie jest dopuszczalne dochodzenie ich w trybie powództwa o ustalenie. (...)W piśmie procesowym z dnia 21 października 2014 r. powód odnosząc się do wniosków dowodowych zgłoszonych przez stronę pozwaną podkreślił między innymi, że nie kwestionuje protokołu przejęcia dóbr ziemskich C. ani podlegania gruntów pod przepisy Dekretu o reformie rolnej. (...)(...)które mają być wykorzystane w innym postępowaniu, że nie można antycypować zachowań powoda, to jest przesądzać, iż powód będzie dochodził ewentualnych roszczeń w innym postępowaniu.
Czytaj więcej»