Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 871/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2025-02-24

Data publikacji: 2025-02-28

trafność 5%

Istotność:

W innym przypadku jej zawarcie miałoby charakter przypadkowy i losowy, co pozostaje w sprzeczności z podstawowymi zasadami prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. (...)(...)w samym pojeździe, ale także inne wydatki, których poszkodowany nie musiałby ponieść, gdyby zdarzenie nie wystąpiło, a które służą ograniczeniu negatywnych następstw doznanych przez poszkodowanego w wyniku uszkodzenia pojazdu. (...)Co jednak istotne, wydatki te muszą być celowe, zatem poniesione za korzystanie z innego pojazdu w takim zakresie, w jakim poszkodowany korzystałby ze swojego środka lokomocji, gdyby mu szkody nie wyrządzono. (...)Naprawa pojazdu (lub nabycie innego) była możliwa dopiero we wrześniu.
Czytaj więcej»

IV Ca 877/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-03

Data publikacji: 2020-09-29

trafność 5%

Istotność:

Wskazać należy, że swoje roszczenie powód wywodzi z treści art. 405 k.c. , który stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (bezpodstawne wzbogacenie). (...)następuje wzbogacenie jednej osoby kosztem innej osoby, czyli gdy zachodzi wzajemna zależność pomiędzy uzyskaniem korzyści majątkowej przez wzbogaconego a uszczerbkiem majątkowym doznanym przez zubożonego. (...)(...)przejętego przez pozwanego, zamiast zredukować inne zadłużenia powoda. (...)W myśl art. 506 § 1 k.c. jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).
Czytaj więcej»

IV Ca 878/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-03

Data publikacji: 2016-03-21

trafność 5%

Istotność:

Przepis ten stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe do zwrotu jej wartości. (...)Wskazać należy, że swoje roszczenie powód wywodzi z treści art. 405 k.c. , który stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (bezpodstawne wzbogacenie). (...)następuje wzbogacenie jednej osoby kosztem innej osoby, czyli gdy zachodzi wzajemna zależność pomiędzy uzyskaniem korzyści majątkowej przez wzbogaconego a uszczerbkiem majątkowym doznanym przez zubożonego. (...)W myśl art. 506 § 1 k.c. jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).
Czytaj więcej»

IV Ca 1040/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-02-22

Data publikacji: 2017-06-07

trafność 5%

Istotność:

W obrębie części działki (...) , która została zagrodzona znalazła się nitka sieci gazowej oraz sieci telekomunikacyjnej doprowadzające gaz i sieć telekomunikacyjną również do innych nieruchomości. (...)Przed poprzednio stojącym płotem zasadzone były lipy w czynie społecznym, tak jak przed innymi posesjami wzdłuż na ulicy (...) . (...)Sadzenie roślin, czy drzew, a nawet żywopłotu przed płotem w pasie drogowym nie może być uznane za przejaw bycia właścicielem, tym bardziej, że również inni właściciele posadzili drzewa przed swymi płotami, częściowo w ramach prac społecznych. (...)Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynika także, że również inni właściciele nieruchomości położonych wzdłuż działki nr (...) sadzili przed swoimi posesjami rośliny, w tym lipy.
Czytaj więcej»

I C 1643/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2019-01-09

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: . Sam fakt przebywania przez powoda w szpitalu, nie oznacza tego, iż nie można do poniesionej przez niego szkody doliczyć kosztów opieki sprawowanej nad nim przez osoby najbliższe, jeżeli ta opieka rzeczywiście była sprawowana. Opieka osób najbliższych wspiera proces leczenia. Zwrócić należy uwagę na to, iż w sprawie niniejszej proces ten po (...)
(...)odżywiania się, nabycia protez i innych specjalistycznych aparatów i urządzeń (np. protez, kul, aparatu słuchowego, wózka inwalidzkiego). (...)rehabilitacyjnych, wreszcie koszty przygotowania do innego zawodu (w: komentarz do art. 444 k.c. (...)Jednocześnie do przepisu tego odsyła wiele innych przepisów regulujących kwestie rozliczeń związanych z dojazdem przez osoby trzecie, również w ramach postępowania sądowego np. dojazdem biegłych, świadków, stron, pełnomocników. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym.
Czytaj więcej»

