Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2004/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-05-08

Data publikacji: 2017-10-02

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: roszczenie zasądzone w całości oraz koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego
Odsetki te zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego z dniem 1 stycznia 2016 roku w związku ze zmianą w/w ustawy wprowadzoną ustawą o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1830). (...)Pozwany w żaden sposób nie wykazał, że na skutek rozłożenia należności na raty zostanie uzyskany inny efekt niż ten w przypadku żądania całości, tj. że będzie w stanie zrealizować harmonogram płatności. (...)W przedmiotowej sprawie, pozwany mimo, iż w trakcie dostawy leków i innych produktów leczniczych znał swoją sytuację(...)
Czytaj więcej»

I C 2070/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-04-29

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ze względu na interes i bezpieczeństwo obrotu oraz ułatwienia dowodowe domniemywa się, iż adresat zapoznał się z treścią oświadczenia, gdy doszła do niego w taki sposób, iż powzięcie o nim wiadomości stało się możliwe. Artykuł 61 k.c. nie wymaga, aby adresat faktycznie zapoznał się z jego treścią. Decydujące jest to, że istniała możliwość (...)
Zbędne było ustalanie wysokości zadłużenia pozwanego przy przyjęciu innej daty wypowiedzenia umowy. (...)Zgodnie z art 61 § 1 k.c. oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. (...)Według tej teorii dla przyjęcia, iż oświadczenie woli zostało złożone innej osobie jest chwila dojścia treści tego oświadczenia do wiadomości tej osoby, a w wypadku składania oświadczenia publicznie - chwila jego publicznego złożenia. (...)Przyjmując inną koncepcję, tę promowaną przez pozwanego, powód w takiej sytuacji nie byłby w zasadzie w stanie złożyć skutecznie oświadczenia woli, bowiem nie ma on żadnego wpływu na to, czy dorosły domownik pozwanego tj. żona przekaże mu korespondencję.
Czytaj więcej»

I C 2071/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-03-27

Data publikacji: 2018-04-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądzono dochodzone roszczenie; rozstrzygnięto o kosztach procesu.
(...)świadomością, zostaną niejako przejęte przez inną osobę prawną, w tym przypadku ubezpieczyciela. (...)W jaki bowiem inny skuteczny i, co należy podkreślić, legalny sposób wierzyciel mógłby dochodzić przysługującej mu wierzytelności? Pytanie to, zdaniem Sądu, należy do kategorii retorycznych i nie wymaga artykułowania odpowiedzi, która jawi się, jako oczywista. (...)(...)okoliczności, w sytuacji, gdy w inny sposób nie można zabezpieczyć interesu osoby zagrożonej wykonaniem prawa podmiotowego przez inną osobę (vide: orzeczenie Sądu Najwyższego(...)(...)Podkreślić warto, że legitymacja procesowa to uprawnienie wypływające z prawa materialnego (konkretnego stosunku prawnego) do występowania z konkretnym roszczeniem przeciwko innemu konkretnemu podmiotowi (vide: H. Pietrzykowski, Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych, Warszawa 2009, s. 126).
Czytaj więcej»

I C 2242/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-05-07

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Termin przedawnienia roszczeń okresowych nie został skrócony ustawą nowelizującą z dniem 09 lipca 2018 r. kodeks cywilny (a wręcz wydłużony do końca danego roku kalendarzowego), a zatem do tego rodzaju roszczeń nieprzedawnionych do 09 lipca 2018 r., stosować należy zasadę ogólną wynikającą z dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej – (...)
W uzasadnieniu sprzeciwu wskazano, że art. 118 kc w brzmieniu sprzed wejścia w życie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Przepis art. 5 ust. 2 zdanie drugie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Ponadto wykazane w tytule płatności konto księgowe o numerze ID (...) nie należy do spółki (...) - właścicielem tego konta jest inny podmiot tj. (...)Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy - kodeks cywilny i niektórych innych ustaw (Dz.
Czytaj więcej»

I C 1357/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-06-13

Data publikacji: 2017-09-18

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zadośćuczynienie ma kompensować nie tyle doznany ból spowodowany śmiercią osoby bliskiej, lecz przedwczesną utratę członka rodziny - dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga rekompensaty, jest tutaj prawo do życia w rodzinie.
W sprawie, w której zdarzeniem wywołującym krzywdę jest śmierć osoby najbliższej wskazać należy, że okoliczności wpływające na wysokość świadczenia z tytułu zadośćuczynienia to między innymi dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,(...)(...)(...)ograniczone możliwości uzyskania wsparcia od innych członków rodziny. (...)(...)ograniczając konieczność liczenia na pomoc innych osób i instytucji – tak jak to ma miejsce w chwili obecnej, gdy powodowie faktycznie w swojej egzystencji zdani są na pomoc innych osób i instytucji pomocowych.
Czytaj więcej»

