Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 883/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-02-05

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: Świadczenie w postaci opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu jest świadczeniem okresowym, o czym przesądza fakt, iż mimo że prawo to jest ustalane na określony w umowie okres czasu, od 40 do 99 lat, to wnoszone opłaty roczne, dotyczą poszczególnych lat korzystania z nieruchomości. Nadto opłata ta nie jest ustalana za cały (...)
A. N. nie złożył w ustawowym terminie wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości (bezsporne). (...)W przypadku oddalenia jego wniosku przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona lub uzasadniona, ale w innej wysokości, skuteczne wniesienie sprzeciwu od(...)
Czytaj więcej»

I C 962/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-08-21

Data publikacji: 2015-02-06

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. powództwo oddala; 2. przyznaje ze Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Płocku na rzecz adwokata M.L. wynagrodzenie w kwocie 7.200,- (siedmiu tysięcy dwustu) złotych plus podatek VAT za pomoc prawną świadczoną powodowi z urzędu; 3. przyznaje ze Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Płocku na rzecz adwokata Z.J. wynagrodzenie w kwocie 7.200,- (...)
W ramach tego programu (...) P. miał wspierać finansowo pracodawców tworzących miejsca pracy poprzez między innymi: refundację składek ZUS przez 12 miesięcy, udzielanie pożyczek na tworzenie nowych miejsc pracy. (...)Ustalono, iż zabezpieczeniem umowy pożyczki z dnia 22 grudnia 1998 roku zawartej z Rejonowym Urzędem Pracy w P. było między innymi ustanowienie hipoteki na nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków L. . (...)Ponadto wnioski płynące z opinii są zbieżne ze stanowiskami jakie wyraziły już inne sądy w toczących się sprawach z udziałem powodów. (...)Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Czytaj więcej»

I C 968/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-02-15

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Do przerwania przedawnienia wystarcza samo tylko stwierdzenie istnienia długu przez dłużnika. To natomiast, czy konkretne zachowanie się dłużnika można uważać za przyznanie, że dług istnieje, jest tylko kwestią oceny stanu faktycznego ustalonego przez sąd meriti. Uznanie niewłaściwe nie może być ani cofnięte, ani odwołane, ponieważ skutek (...)
(...)odsetkami za opóźnienie, prowizją i innymi należnościami banku z tytułu kredytu, w przypadku niedotrzymania terminu spłaty zobowiązań z tytułu kredytu oraz we wszystkich tych przypadkach, w których służy bankowi prawo ściągnięcia swoich wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. (...)Można je w zasadzie w całości powielić i podkreślić tylko, iż czym innym jest zarzut przedawnienia roszczenia wynikającego ze stosunku podstawowego i będące jego konsekwencją wypełnienie weksla niezgodnie z porozumieniem, a czym innym zarzut przedawnienia samego roszczenia wekslowego,(...)(...)Przepis ten dodano ustawą z dnia 25 września 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw i wszedł on w życie z dniem 27 listopada 2015 roku, a zatem w momencie w którym pozwana pozostawała już w opóźnieniu.
Czytaj więcej»

I C 297/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-06-12

Data publikacji: 2015-02-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zapłata należności z tytułu dostawy paliwa gazowego, przy przyjęciu braku podstaw do zastosowania art. 320 kpc
SPZOZ stanowi w 100% własność publiczną, ze specyficznym systemem zarządzania i wewnętrznego ustroju, charakteryzujący się między innymi brakiem możliwości upadłości i brakiem odpowiedzialności dyrektora za długi przekraczające majątek firmy. (...)O takiej postawie strony pozwanej świadczy też między innymi fakt, iż proponując zawarcie ugody, na termin rozprawy nikt w imieniu strony pozwanej się nie stawił, propozycja ta miłą zatem charakter iluzoryczny.
Czytaj więcej»

I C 528/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-02-29

Data publikacji: 2016-12-29

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zgodnie z ratyfikowanym przez Polskę Międzynarodowym PaktemPraw Osobistych i Publicznych z dnia 19 grudnia 1966 r. (Dz. U z 1993 r. nr 61, poz. 167 i 169_ i z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z dnia 4 grudnia 1950 r. (Dz. U z 1993 r. Nr 61, poz. 248) każda osoba pozbawiona wolności ma byc traktowana w (...)
Nie można bowiem nadużywać instrumentów prawnych właściwych dla ochrony dóbr osobistych dla przypadków, dotyczących wyłącznie subiektywnych odczuć osoby, dotkniętej zachowaniem innej osoby. (...)Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa ( art. 417 kc ). (...)Istotne jest, aby te różnice nie przekraczały pewnej dopuszczalnej normy i nie prowadziły do naruszenia godności osadzonego, jego intymności czy też innych dóbr osobistych, jak np. zdrowia.
Czytaj więcej»

