Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 2673/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-15

Data publikacji: 2019-08-02

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie ma jakichkolwiek uzasadnionych prawnie powodów, dla których spółdzielnia mogłaby pobierać równowartość wynagrodzenia pracowników biurowych od członków spółdzielni, przerzucając faktycznie częściowo obowiązek wynagradzania takich pracowników bezpośrednio na członków spółdzielni.
Na Walnym Zgromadzeniu Członków (...) -W (...) w dniu 30 czerwca 2014 r. zgłoszono między innym wniosek o umieszczenie danych z działalności finansowo-gospodarczej w internecie – wniosek został przyjęty do realizacji zgodnie z podjętą na Zgromadzeniu uchwałą nr 13/2014 r. (protokół k. 12-15). (...)Na posiedzeniu Zarządu (...) -W (...) w dniu 28 października 2009 r. podjęto między innymi uchwałę dotyczącą określenia wysokości opłaty(...)(...)(...)podstawą kwestionowania uchwał organów spółdzielni innych niż walne zgromadzenie członków. (...)(...)także może zagrażać interesom powoda innego rodzaju w związku z faktycznym ograniczeniem dostępu do dokumentów.
Czytaj więcej»

I C 2709/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-08-08

Data publikacji: 2018-09-25

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Jak wskazuje się w doktrynie i orzecznictwie z w/w przepisu wynikają dwa niezależne od siebie uprawnienia, jedno dla dłużnika, a drugie dla wierzyciela. Przede wszystkim uprawnienie dłużnika do spełnienia świadczenia wyrażonego w walucie obcej również w walucie polskiej, pod warunkiem, iż ma to miejsce jeszcze przed dopuszczeniem się przez (...)
Innymi słowy wierzyciel nigdy nie ma prawa wyboru waluty, jeżeli zobowiązanie wyrażone jest w walucie obcej, a z ustawy bądź źródła zobowiązania nie wynika jego uprawnienie do powyższego. (...)W tym miejscu wskazać należy, iż czym innym jest kwestia przeliczenia wartości żądania wyrażonego w walucie obcej na złotówki, celem ustalenia wartości przedmiotu sporu, a czym innym jest przeliczenie samego roszczenia w ramach żądania. (...)Niedopuszczalność wyrokowania co do przedmiotu nieobjętego żądaniem oznacza niemożność objęcia rozstrzygnięciem innych żądań niż przedstawione przez powoda. (...)Skutkiem zaś związania jest m.in. niedopuszczalność przeliczania przez sąd, bez inicjatywy powoda, dochodzonej sumy na jakąkolwiek inną walutę, choćby obie waluty były wymienialne.
Czytaj więcej»

I C 18/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-12-05

Data publikacji: 2019-01-18

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Przepis ten został zmieniony ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2013.827 ze zm.), która to w tym zakresie weszła w życie z dniem 1 września 2013 roku. (...)Innymi słowy wydatkami bieżącymi są wszelkie wydatki z wyjątkiem wydatków majątkowych. W tej sytuacji nie ma podstaw prawnych do odliczania w/w pozycji, mimo tego, iż w rozporządzeniu zapisane zostały one w innym paragrafie niż pozostałe wydatki bieżące. (...)Obecnie przyjmuje się jednolicie w orzecznictwie i zasadniczo także w doktrynie, iż ustanowiony w art. 118 k.c. termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe stosuje się do roszczeń o odsetki za opóźnienie także wtedy, gdy roszczenie główne ulega przedawnieniu w innym terminie.
Czytaj więcej»

I C 28/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-06-19

Data publikacji: 2019-08-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: W polskim systemie prawnym zarówno płód, jak i dziecko nienarodzone podlegają ochronie prawnej, mającej swoje źródło zarówno w Konstytucji (art. 38), jak i ustawach. Jak wynika np. z art. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z (...)
Powódka, zaś już półtora roku po śmierci narzeczonego związała się z innym partnerem. (...)W jego miejsce Sąd dopuścił dowód z opinii innego biegłego z tego samego zakresu, ale opinii pisemnej. (...)Owa dobra widoczność, to również dobra widoczność pieszych z perspektywy innych uczestników ruchu drogowego. (...)Niewątpliwie zaś inna była wartość pieniądza w 1999 roku, a inna jest obecnie.
Czytaj więcej»

I C 1357/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-06-13

Data publikacji: 2017-09-18

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zadośćuczynienie ma kompensować nie tyle doznany ból spowodowany śmiercią osoby bliskiej, lecz przedwczesną utratę członka rodziny - dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga rekompensaty, jest tutaj prawo do życia w rodzinie.
W sprawie, w której zdarzeniem wywołującym krzywdę jest śmierć osoby najbliższej wskazać należy, że okoliczności wpływające na wysokość świadczenia z tytułu zadośćuczynienia to między innymi dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,(...)(...)(...)ograniczone możliwości uzyskania wsparcia od innych członków rodziny. (...)(...)ograniczając konieczność liczenia na pomoc innych osób i instytucji – tak jak to ma miejsce w chwili obecnej, gdy powodowie faktycznie w swojej egzystencji zdani są na pomoc innych osób i instytucji pomocowych.
Czytaj więcej»

