Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 359/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-15

Data publikacji: 2015-11-18

trafność 6%

Istotność:

Posiadanie samoistne cechuje się faktycznym władaniem nieruchomością tak jak właściciel tj. z wyłączeniem innych osób i w granicach prawa własności, co stanowi manifestację koniecznej woli takiego posiadania. (...)Nadto zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego(...)- Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Co istotne Sąd Najwyższy dopuszczał taką możliwość jeszcze przez nowelizacją kodeksu cywilnego , dokonaną ustawą z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadziła do polskiego systemu prawnego służebność przesyłu. (...)Stosując odpowiednio art. 123 kc , można wymienić następujące przyczyny przerwania biegu zasiedzenia: określone czynności procesowe, uznanie przez posiadacza prawa własności innej osoby, wszczęcie mediacji.
Czytaj więcej»

IV Ca 355/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-19

Data publikacji: 2018-08-09

trafność 3%

Istotność:

Brak jest jakichkolwiek dowodów, aby nabycie któregokolwiek z ww. składników majątku wspólnego nastąpiło za środki inne niż pochodzące z majątku wspólnego małżonków. (...)Obstrukcję tę dostrzegł także Sąd Okręgowy w innym składzie rozpoznający apelację uczestnika od poprzedniego orzeczenia. (...)Posiadanie przynoszącej dochody nieruchomości przez jednego z małżonków oznacza, że obowiązany jest on się tymi pożytkami podzielić z drugim małżonkiem, niezależnie od tego, czy oddał innej osobie nieruchomość w posiadanie i w jaki sposób się z tego z osobą tą rozlicza. (...)Są to roszczenia z tytułu posiadania rzeczy, fakt oddania nieruchomości innej osobie w posiadanie zależne nie powoduje utraty posiadania ( art.337 k.c. ).
Czytaj więcej»

IV Ca 385/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-07-29

Data publikacji: 2015-10-07

trafność 5%

Istotność:

Od tej zasady istnieją trzy wyjątki, w tym między innymi Trybunał - w myśl art. 190 ust. 3 Konstytucji - może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. (...)(...)używanego pojazdu samochodowego, przywiezionego z innego państwa członkowskiego, lecz nie nakazuje pobrania takiej opłaty w związku z nabyciem w Polsce używanego pojazdu samochodowego, jeżeli został on już tam zarejestrowany. (...)Właściwość sądu powszechnego nie musi wynikać z pozytywnej normy, ustanawiającej jego kompetencję, wystarcza brak regulacji ustawowej, przekazującej ją innemu sądowi. (por. postanowienie Sądu Najwyższego(...)(...)Oznacza to, że do czasu upływu okresu utraty mocy obowiązującej, sądy i inne organy państwowe winny stosować ten przepis. (por. wyrok Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2006r., IV CSK 38/06, LEX nr 398455).
Czytaj więcej»

IV Ca 562/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-20

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 5%

Istotność:

(...)o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw poprzez przyjęcie, że w(...)(...)(...)o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw stanowi, że do przedawnienia(...)(...)Po drugie, co najistotniejsze, ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych straciła moc z dniem 7 października 2013 r. (vide: art. 38 ustawy z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw). (...)Sądu, ale też nie spotkało się z aprobatą innych sądów (zob. wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 16 września 2016 r., II Ca 635/16; wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 5 października 2017 r., III Ca 1086/17), a także przedstawicielami doktryny (zob.
Czytaj więcej»

IV Ca 394/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-07-27

Data publikacji: 2017-08-28

trafność 5%

Istotność:

Z protokołu tego nie wynika, aby działki (...) pozostawały we władaniu B. W. (1) (przy osobie tej wymienione zostały inne numery działek), ani jakiejkolwiek innej osoby. (...)Wówczas zauważył, że na przysłanych mu mapach przypisane są mu działki o innych numerach niż numery działek, które faktycznie użytkuje. (...)Dostarczyła dowody przede wszystkim na okoliczność, że małżonkowie H. i B. W. (2) korzystali z działek leśnych w R. , zwłaszcza poprzez pozyskiwanie drewna z lasu, tak na potrzeby własne, jak i w celu odsprzedaży innym osobom. (...)Znamienne jest również i to, że T. G. miał pełną świadomość, że korzysta z innych nieruchomości leśnych niż wynika to z ewidencji gruntów, co najmniej od 2004r., kiedy zaczął ubiegać się o dopłaty z Unii Europejskiej.
Czytaj więcej»

IV Ca 401/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-08-02

Data publikacji: 2017-08-21

trafność 5%

Istotność:

