Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2715/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-15

Data publikacji: 2019-06-28

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepisy ustawy o zamówieniach publicznych nie stoją na przeszkodzie zastosowaniu przepisów k.c. o bezpodstawnym wzbogaceniu do umowy, która z braku zachowania właściwej formy stała się nieważna. Dotyczy to także sytuacji braku umowy jako podstawy określonego świadczenia, które, spełnione, przybiera charakter świadczenia nienależnego w (...)
Na jednym z innych sektorów, inny wykonawca przekroczył owo 10%. (...)W innym przypadku nie byłoby możliwe bowiem uwzględnienie owej różnicy rzędu 10%. (...)Na to wskazuje również zachowanie pozwanego wobec innego podmiotu, który na innym sektorze realizował taką samą umowę i który przekroczył owo 10%.
Czytaj więcej»

I C 2716/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-07-03

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 5%

Istotność:

Nie zabezpieczył samochodu w żaden innym sposób. (...)W jego budowie można wyodrębnić trzy części, każdą pokrytą w inny sposób. (...)Nie jest to jednak element umowy dotyczącej cumowania, lecz jest to zupełnie inna umowa, gdzie inne są obowiązki stron i ich uprawnienia. (...)Inna jest również data zawarcia tychże umów.
Czytaj więcej»

I C 2727/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-24

Data publikacji: 2022-01-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie ma znaczenia w jaki sposób bank w rzeczywistości ustalał kursy walut. Analizie w świetle przepisów regulujących granice swobody umów podlega treść czynności prawnej, a nie sposób wykonywania umowy. Powyższe oznacza, że bankowi pozostawiono w istocie swobodne określenie kwot, które w celu zwolnienia się z zobowiązania pozwani powinni (...)
Sąd oddalił opozycję powoda przeciwko wstąpieniu do udziału w sprawie Bractwa (...) przez G. Bank i inne Banki z siedzibą w Ł. (postanowienie- k. 606). (...)Wskazała jedynie na stosowaną praktykę, a jak wiadomo każda sytuacja jest inna i sam fakt stosowania określonych reguł i zasad nie oznacza, iż mogło mieć odstępstwo od tego w przypadku pozwanych. (...)Tymczasem ani umowa, ani inne wzorce umowne mogące stanowić podstawę ustalenia treści łączącego strony stosunku prawnego, nie określały prawidłowo zasad ustalania tych kursów. (...)Wpływają jednak na ocenę spełnienia innych przesłanek uznania postanowień za niedozwolone, tj. ich sprzeczności z dobrymi obyczajami.
Czytaj więcej»

IV Ca 581/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-10-27

Data publikacji: 2021-01-13

trafność 6%

Istotność:

W uzasadnieniu wskazał, że po oględzinach miejsca zdarzenia i wyjaśnieniach przebiegu zdarzenia obu uczestników stwierdził, że szkoda powstała w innych okolicznościach niż podane w zgłoszeniu. (...)Pozostałe uszkodzenia powstały w innych okolicznościach niż te, które zostały wskazane w zgłoszeniu szkody. (...)Mało prawdopodobne, aby po tym incydencie powód wyjechał uszkodzonym samochodem, uczestniczył w innej kolizji i w ogóle nie wspomniał o tym podczas oględzin prowadzonych przez pracownika (...) S.A. – S. N. . Z drugiej strony uszkodzenia, które musiały powstać w innych okolicznościach, były na tyle rozległe, że prawdopodobnie uniemożliwiały jazdę.
Czytaj więcej»

IV Ca 588/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-11-08

Data publikacji: 2017-11-23

trafność 4%

Istotność:

Samo twierdzenie współwłaściciela o korzystaniu przez innego współwłaściciela z rzeczy wspólnej w zakresie przewyższającym przysługujący mu udział nie może dawać podstaw do dochodzenia od niego z tego tytułu jakiegokolwiek roszczenia. (...)Wskazał, iż są one oparte na art. 207 kc , zgodnie z którym pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. (...)Innych składników materialnych H. J. nie był w stanie nawet wymienić. (...)Roszczenie współwłaściciela przeciwko innemu współwłaścicielowi o wynagrodzenie za korzystanie(...)w razie naruszenia przez tego innego współwłaściciela art. 206 kc.
Czytaj więcej»

IV Ca 591/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-09

Data publikacji: 2015-11-05

trafność 3%

Istotność:

Zaspokojenie wierzytelności z przewłaszczonej rzeczy może być dokonane w różny sposób, np. poprzez zbycie tej rzeczy, oddanie jej osobie trzeciej do odpłatnego korzystania lub inne nią rozporządzenie. (...)(...)pożyczki zabezpieczonej przewłaszczonym pojazdem oraz innych kosztów poniesionych przez Bank z upoważnienia pożyczkobiorcy lub wynikających z obowiązującej Tabeli Opłat i Prowizji.
Czytaj więcej»

IV Ca 618/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-21

Data publikacji: 2015-11-18

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zgłoszenie roszczenia o obniżenie ceny w II instancji jest spóźnione, skoro dotychczas strona opierała swoje stanowisko na twierdzeniu, że skutecznie odstąpiła od umowy o roboty budowlane.
Nie zawierał natomiast innych uwag dotyczących jakości wykonanych robót. (...)Jednakże w razie zmiany okoliczności można żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się można nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.
Czytaj więcej»

IV Ca 621/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-17

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 5%

Istotność:

W przeciwnym wypadku prezentowałaby jednoznaczny zamiar władania nieruchomością, bez konieczności zawierania jakichkolwiek umów wskazujących na to, że za właściciela uważała inne osoby. Skoro wnioskodawczyni uważała innych członków swojej rodziny za właścicieli części gospodarstwa, to nie mogła jednocześnie czuć się wyłączną jego właścicielką i to w całości. (...)Jednak tenże akt notarialny nie odwołuje się do jakiegokolwiek tytułu własności zbywcy nieruchomości, np. żadnego innego aktu notarialnego. (...)Taka okoliczność może wskazywać na to, że B. M. (1) czuła się upoważniona do rozporządzania nieruchomością na tyle, aby wydzierżawić ją innej osobie, ale nastąpiło to dopiero w 2000r.
Czytaj więcej»

IV Ca 610/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-02

Data publikacji: 2016-11-29

trafność 6%

Istotność:

Tabela Odsetek, natomiast wysokości innych opłat niż opłaty za ubezpieczenie określała tzw. (...)(...)w kwocie 1.457,50 zł) oraz inne koszty – 442,78 zł. (...)Wskazać w tym miejscu należy, że roszczenie o odsetki za opóźnienie i inne roszczenia uboczne przedawniają się najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego.
Czytaj więcej»

IV Ca 624/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-10

Data publikacji: 2016-11-29

trafność 6%

Istotność:

Chodzi tu o krzywdę ujmowaną, jako cierpienie fizyczne, a więc ból i inne dolegliwości, oraz cierpienia psychiczne, to jest ujemne uczucia, przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi. (...)Zdarzenie, które ograniczyło się do lżejszej szkody dla innej niż sprawca osoby, nie jest karalnym występkiem w ruchu, lecz wykroczeniem, chyba że stanowi niebezpieczeństwo katastrofy. (...)Sąd I instancji nie miał też obowiązku dopuszczenia dowodu z innego biegłego ortopedy niż A. W. , jak również nie było potrzeby kolejnego uzupełniania jego opinii na rozprawie. Zgodnie z art. 286 kpc , Sąd może zażądać ustnego wyjaśnienia opinii złożonej na piśmie, może też w razie potrzeby zażądać dodatkowej opinii od tych samych lub innych biegłych.
Czytaj więcej»