I C 1585/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-03-27

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zadośćuczynienie ma przede wszystkim charakter kompensacyjny i tym samym jego wysokość musi przedstawiać pewną ekonomicznie odczuwalną wartość – wysokość ta jednak nie może być jednak nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy i aktualnych stosunków majątkowych społeczeństwa, a więc powinna być utrzymana w rozsądnych granicach. Jednocześnie (...)
STU E. (...) poinformowało między innymi o przyznaniu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w kwocie 2 000 zł (k. 49).
Czytaj więcej»

I C 1607/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-01-12

Data publikacji: 2018-04-18

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Związek przyczynowy między szkodą a ruchem przedsiębiorstwa (zakładu) ma miejsce zarówno wtedy, gdy szkoda jest bezpośrednim skutkiem użycia sił przyrody i pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z niebezpieczeństwem wynikającym z zastosowania tych sił, jak i wtedy, gdy pozostaje w związku z samym tylko ruchem przedsiębiorstwa lub zakładu (...)
Pozwany nie uprawdopodobnił, że nie zgłosił dowodu we właściwym czasie bez swojej winy bądź, iż za jego przyjęciem przemawiają inne wyjątkowe okoliczności. (...)Jego twierdzenia znajdowały oparcie w innych przeprowadzonych dowodach. (...)Aby wykazać taki stan rzeczy pozwany musiałby udowodnić, że nie istniała żadna inna współprzyczyna śmierci S. S. . (...)Pomimo tego pozwany nie zapewnił pracownikowi grzejnika olejowego, elektrycznego, czy innego rodzaju urządzenia umożliwiającego przetrwanie na owym placu budowy w warunkach zimowych.
Czytaj więcej»

I C 1617/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-01-20

Data publikacji: 2017-10-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nieuprawnione jest stanowisko, jakoby więź pełnoletniego dziecka z rodzicem była co do zasady słabsza niż w wypadku dziecka małoletniego, a tym samym by cierpienie dorosłego dziecka zmagającego się z bólem po rodzica były mniejsze; więź między rodzicami a dzieckiem jest wartością niematerialną „własną” rodziców i dziecka, w utrwalonym (...)
M. J. (1) dokonał zgłoszenia szkody, wnosząc między innymi o przyznanie na jego rzecz przez (...) SA tytułem zadośćuczynienia kwoty 100 000 zł w związku ze śmiercią matki H. J. (1) (pismo k. 11-13). (...)W sprawie, w której zdarzeniem wywołującym krzywdę jest śmierć osoby najbliższej wskazać należy, że okoliczności wpływające na wysokość świadczenia z art. 448 kc to między innymi dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,(...)(...)(...)powiązane być mogą również z innymi okolicznościami, które nie są bezpośrednio powiązane ze śmiercią matki.
Czytaj więcej»

I C 648/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-22

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zgodnie z ratyfikowanym przez Polskę Międzynarodowym Paktem Praw Osobistych i Publicznych z dnia 19 grudnia 1966r (Dz.U. z 1993r Nr 61, poz. 167 i 169) i z art.3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z dnia 4 grudnia 1950r (Dz.U. z 1993r Nr 61, poz. 284) każda osoba pozbawiona wolności ma być traktowana w sposób (...)
Nie można bowiem nadużywać instrumentów prawnych właściwych dla ochrony dóbr osobistych dla przypadków, dotyczących wyłącznie subiektywnych odczuć osoby, dotkniętej zachowaniem innej osoby. (...)Ustawowe ograniczenia praw i wolności osób odbywających karę pozbawienia wolności zamieszczone są między innymi w k.k.w. , regulującym zasady i sposób wykonywania orzeczonych przez sądy kar. (...)Między innymi taki jest sens i cel kary pozbawienia wolności. (...)Istotne jest, aby te różnice nie przekraczały pewnej dopuszczalnej normy i nie prowadziły do naruszenia godności osadzonego, jego intymności czy też innych dóbr osobistych, jak np. zdrowia.
Czytaj więcej»

I C 851/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-18

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Z art 7 k.c. płynie domniemanie istnienia dobrej wiary po stronie pozwanych. A zatem to powodów obciążał obowiązek obalenia tego domniemania w niniejszym procesie. Nadto o dobrej wierze przy posiadaniu mówimy wówczas, gdy osoba, która z rzeczy korzysta jest obiektywnie uprawniona do bycia w przekonaniu, iż jej posiadanie oparte jest na (...)
We wrześniu 2011 roku pozwany zmienił adres prowadzonej działalności gospodarczej i przeniósł ją do innego lokalu (zaświadczenie - k. 101). (...)Umowa ta przewidywała możliwość jej rozwiązania za wypowiedzeniem (§ 7), ale nigdy nie została ona wypowiedziana, ani w inny sposób rozwiązana. (...)Zgodnie z art. 199 k.c. do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli . (...)Dopiero od tej daty można mówić o posiadaniu w złej wierze, jednakże brak jest dowodów potwierdzających po tej dacie posiadanie przez pozwanych innych pomieszczeń niż te objęte umową najmu.
Czytaj więcej»