Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 385/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-07-29

Data publikacji: 2015-10-07

trafność 4%

Istotność:

Od tej zasady istnieją trzy wyjątki, w tym między innymi Trybunał - w myśl art. 190 ust. 3 Konstytucji - może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. (...)(...)używanego pojazdu samochodowego, przywiezionego z innego państwa członkowskiego, lecz nie nakazuje pobrania takiej opłaty w związku z nabyciem w Polsce używanego pojazdu samochodowego, jeżeli został on już tam zarejestrowany. (...)Właściwość sądu powszechnego nie musi wynikać z pozytywnej normy, ustanawiającej jego kompetencję, wystarcza brak regulacji ustawowej, przekazującej ją innemu sądowi. (por. postanowienie Sądu Najwyższego(...)(...)Oznacza to, że do czasu upływu okresu utraty mocy obowiązującej, sądy i inne organy państwowe winny stosować ten przepis. (por. wyrok Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2006r., IV CSK 38/06, LEX nr 398455).
Czytaj więcej»

IV Ca 394/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-07-27

Data publikacji: 2017-08-28

trafność 5%

Istotność:

Z protokołu tego nie wynika, aby działki (...) pozostawały we władaniu B. W. (1) (przy osobie tej wymienione zostały inne numery działek), ani jakiejkolwiek innej osoby. (...)Wówczas zauważył, że na przysłanych mu mapach przypisane są mu działki o innych numerach niż numery działek, które faktycznie użytkuje. (...)Dostarczyła dowody przede wszystkim na okoliczność, że małżonkowie H. i B. W. (2) korzystali z działek leśnych w R. , zwłaszcza poprzez pozyskiwanie drewna z lasu, tak na potrzeby własne, jak i w celu odsprzedaży innym osobom. (...)Znamienne jest również i to, że T. G. miał pełną świadomość, że korzysta z innych nieruchomości leśnych niż wynika to z ewidencji gruntów, co najmniej od 2004r., kiedy zaczął ubiegać się o dopłaty z Unii Europejskiej.
Czytaj więcej»

IV Ca 401/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-08-02

Data publikacji: 2017-08-21

trafność 5%

Istotność:

Okoliczność ta może być ustalona przez Sąd przesłankowo na drodze innego postępowania np. w sprawie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. (...)Brak bezpośredniego dowodu, np. dowodu z dokumentu na okoliczność przeniesienia posiadania, nie oznacza niemożności udowodnienia tej okoliczności na podstawie innego, udowodnionego ciągu zdarzeń. (...)Ustawą z 10 lipca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1311 ze zm.) do Kodeksu cywilnego został wprowadzony przepis art. 77 3 , zawierający definicję dokumentu. (...)Stosując odpowiednio art. 123 kc , można wymienić następujące przyczyny przerwania biegu zasiedzenia: określone czynności procesowe, uznanie przez posiadacza prawa własności innej osoby, wszczęcie mediacji.
Czytaj więcej»

IV Ca 250/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-22

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 5%

Istotność:

Na prośbę i za zgodą M. K. , inni sąsiedzi na drogę wywozili gruz, żeby ją utwardzić. (...)Wolę posiadania tej drogi przez M. K. w charakterze właściciela manifestował mówiąc innym, że ma umowę dotyczącą drogi. (...)W ocenie sądu takiego charakteru posiadania nie mógł podważyć fakt, że z przedmiotowej drogi korzystali też inni mieszkańcy wsi. (...)Posiadanie służebności na potrzeby stosowania instytucji zasiedzenia ma charakter inny niż posiadanie nieruchomości.
Czytaj więcej»

IV Ca 242/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-22

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 4%

Istotność:

Chodzi tu o krzywdę ujmowaną, jako cierpienie fizyczne (ból i inne dolegliwości), cierpienia psychiczne (ujemne uczucia przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia). (...)Po wypadku przez 6 tygodni powód wymagał opieki innych osób przez 4 godziny dziennie, następnie również przez 6 tygodni wymagał pomocy przez 2 godziny dziennie. (...)Powód nie udowodnił, że poniósł inne wydatki związane z leczeniem. (...)Nie przesądzając o tym, co mogłoby się wydarzyć w sprawie M. K. , zdaniem Sądu II instancji, nie można powodowi odmówić prawa do innego wyboru niż publiczna służba zdrowia, która w opinii społecznej nie zawsze cieszy się bezwarunkowym zaufaniem.
Czytaj więcej»