I C 1665/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-09-11

Data publikacji: 2015-12-31

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: art. 445 kc daje możliwość przyznania uprawnionemu rentę z tytułu częściowej utraty zdolności zarobkowych, której wysokość ustala się na podstawie wysokości dochodów, jakie poszkodowany mógłby uzyskiwać gdyby mu szkody nie wyrządzono; przyznana na tej podstawie renta nie jest uzależniona od tego, czy przed wystąpieniem zdarzenia szkodzącego (...)
(...)prace dorywcze w budownictwie i inne prace fizyczne; nie może podjąć pracy zarobkowej, mając na utrzymaniu żonę i dwuletnie dziecko. (...)(...)biegłego; biegły nie wskazał na inne uszkodzenia oka poza odwarstwieniem się siatkówki spowodowanym pobiciem. (...)(...)trzeba wziąć pod uwagę także inne okoliczności, jak w szczególności ich sytuację osobistą oraz stronę podmiotową zachowania sprawcy (por.
Czytaj więcej»

I C 1673/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-11-05

Data publikacji: 2019-01-09

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Naruszenie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, oznacza niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez kredytodawcę obowiązku, jaki wynika z przepisu wymienionego w w/w art. 45 ust. 1. A zatem zarówno niewskazanie, jak i nieprawidłowe wskazanie np. RRSO, na co powołuje się w sprawie niniejszej pozwany, upoważnia pożyczkobiorcę do skorzystania z (...)
W toku procesu nie przedstawił on również żadnych dowodów spłat innych niż powód. (...)Przecież miał wybór w tym zakresie, mógł zawrzeć taką umowę z innym bankiem. (...)(...)zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie . (...)Innymi słowy w przypadku RRSO chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy wartość ta w umowie została zaniżona, a nie zawyżona.
Czytaj więcej»

I C 1281/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-01-24

Data publikacji: 2014-03-27

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oceniając, jaka suma jest odpowiednia tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę spowodowaną naruszeniem dóbr osobistych, należy mieć na uwadze rodzaj dobra, które zostało naruszone oraz charakter, stopień nasilenia i czas trwania doznawania prze osobę, której dobro zostało naruszone, ujemnych przeżyć psychicznych spowodowanych naruszeniem, (...)
Poziom przyczynienia się w wysokości 30 % ustalił Sąd Okręgowy w Płocku w sprawie z powództwa R. i R. R. (3) (IV Ca 953/05), jednak sąd cywilny nie jest związany ustaleniami innego sądu cywilnego. (...)W sprawie, w której zdarzeniem wywołującym krzywdę jest śmierć osoby najbliższej wskazać należy, że okoliczności wpływające na wysokość świadczenia z art. 448 kc to między innymi dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 70/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-21

Data publikacji: 2016-05-27

trafność 3%

Istotność:

Jest to wyjątkowo dotkliwa krzywda, nie może być bowiem żadnych wątpliwości, że rodzice przeżywają śmierć dziecka inaczej, niż śmierć jakiegokolwiek innego członka rodziny.
Czytaj więcej»

IV Ca 79/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-03-10

Data publikacji: 2016-04-18

trafność 6%

Istotność:

Pogląd ten nie może być jednak odczytywany, jako wyłączający możliwość wykazania przeniesienia posiadania w inny sposób. (...)Nabywanie własności mienia państwowego następowało na podstawie innych przepisów. Z okoliczności sprawy, czyli z materiału dowodowego i twierdzeń uczestników nie wynika, aby istnienie i eksploatacja sieci ciepłowniczej było przerwane lub zakłócone w jakikolwiek inny sposób. (...)Brak bezpośredniego dowodu, np. dowodu z dokumentu na okoliczność przeniesienia posiadania, nie oznacza niemożności udowodnienia tej okoliczności na podstawie innego, udowodnionego ciągu zdarzeń.
Czytaj więcej»