I C 1633/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-06

Data publikacji: 2019-01-07

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że roszczenie przysługuje właścicielowi nieruchomości i, że odszkodowanie przysługuję tylko za szkodę rzeczywiście poniesioną przez niego w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Wykładnia literalna tego przepisu wskazuje, więc (...)
W związku z decyzją (...) z 27 listopada 2000 roku o wyłączeniu z użytkowania budynku przy ul. (...) Gmina P. na wniosek lokatorów przedmiotowego budynku skierowała ich do innych mieszkań komunalnych i zawarła z nimi dziewięć umów najmu. (...)Ponadto, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu, właściciel, który nie skorzystał z innych uprawnień zbywając ją może żądać odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. (...)Jest to element istotny o tyle, iż z dniem 1 września 2004 roku weszła w życie rozległa zmiana przepisów kodeksu cywilnego wprowadzona ustawą z dnia 17 czerwca 2004 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2004r.162.1692 ze zm.). (...)Pierwsze z nich, a zatem te obowiązujące od momentu wejścia w życie kodeksu cywilnego , a w zasadzie od momentu utworzenia samorządu terytorialnego, nie regulowały odrębnie odpowiedzialności gminy, ani innych jednostek samorządu terytorialnego.
Czytaj więcej»

I C 1685/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-01-25

Data publikacji: 2017-01-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: uchyla nakaz zapłaty i oddala powództwo
Zgłosił zarzuty formalne wobec weksla, wskazując, iż : - nad nazwiskami 3 osób nie ma słowa „poręczam ", słowo to jest tylko nad nazwiskiem M. Z. , więc tylko jego można uznać za poręczyciela , weksel nie zawiera terminu płatności, został przedstawiony do zapłaty w innym miejscu, niż wynika to z(...)
Czytaj więcej»

I C 2574/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-22

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 7%

Istotność:

Powód wskazał, że w łaźni nie było odrębnych stanowisk prysznicowych, które oddzielałyby kapiących od innych osób, zapewniając przy tym intymność w czasie czynności higienicznych. E. T. podniósł, iż osoby korzystające z prysznica zmuszone były stać blisko siebie, zaś naprzeciwko stały inne osoby korzystające z kąpieli. (...)Oceniając natomiast zeznania powoda Sąd dał im wiarę w zakresie, w jakim wskazywał, iż korzystanie z łaźni wraz z innymi osadzonymi było dla niego czynnością krępującą. (...)Postępowanie może odbywać się w obecności innych skazanych, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.
Czytaj więcej»

I C 2636/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-07-13

Data publikacji: 2018-08-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Jakkolwiek możliwość prowadzenia przez wierzyciela przewidzianej w art. 532 k.c. rozszerzonej egzekucji powstaje dopiero po uprawomocnieniu się wyroku pauliańskiego, to jednak ze względu na wsteczną moc ubezskutecznienia zaskarżonej czynności prawnej wierzyciel powinien się móc zaspokoić z jej przedmiotu w granicach korzyści uzyskanej przez (...)
Nadto w dacie zawarcia tej umowy dłużnik nie posiadał innego majątku, z którego możliwe byłoby zaspokojenie wierzytelności powoda. (...)W piśmiennictwie i orzecznictwie przyjmuje się zgodnie, że gdy osoba trzecia rozporządziła przedmiotem przysporzenia na rzecz innej osoby i nie zachodzą przesłanki do bezpośredniego pozwania tej innej osoby stosownie do art. 531(...)(...)Artykuł 405 k.c. , stanowiąc o obowiązku zwrotu korzyści uzyskanej kosztem majątku innej osoby, nie zacieśnia zubożenia danej osoby tylko do przypadków transferu wartości z jej majątku. (...)Przepis ten wymaga tylko, aby wzbogacenie określonej osoby nastąpiło kosztem innej osoby.
Czytaj więcej»

I C 2637/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-10-14

Data publikacji: 2017-01-12

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zobowiązanie alimentacyjne jest ściśle powiązane z osobą zobowiązaną do alimentacji - a nie z jej majątkiem, czy też składnikami, które kiedyś wchodziły w skład takiego majątku; skoro niedopuszczalne jest zbywanie niewymagalnych wierzytelności alimentacyjnych, to tym bardziej bezskuteczne byłoby przejęcie niewymagalnego długu alimentacyjnego
Zgodnie z art. 58 §§1 i 2 kc czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż(...)(...)Zgodnie z art. 519 kc osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu), przy czym może nastąpić to między innymi przez umowę między dłużnikiem a(...)(...)(...)prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. (...)Jedynie nadmienić można, że postępowanie egzekucyjne w zakresie należności alimentacyjnych zostało w szczególny sposób uregulowane w kodeksie postępowania cywilne , cechuje się ono istotnymi odmiennościami w porównaniu do egzekucji innych należności : w szczególności organ(...)
Czytaj więcej»