Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2147/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-27

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zarzuty kierowane wobec działania osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta, podobnie, jak wobec organów gminy tj. burmistrza, rady gminy, mogą naruszać dobra osobiste gminy, jeżeli dotyczą zadań wchodzących w zakres działania gminy. Dobra osobiste osoby prawnej nie mogą być łączone jedynie z organami tej osoby, ponieważ nie wypełniają one (...)
W uzasadnieniu wskazał, iż słowa o które chodzi w pozwie nie są jego słowami, lecz zacytowaną wypowiedzią innej osoby tj. kierownika zakładu (...) w G. A. B. . (...)Spółka ta wynajmowała teren od innej spółki, która znalazła się w stanie upadłości. (...)W świetle zaś art 38 ust 1 w/w ustawy odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor lub inna osoba, którzy spowodowali opublikowanie tego materiału; nie wyłącza to odpowiedzialności wydawcy. (...)Rolą prasy w nowożytnym państwie prawa jest m.in. ocena działalności jednostek samorządowych, które przecież nie są prywatną własnością burmistrza, czy innych urzędników.
Czytaj więcej»

IV Ca 394/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-07-27

Data publikacji: 2017-08-28

trafność 5%

Istotność:

Z protokołu tego nie wynika, aby działki (...) pozostawały we władaniu B. W. (1) (przy osobie tej wymienione zostały inne numery działek), ani jakiejkolwiek innej osoby. (...)Wówczas zauważył, że na przysłanych mu mapach przypisane są mu działki o innych numerach niż numery działek, które faktycznie użytkuje. (...)Dostarczyła dowody przede wszystkim na okoliczność, że małżonkowie H. i B. W. (2) korzystali z działek leśnych w R. , zwłaszcza poprzez pozyskiwanie drewna z lasu, tak na potrzeby własne, jak i w celu odsprzedaży innym osobom. (...)Znamienne jest również i to, że T. G. miał pełną świadomość, że korzysta z innych nieruchomości leśnych niż wynika to z ewidencji gruntów, co najmniej od 2004r., kiedy zaczął ubiegać się o dopłaty z Unii Europejskiej.
Czytaj więcej»

I C 1715/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-08-22

Data publikacji: 2015-02-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zgłoszenie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku przez uprawnionego do zachowku zarzutu nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia jego roszczeń o zachowek
(...)przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości(...)(...)(...)ustawy kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 23 października 2011 r., [Dz. (...)Zgodnie z art. 123 § 1 kc bieg przedawnienia przerywa się między innymi przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)(...)spadku ważność testamentu na rzecz innej osoby i wnosząca o stwierdzenie(...)
Czytaj więcej»

I C 1721/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-03-26

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wina poszkodowanego wyłącza odpowiedzialność, gdy jest tak poważna, że według zasad nauki i doświadczenia życiowego tylko ona może być brana pod uwagę i w zupełności pochłania inne okoliczności sprawy. W porze nocnej kierowca powinien prowadzić pojazd mechaniczny z taką szybkością, która umożliwia mu zatrzymanie pojazdu przed nie oświetlonymi (...)
Między innymi z tychże względów niezbędne jest dopuszczenie w sprawie dowodu z łącznej opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i medycyny sądowej. (...)Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ śmierci A. W. (2) na rozwój osobowości powódki i jej więzi z innymi osobami. (...)Sprzecznym bowiem z poczuciem sprawiedliwości byłoby obarczanie wyłącznie kierowcy pełnym ryzykiem odpowiedzialności w sytuacji, gdy do wypadku doprowadziły również inne osoby. (...)Zdaniem Sądu w sprawie niniejszej niezasadne byłoby przyjęcie, iż do zdarzenia wywołującego szkodę doszło z wyłącznej winy A. W. (2) , a inne okoliczności zdarzenia należy pominąć.
Czytaj więcej»

I C 1731/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-14

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: w świetle wykładni dokonanej przez TSUE w sprawie C-260/18, nie jest już możliwe przekształcenie umowy kredytu indeksowanego w kredyt złotowy z pozostawieniem określonego w umowie oprocentowania, taka ingerencja prowadziłaby do zmiany głównego przedmiotu umowy - a skoro tak, to pozostaje (przy zastrzeżeniu decydującej o tym woli konsumenta) (...)
Nadto pozwany bank zastosował ,,spread" co spowodowało, że kwota udzielonego kredytu była inna niż kwota zobowiązania - w(...)rzeczywista kwota udzielonego kredytu była inna niż rzeczywista kwota zobowiązania kredytobiorców czyli kwota do spłaty, biorąc pod uwagę sam kapitał bez odsetek. (...)Prawnym zabezpieczeniem umowy kredytu, odsetek a także innych związanych z kredytem należności była(...)lokalu mieszkalnego od ognia i innych zdarzeń losowych (dowód: umowa, k. 17). (...)Na wstępie wyjaśnić należy, iż udzielony powodom kredyt miał charakter kredytu walutowego, indeksowanego kursem waluty innej, niż złoty polski : w(...)(...)Jak wskazano wyżej, ponieważ art. 385 1 § 2 kc wyłącza stosowanie art. 58 § 3 kc , to uzasadnione jest stanowisko, że nieuczciwe postanowienie indeksacyjne nie powinno być zastępowane innym mechanizmem przeliczeniowym opartym na przepisach(...)
Czytaj więcej»