IV Ca 248/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-06-27

Data publikacji: 2018-07-19

trafność 2%

Istotność:

(...)treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).
Czytaj więcej»

IV Ca 258/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-04

Data publikacji: 2018-08-10

trafność 5%

Istotność:

Przyjąć należy, że strony zamieszczając taką klauzulę, zmierzały do zawarcia innej, odrębnej od umowy o pracę, umowy, tj. przedwstępnej umowy sprzedaży samochodu służbowego. (...)Jest to nieważność bezwzględna, sprawiająca, że czynność nie może być następnie potwierdzona przez spółdzielnię – czy to przez radę nadzorczą, czy to przez inny organ. (...)(...)oparł i przyczyn, dla których innym dowodem odmówił wiarygodności i mocy dowodowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 1974 r. (...)Dlatego też wywody apelacji nie mogą prowadzić do innych ustaleń faktycznych niż te, których dokonał Sąd I instancji.
Czytaj więcej»

I C 733/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-06-27

Data publikacji: 2020-05-11

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: interpretacja art. 531 § 2 kc w kierunku umożliwienia powoływania się przez wierzyciela w stosunku osoby trzeciej na domniemania z art. 527 kc wydaje się być stosowaniem niedopuszczalnej wykładni rozszerzającej w stosunku do przepisu szczególnego z powołaniem się na treść normy o charakterze ogólnym; sam zatem fakt pokrewieństwa pomiędzy (...)
Powód podkreślił, że wystawiony bankowy tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności zachował status tytułu wykonawczego również po uchyleniu art. 96-98 Prawa Bankowego Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy Prawo Bankowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Powód podniósł, że w dniu 07 kwietnia 2011 r. spółka (...) wyzbyła się nie tylko nieruchomości wchodzących wcześniej w skład działki nr (...) , ale także innych nieruchomości na rzecz innej powiązanej ze sobą spółki, a(...)(...)(...)w takiej sytuacji na zarzuty innych wierzycieli, że czyni to z pokrzywdzeniem ich praw. (...)Zwrócić należy uwagę, że załączono między innymi rachunki wskazujące na regulowanie przez(...)różnorakie czynności powodujące obiektywnie pokrzywdzenie innych wierzycieli i uniemożliwiające przeprowadzenie skutecznego postępowania upadłościowego.
Czytaj więcej»

I C 784/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-05-07

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: I. zasądza od pozwanego na rzecz powodów kwoty po 40.000 zł na rzecz każdego z nich II. w pozostałym zakresie powództwo oddala
Z uwagi jednak na ciężar gatunkowy dobra osobistego w postaci prawa do życia w rodzinie, w hierarchii wartości dobro to zasługuje na wzmożoną ochronę, w porównaniu z innymi dobrami.
Czytaj więcej»

I C 832/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-01-05

Data publikacji: 2016-12-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: odpowiedzialność organu egzekucyjnego ma charakter deliktowy i związana jest z jego niezgodnym z prawem działaniem, rozumianym jako zaprzeczenie zachowania uwzględniającego nakazy i zakazy wynikające z normy prawnej
(...)bezcen – tym bardziej, że inny biegły rzeczoznawca na zlecenie powoda po 1,5 roku oszacował wartość tych samych urządzeń na 47% ich wartości fakturowej, a F. G. (1) udało się zidentyfikować jedynie 20 pozycji z 45 rzeczy ujętych w protokole zajęcia. (...)Pozwany podkreślił, Z. P. (1) uchybił obowiązkom dozorcy przenosząc część zajętych rzeczy w inne miejsce – zbiór rzeczy został(...)(...)Z zeznań świadków S. S. i K. O. wynika między innymi, iż wydane im rzeczy nie posiadały części składowych, które były załączone na etapie oględzin dokonywanych przez F. G. . (...)Zgodnie z art. 415 kc kto z winy swej wyrządził innemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia.
Czytaj więcej»