Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 771/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2025-01-07

Data publikacji: 2025-01-08

trafność 4%

Istotność:

(...)nią wpływu awaria techniczna ani innego rodzaju usterka, związana z usługą płatniczą, świadczoną przez tego dostawcę, w tym dostawcę świadczącego usługę inicjowania transakcji płatniczej. (...)(...)żądanie od dostawcy wykazania w inny sposób, że transakcja była autoryzowana(...)że spornych transakcji dokonał ktoś inny niż sama powódka. (...)ochrona interesów adresatów oświadczenia, ponieważ inne osoby mogą poznać wolę osoby składającej oświadczenie tylko na podstawie zachowania składającego (oświadczenie). (K. Osajda (red. serii), W. Borysiflk (red. tomu), Kodeks cywilny. (...)Umowę zawarła bowiem osoba bądź osoby nieuprawnione, które posługiwały się danymi osobistymi A. R. i danymi umożliwiającymi dostęp do konta internetowego powódki w Banku (...) , jak też danymi do zainstalowania w innym urządzeniu aplikacji mobilnej z dostępem do konta osobistego powódki.
Czytaj więcej»

IV Ca 840/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 4%

Istotność:

(...)energii, przeglądów, konserwacji, remontów i innych czynności – przez przedsiębiorstwo przesyłowe, funkcjonujące początkowo jako Zakład (...) w Ł. . (...)(...)o stwierdzenie zasiedzenia lub w innej sprawie przy rozstrzyganiu podniesionego w(...)(...)Inne stanowisko zakłada, że dobra wiara(...)(...)O takim zakwalifikowaniu posiadania służebności mogłyby świadczyć inne okoliczności ustalone w konkretnej sprawie,(...)
Czytaj więcej»

I C 1278/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-10-04

Data publikacji: 2017-12-28

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Dowód z przesłuchania stron, j mimo tego, iż jest dowodem pomocniczym, może być samodzielną podstawą ustaleń faktycznych Sądu, nawet przy braku innych dowodów. Są bowiem sytuacje, w których obiektywnie nie ma możliwości skorzystania z żadnego innego środka dowodowego. (...) Strony postępowania cywilnego są z reguły podmiotami, które posiadają (...)
W związku z tym zdarzeniem powód przechodził długotrwałe leczenie i rehabilitację, był on również przyczyną innych urazów i problemów psychicznych powoda. (...)Doktryna i orzecznictwo do szczególnie ważnych zasad bezpieczeństwa w ruchu zaliczają zasadę ostrożnego i rozważnego prowadzenia pojazdów - w tym szybkości bezpiecznej - oraz zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu. (...)Dowód z przesłuchania stron, jak już wskazano wyżej, mimo tego, iż jest dowodem pomocniczym, może być samodzielną podstawą ustaleń faktycznych Sądu, nawet przy braku innych dowodów. Są bowiem sytuacje, w których obiektywnie nie ma możliwości skorzystania z żadnego innego środka dowodowego.
Czytaj więcej»

I C 2331/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-06-30

Data publikacji: 2017-09-19

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowo uwzględniono powództwo; rozstrzygnięto o kosztach procesu
Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu”. (...)(...)- Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)(...)niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. (...)Nie było konieczności przeprowadzania skomplikowanych ekspertyz i innych czasochłonnych czynności.
Czytaj więcej»

I C 2147/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-27

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zarzuty kierowane wobec działania osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta, podobnie, jak wobec organów gminy tj. burmistrza, rady gminy, mogą naruszać dobra osobiste gminy, jeżeli dotyczą zadań wchodzących w zakres działania gminy. Dobra osobiste osoby prawnej nie mogą być łączone jedynie z organami tej osoby, ponieważ nie wypełniają one (...)
W uzasadnieniu wskazał, iż słowa o które chodzi w pozwie nie są jego słowami, lecz zacytowaną wypowiedzią innej osoby tj. kierownika zakładu (...) w G. A. B. . (...)Spółka ta wynajmowała teren od innej spółki, która znalazła się w stanie upadłości. (...)W świetle zaś art 38 ust 1 w/w ustawy odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowane opublikowaniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor lub inna osoba, którzy spowodowali opublikowanie tego materiału; nie wyłącza to odpowiedzialności wydawcy. (...)Rolą prasy w nowożytnym państwie prawa jest m.in. ocena działalności jednostek samorządowych, które przecież nie są prywatną własnością burmistrza, czy innych urzędników.
Czytaj więcej»