Okoliczność ta może być ustalona przez Sąd przesłankowo na drodze innego postępowania np. w sprawie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. (...)Brak bezpośredniego dowodu, np. dowodu z dokumentu na okoliczność przeniesienia posiadania, nie oznacza niemożności udowodnienia tej okoliczności na podstawie innego, udowodnionego ciągu zdarzeń. (...)Ustawą z 10 lipca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1311 ze zm.) do Kodeksu cywilnego został wprowadzony przepis art. 77 3 , zawierający definicję dokumentu. (...)Stosując odpowiednio art. 123 kc , można wymienić następujące przyczyny przerwania biegu zasiedzenia: określone czynności procesowe, uznanie przez posiadacza prawa własności innej osoby, wszczęcie mediacji.
Czytaj więcej»

VI U 822/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-12

Data publikacji: 2021-04-16

trafność 6%

Istotność:

W jego przekonaniu nie osiągał gorszych wyników niż inni pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku. (...)Z pisma pracodawcy z 28.09.2020 r. wynika, że rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy były przyczyny leżące po stronie pracownika, a więc gorsza jakość świadczonej pracy od innych zatrudnionych na tym samym stanowisku a także okoliczności związane z utratą zaufania. (...)Nie przedstawił jednak innych dowodów, z których wynikałaby inna przyczyna wypowiedzenia stosunku pracy prócz własnych twierdzeń. (...)Z oświadczenia pracodawcy zawartego w piśmie odmawiającym sprostowania świadectwa pracy wynika, że przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę były przyczyny leżące po stronie pracownika tj. gorsza jakość pracy w porównaniu do innych pracowników, utrata zaufania.
Czytaj więcej»

VI U 915/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-02-26

Data publikacji: 2019-03-20

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

U. nr 40 poz.268) oraz w świetle innych ówczesnych przepisów, do zawarcia umowy z następcą o przekazanie gospodarstwa rolnego w trybie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin ( Dz. (...)U. nr 40poz.268) oraz w świetle innych ówczesnych przepisów ubezpieczeniowych, do przyznania im świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla rolników, o których to świadczeniach stanowiła ustawa z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin ( Dz. (...)U. nr 40 poz.268) oraz w świetle innych ówczesnych przepisów, do zawarcia umowy z następcą o przekazanie gospodarstwa rolnego w trybie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin ( Dz. (...)Żądanie wnioskodawcy określone w wniosku do organu rentowego zmierza do stwierdzenia innych stosunków prawnych niż będące podstawą wydania decyzji z dnia 29 września 1988 r. o przyznaniu świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego zmarłym rodzicom J. i Z. M. .
Czytaj więcej»

VI U 852/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-07-11

Data publikacji: 2017-07-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Praca wykonywana na stanowisku kierownika mieści się w zadaniach nadzoru nad pracownikami wykonującymi pracę w warunkach szczególnych, o ile polega na stałej kontroli nad procesami produkcji zaliczanymi do wykazu A rozporządzenia Rady Ministrów z 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub (...)
Biegły poczynił też uwagę, że jeżeli inne, równocześnie wykonywane prace (administracyjno –(...)(...)(...)lat miał status pracownika, wykonywał inną pracę (np. prowadził działalność gospodarczą)(...)(...)Natomiast w sądowym postępowaniu odwoławczym możliwe jest ustalenie tych okresów także w oparciu o inne dowody (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 21 września 1984 r., III UZP 48/84, LEX nr 14630) . Przeprowadzenie innych dowodów przewidzianych na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego na okoliczność pracy w warunkach szczególnych dopuszczalne jest, gdy pracodawca wystawił świadectwo pracy a ZUS kwestionuje jego treść, jak i wówczas, gdy dokument ten nie może zostać sporządzony.
Czytaj więcej»

VI U 914/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-01-15

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 6%

Istotność:

Wynikiem takiego zwrotu w działalności spółki było wejście w życie z dniem 1 lipca 2013 r. częściowego zakresu Ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (tzw. „ustawa śmieciowa"). (...)Innymi słowy, by spółka mogła zacząć generować zyski, musiała poczynić najpierw inwestycje, w niniejszym przypadku – w zatrudnienie pracownika. (...)Z kolei odpowiednie zastosowanie art. 58 k.c. pozwala na uściślenie, że postanowienia umowy o pracę sprzeczne z ustawą albo mające na celu jej obejście są nieważne, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, a sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - nieważne bezwzględnie. (...)Generalnie zaś, poza iluzorycznym udziałem innych wspólników - pracownicze zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych jest dopuszczalne.
Czytaj więcej»