I C 1424/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-20

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wśród czynności prawnych kreujących obowiązek złożenia oznaczonego oświadczenia woli podstawowe znaczenie odgrywa umowa przedwstępna (art. 389-390 k.c.), ale w grę mogą wchodzić także inne umowy, np. umowa obligacyjna zobowiązująca do dokonania czynności rozporządzającej, w szczególności do przeniesienia własności (art. 155-158 k.c.), umowa (...)
Innymi słowy, przepis art. 64 k.c. określa jedynie skutki prawne wynikające ze stwierdzenia istnienia takiego obowiązku, którego źródłem muszą być jednak określone, istniejące stosunki prawne, a których zbadanie i ocena jest obowiązkiem sądu uwzględniającego powództwo na podstawie tego przepisu. (...)Wśród czynności prawnych kreujących obowiązek złożenia oznaczonego oświadczenia woli podstawowe znaczenie odgrywa umowa przedwstępna ( art. 389-390 k.c. ), ale w grę mogą wchodzić także inne umowy, np. umowa obligacyjna zobowiązująca(...)(...)Dotyczą bowiem całkowicie innego niż w tej sprawie stanu faktycznego. (...)Pozwanym znany był też cel nabycia akcji przez powódkę, jakim była chęć osiągnięcia zysku w postaci: oprocentowania oferowanego przez pozwanych bądź różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną rynkową – w przypadku sprzedaży akcji innym podmiotom.
Czytaj więcej»

I C 1412/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-04-18

Data publikacji: 2018-05-09

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Narażenie na działanie dymu tytoniowego osoby niepalącej w powszechnym i niekwestionowanym społecznie odbiorze wiąże się z poczuciem dyskomfortu, a także odczuciem zagrożenia dla zdrowia tzw. „biernego palacza”; akceptowanie sytuacji, w której pomimo oficjalnego zakazu, na terenie szkoły palono wyroby tytoniowe, absolutnie obciąża (...)
Ponadto nie udowodnił żadnych innych konkretnych faktów, z którymi wiązałaby się jakakolwiek odpowiedzialność deliktowa ani też w postaci zadośćuczynienia. (...)Nie można bowiem nadużywać instrumentów prawnych właściwych dla ochrony dóbr osobistych dla przypadków, dotyczących wyłącznie subiektywnych odczuć osoby, dotkniętej zachowaniem innej osoby. (...)Powód był traktowany tak samo, jak każdy inny osadzony w pozwanym zakładzie, miał takie same warunki techniczne w celach. (...)(...)odczuwał dyskomfort przebywając w warunkach innych, niż przez siebie oczekiwane, żądanie przyznania zadośćuczynienia uznać należało za bezzasadne.
Czytaj więcej»

I C 1749/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-04-07

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nabywca wierzytelności niebędący bankiem nie może powoływać się na przerwę biegu przedawnienia spowodowaną wszczęciem postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu wykonawczego, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
Zgodnie z art. 123 § 1 k.p.c. bieg przedawnienia przerywa się m. in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)W związku z tym przyjmuje się, że nabywca wierzytelności przez umowę przelewu uzyskuje jedynie prawo do wierzytelności objętej dotychczasowym tytułem wykonawczym, a nie uprawnienie do kontynuowania wszczętego wcześniej przez inny podmiot postępowania. (...)Brak jest więc podstaw do twierdzenia, że skutek rozpoczęcia biegu przedawnienia na nowo po umorzeniu postępowania egzekucyjnego może odnosić się do sytuacji gdy uprawnionym do wszczęcia ponownej egzekucji jest już inny niż wymieniony w pierwotnym tytule wykonawczym wierzyciel. (...)Powód nie wykazał zaistnienia po tym czasie jakichkolwiek innych okoliczności skutkujących przerwą biegu przedawnienia.
Czytaj więcej»

I C 1762/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-05

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ustawa o własności lokali przewiduje dwa podstawowe tryby podejmowania uchwał przez właścicieli lokali. Są one przyjmowane w drodze głosowania na zebraniu właścicieli albo w drodze indywidualnego zbierania głosów (tzw. uchwała obiegowa, per currendam). Ponadto jest też trzeci tryb, który stanowi modyfikację dwóch poprzednich i polega na ich (...)
Gdyby Sąd w tych sprawach wiedział o uchyleniu uchwały (...) to treść wyroków byłaby inna (k. 3 – 5). (...)Wskazał jedynie, iż nie został powiadomiony o takim głosowaniu, a także, iż uchwała, którą zaskarżona uchwała uchyliła była wykorzystywana przez pozwaną wspólnotę w innych procesach. (...)Obydwa w/w podstawowe sposoby głosowania są równoważne i nie jest wymagane spełnienie żadnych innych przesłanek do zastosowania np. głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów. (...)Czym innym jest kwestia prawidłowego zawiadomienia o zebraniu wspólnoty.
Czytaj więcej»

I C 1763/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-06-09

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Czynność uznana za fraudacyjną zmierzała do pokrzywdzenia przyszłego wierzyciela – jednak a contrario w świetle brzmienia zdania drugiego art. 530 kc, wiedza o zamiarze dłużnika pokrzywdzenia takiego wierzyciela, pozostaje prawnie irrelewantna w sytuacji dokonania rozporządzenia w sposób nieodpłatny.
K. N. w uzasadnieniu pozwu wskazała między innymi, że mąż po powrocie z(...)(...)(...)w sferze zamiarów i odczuć innej osoby.
Czytaj więcej»