Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1102/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-07-17

Data publikacji: 2020-09-09

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: przewidziane w art. 446 § 4 kc zadośćuczynienie służy kompensacie krzywdy po stracie osoby najbliżej, a zatem uszczerbku dotykającego subiektywnej sfery osobowości, uczuciowości człowieka, w szczególności cierpienia, bólu i poczucia osamotnienia, powstałych utrudnień życiowych, konieczności zasadniczo odmiennego urządzenia sobie życia - przy (...)
(...)kierowanym pojazdem, uderzając nim w inny, prawidłowo poruszający się pojazd; w wyniku wypadku śmierć na miejscu zdarzenia poniósł siedzący na przednim siedzeniu pasażer samochodu marki O. D. D. (1) . (...)W sprawie, w której zdarzeniem wywołującym krzywdę jest śmierć osoby najbliższej wskazać należy, że okoliczności wpływające na wysokość świadczenia z art. 446 § 4 kc to między innymi dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,(...)(...)Roszczenie przewidziane w art. 446 § 4 kc ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości i złagodzić cierpienia wywołanego utratą osoby bliskiej; okolicznościami mającymi wpływ na wysokość tego świadczenia pozostają między innymi : zakres doznań osób bliskich(...)(...)Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać można, iż D. D. (1) dalej aktywnie pomagałby matce, znacznie ograniczając konieczność liczenia na pomoc innych osób – tak jak to ma miejsce w chwili obecnej.
Czytaj więcej»

I C 1093/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-09-23

Data publikacji: 2019-12-03

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Uchwały wspólnoty mieszkaniowej (właścicieli lokali) podjęte bez wymaganego kworum lub bez wymaganej prawem większości głosów uznać należy za uchwały nieistniejące.
W pierwszej połowie 2017 roku zauważył on, iż B. i K. Ż. , którzy również są właścicielami jednego z lokali wchodzących w skład w/w wspólnoty zaczepiają innych właścicieli przed blokiem. (...)Inną osobą, która zmieniła głos oddany poprzez pełnomocnika w osobie B. Ż. był P. C. , który uczynił to w dniu 11 maja 2017 roku, głosując wówczas przeciw tej uchwale (karta do głosowania - k. 74, odwołanie pełnomocnictwa - k. 78). (...)(...)zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. (...)(...)nieistnienia albo nieważności uchwały w innym postępowaniu sądowym.
Czytaj więcej»

I C 1120/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-12-05

Data publikacji: 2019-02-04

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: do przyjęcia świadomości dłużnika pokrzywdzenia wierzycieli, o która chodzi w art. 527 § 1 k. c.., wystarczy świadomość dłużnika, że czynność prawna przez niego dokonana może spowodować dla ogółu wierzycieli niemożność zaspokojenia się. W wyroku z dnia 28 marca 2003 r. sygn. akt IV CKN 1965/00 Sąd najwyższy wyróżnił cechy, które powinny (...)
Z uwagi na niezachowanie formy aktu notarialnego powód zażądał innego zabezpieczenia. (...)Nadto powód udzielał dłużnikowi dalszych pożyczek (w tym jednej w kwocie 70.000,00 zł), przy czym miał świadomość tego, iż F. G. ma również inne zadłużenia, wobec innych wierzycieli i ma kłopoty finansowe. (...)Otóż w ocenie Sądu Okręgowego owo związanie innego Sądu należy rozumieć w ten sposób, iż Sąd nie może poczynić ustalenia, iż w dacie wydania określonej treści orzeczenia, stan faktyczny był inny niż ten wynikający z jego treści. (...)Także inne postępowania egzekucyjne były wszczęte już po dokonaniu przedmiotowej darowizny.
Czytaj więcej»

I C 1142/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-09-14

Data publikacji: 2017-01-12

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Art. 430 k.c. znajduje zastosowanie w wypadku każdego zawinionego wyrządzenia szkody przez wykonawcę czynności i dotyczy to także wyrządzenia szkody innemu podwładnemu tego samego zwierzchnika.
W gimnazjum zaszła konieczność przeniesienia go do innej klasy, gdyż nie chciał uczyć się w jednej grupie z osobami, które wypominały mu brak biologicznych rodziców. (...)Jeśli dochodzi do rozmowy o zmarłej, powód wychodzi do innego pokoju, co stanowi reakcję obronną, mechanizm ucieczki przed zwiększeniem bólu. (...)Ocenia, że w porównaniu z innymi nie posiada pełnej rodziny; nie ma matki ani ojca. (...)Kwota ta nie jest rażąco wysoka w porównaniu z poziomem życia społeczeństwa, czy kwotami zadośćuczynienia wypłacanymi pokrzywdzonym utratą osoby bliskiej w innych sprawach.
Czytaj więcej»

I C 1183/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-09-09

Data publikacji: 2017-01-11

trafność 5%

Istotność:

W związku z pojawiającymi się w grudniu 2013 r. zarzutami ze strony inwestora w zakresie niewystarczającego w jego ocenie postępu prac, powód w piśmie z dnia 18 grudnia 2013 r. odniósł się do zarzutów podnosząc, iż do opóźnień doszło między innymi w związku z wadliwie przygotowaną dokumentacją. (...)Do przetargu publicznego przystąpiło między innymi Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe (...) prowadzone jednoosobowo przez K. K. (1) ; oferent zwrócił się o umożliwienie wglądu do innych złożonych ofert (pismo k. 318). (...)Wykonawca zobowiązany był między innymi do zorganizowania placu budowy. (...)(...)dokumentów pocztą lub za pośrednictwem innego podmiotu na adres korespondencyjny strony ujęty w umowie (umowa k. 14-24).
Czytaj więcej»

I C 1207/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-02-20

Data publikacji: 2014-09-30

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza od pozwanego (...) na rzecz powoda (...) kwotę 200.000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 24 maja 2011 r.
W uzasadnieniu wskazał, że 6 grudnia 2010r. zawarł umowę obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstw rolnych od ognia i innych zdarzeń losowych, a jej zakresem zostały objęte dwa kurniki oraz magazyn w miejscowości W. , gmina L. . (...)(...)gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. (...)W myśl art. 47 kc część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych .
Czytaj więcej»

I C 314/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-05

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Oceniając, jaka suma jest odpowiednia tytułem zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną doznaniem przez powoda uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia należy mieć na uwadze, iż kompensata majątkowa ma na celu przezwyciężenie przykrych doznań - służyć temu ma nie tylko udzielenie pokrzywdzonemu należnej satysfakcji moralnej w postaci uznania jego (...)
Obecnie hoduje jedynie kury; nie ma długów, ani żadnych innych zobowiązań finansowych. (...)Należy wziąć pod uwagę fakt, iż kwota 30 000 zł w 1999 r. miała zupełnie inną wartość niż obecnie, dlatego też Sąd dokonał jej waloryzacji stosując sposób zaproponowany przez pozwanego w odpowiedzi na pozew – w celu urealnienia wartości wypłaconego w 1999 r. świadczenia.
Czytaj więcej»

I C 364/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-10-08

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Czynność prawna pozorna jest dotknięta nieważnością bezwzględną i nie wywołuje żadnych skutków prawnych od początku; oświadczenie pozorne, mimo że jest oświadczeniem woli istniejącym i ma konstytutywne cechy zdarzeń prawnych tej kategorii, jest nieważne, gdy składające pozorne oświadczenie woli nie ma rzeczywistej woli wywołania skutków (...)
Zakres usług, na realizację których widnieją umowy, spółka zleciła innej spółce w 2008 roku. (...)(...)na rzecz spółki (...) i innych; korzysta ona z usług innych spółek np. spółki Agencja Ochrony (...) w zakresie obsługi administracyjnej, kadrowej, marketingowej i technicznej. (...)Istotnym jest również, że w czasie tym była ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innym przedsiębiorstwie. (...)Zgodnie z art. 83 § 1 k.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru; jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.
Czytaj więcej»

I C 363/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2017-01-09

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Stosownie do treści art. 511 k.c. jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, przelew tej wierzytelności powinien być również pismem stwierdzony. Jednakże przepis ten nie przewiduje rygoru nieważności w razie dokonania przelewu bez zachowania wymogu formy pisemnej. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 74 § 1 k.c., niezachowanie formy pisemnej (...)
(...)się do nich zabezpieczeniami oraz innymi prawami związanymi z daną wierzytelnością i jej zabezpieczeniem, w tym w szczególności roszczeniami o zaległe odsetki, kary umowne i zwroty kosztów i opłat. (...)Strona powodowa w tej sytuacji ma jeszcze cały wachlarz innych środków dowodowych przy pomocy których może udowodnić tę okoliczność. (...)Czym innym jest dokonanie czynności prawnej w formie pisemnej, a czym innym "stwierdzenie" pismem, iż określona czynność(...)
Czytaj więcej»

I C 425/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-09-16

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Warunkiem może być także spełnienie świadczenia, ponieważ zapłata nie zawsze jest zdarzeniem całkowicie uzależnionym od dłużnika. W konsekwencji istnieje możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o kredyt pod warunkiem niezapłacenia zadłużenia. Możliwość taka wymaga każdorazowo rozważenia, czy powinna mieć zastosowanie w (...)
Instytucja kredytu i pożyczki według strony pozwanej są odrębnymi stosunkami zobowiązaniowymi, regulowanymi na podstawie innych przepisów; istotnym jest zatem, czy(...)(...)J. K. zawarł z (...) Bank S.A. z/s w W. umowę kredytu gotówkowego przeznaczonego częściowo na spłatę innych kredytów nr (...) na okres(...)168.019,53 zł, udostępniona na spłatę innych kredytów/pożyczek oraz na cele konsumpcyjne(...)(...)(...)rozwój niezbędny do konkurowania z innymi podmiotami funkcjonującymi na tym rynku. (...)Czynność polegająca na wypowiedzeniu umowy kredytowej, będąca jednocześnie czynnością kształtującą prawo wymaga stabilnego uregulowania, dlatego też jednostronne oświadczenia woli wywierające z chwilą ich złożenia innej osobie wpływ na jej stosunki(...)
Czytaj więcej»