I C 1724/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-10-04

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: powództwo uwzględniono w całości
W uzasadnieniu sprzeciwu pozwany wyraził chęć zawarcia ugody z powodem, podnosząc jednocześnie, że powód nie podjął próby mediacji lub innego pozasądowego sposobu załatwienia sporu, gdyż(...)(...)Odsetki te zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego z dniem 1 stycznia 2016 roku w związku ze zmianą w/w ustawy wprowadzoną ustawą o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1830). (...)W przedmiotowej sprawie, pozwany mimo, iż w trakcie dostawy leków i innych produktów leczniczych znał swoją sytuację(...)
Czytaj więcej»

I C 1801/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-06-16

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oddala powództwo
Miała pretensje do córki, że przyjeżdża stale z innym mężczyzną, nie akceptowała jej trybu(...)(...)K. G. zakwestionowała opinię, wniosła o dowód z opinii innego biegłego. (...)(...)przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości(...)
Czytaj więcej»

I C 1877/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-29

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Sąd cywilny w sprawie naruszenia dóbr osobistych skazanego nie może oceniać, czy dyrektor zakładu karnego, odmawiając przyznania skazanemu określonego w przepisach kodeksu karnego wykonawczego uprawnienia, działał zgodnie z prawem. Do oceny tej uprawniony jest sędzia lub sąd penitencjarny w razie odwołania się skazanego od decyzji dyrektora (...)
W przypadku, gdy Zakład Karny podejmie konkretne decyzje w sprawie jego przyjazdu do Ł. , poprosiła o wcześniejszy kontakt z placówką, aby podjąć odpowiednie działania organizacyjne, łącznie z zapewnieniem opieki wychowawcy lub innego pracownika podczas kontaktu. (...)Spotkanie w dniu 18 listopada 2019 roku było krótsze niż to zaplanowane, trwało bowiem tylko 30 minut z uwagi na to, iż w ramach konwoju tego samego dnia wraz z powodem do Ł. pojechał inny osadzony, który jako pierwszy został przetransportowany do ZK nr 2 w Ł. . (...)Nie można bowiem nadużywać instrumentów prawnych właściwych dla ochrony dóbr osobistych dla przypadków, dotyczących wyłącznie subiektywnych odczuć osoby, dotkniętej zachowaniem innej osoby. (...)Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa ( art. 417 kc ).
Czytaj więcej»

I C 1901/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-07-12

Data publikacji: 2017-01-10

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Powództwo oddalono w całości, rozstrzygnięto o kosztach procesu.
Zgodnie bowiem z art. 87 ust. 1 Konstytucji RP źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są między innymi ratyfikowane umowy międzynarodowe, zaś zgodnie(...)(...)(...)technicznych w celu określenia między innymi mającej zastosowanie formy i charakteru pośredniego finansowania instrumentów funduszy własnych. W art. 29 Rozporządzenia zawarto regulacje dotyczące instrumentów kapitałowych emitowanych między innymi przez spółdzielnie – stwierdzono, że(...)Tier I wymienia się między innymi instrumenty kapitałowe, o ile spełnione zostały warunki określone w art. 28 lub 29 Rozporządzenia (art. 26). (...)Mają też do niego zastosowanie inne zasady obowiązujące przy wypowiadaniu udziałów, niż klienta banku, który wycofuje swoje środki finansowe zainwestowane w produkty banku.
Czytaj więcej»

I C 1925/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2017-01-03

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza dochodzone należności i koszty procesu.
Dowód: oświadczenie pozwanej k. 27 Pozwana złożyła także oświadczenie , że wyraża zgodę na przeniesienie przez Bank wierzytelności z tytułu kredytu oraz innych umów stanowiących zabezpieczenie kredytu na(...)(...)Bieg przedawnienia przerywa się: przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)Art.l24.§ Ikc stanowi, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. §2 tego przepisu wskazuje, że w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)Natomiast artykułowi 69 ustawy o księgach wieczystej i hipotece nadano następującą treść: „Hipoteka zabezpiecza mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli(...)
Czytaj więcej»