I C 1532/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-08-24

Data publikacji: 2015-10-26

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: uwzględniający wyrok w części
Działające na T. Ś. w trakcie przedmiotowego wypadku komunikacyjnego skrajne opóźnienie zrealizowało się między innymi pod postacią rozerwania poprzecznego aorty (obrażenie to jest bezwzględnie śmiertelne i występuje również u osób prawidłowo zapiętych pasami bezpieczeństwa). (...)Brak drugiego rodzica na pewno wpłynie na ich rozwój i zachowanie w stosunkach z innymi ludźmi, zwłaszcza, że straciły ojca w tak wczesnym wieku. (...)Obejmuje nie tylko rodziców i dzieci, ale również inne osoby spokrewnione ze zmarłym, a więc także rodzeństwo. (...)Brak drugiego rodzica na pewno wpłynął na jej duchowy rozwój i zachowanie w stosunkach z innymi ludźmi.
Czytaj więcej»

I C 1673/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-11-05

Data publikacji: 2019-01-09

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Naruszenie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, oznacza niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez kredytodawcę obowiązku, jaki wynika z przepisu wymienionego w w/w art. 45 ust. 1. A zatem zarówno niewskazanie, jak i nieprawidłowe wskazanie np. RRSO, na co powołuje się w sprawie niniejszej pozwany, upoważnia pożyczkobiorcę do skorzystania z (...)
W toku procesu nie przedstawił on również żadnych dowodów spłat innych niż powód. (...)Przecież miał wybór w tym zakresie, mógł zawrzeć taką umowę z innym bankiem. (...)(...)zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie . (...)Innymi słowy w przypadku RRSO chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy wartość ta w umowie została zaniżona, a nie zawyżona.
Czytaj więcej»

II K 119/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-10-18

Data publikacji: 2019-03-14

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Z uwagi ustalenie udziału co najmniej dwóch sprawców należało uznać przedmiotowe zdarzenie za pobicie. Poza sporem jest, że skutkiem działania sprawców była śmierć pokrzywdzonego. Związek przyczynowy doznanych w wyniku pobicia obrażeń i skutku śmiertelnego jest w świetle opinii biegłego z zakresu medycyny sadowej oczywisty. Tym samym (...)
Pokrzywdzonego kopnęła także inna nieustalona osoba. (...)Na ciele pokrzywdzonego (tułów i ramię) znaleziono natomiast ślady pochodzące od butów innych niż obuwie zabezpieczone od B. F. , A. W. (1) i R. W. (1) (zdjęcia nr 38838a, 3842a, 3847b). (...)Działanie R. W. (1) na zewnątrz było zupełnie innym zderzeniem faktycznym i nic nie wskazuje na to, aby w tej fazie brał udział A. W. (1) . (...)Na poczet orzeczonych kar pozbawienia wolności zaliczono oskarżonym okresy tymczasowego aresztowania w sprawie na podstawie art. 63 § 1 k.k. , z pominięciem okresów, w których zostały wobec nich wprowadzone kary w innych sprawach.
Czytaj więcej»

I C 1020/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-19

Data publikacji: 2021-03-12

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: O naruszeniu dóbr osobistych osoby pozbawionej wolności można mówić jedynie wówczas, gdy dochodzi do kumulatywnego wystąpienia niekorzystnych warunków odbywania kary pozbawienia wolności (w okolicznościach sprawy niniejszej: warunki sanitarne, przebywanie z osobami palącymi, za krótkie łózko, :przerzucanie" między celami, niewłaściwa (...)
Ustawowe ograniczenia praw i wolności osób odbywających karę pozbawienia wolności zamieszczone są między innymi w kodeksie karnym wykonawczym ,(...)(...)W literaturze i orzecznictwie przyjmuje się, że godność człowieka konkretyzuje się w poczuciu własnej wartości i oczekiwaniu szacunku ze strony innych ludzi a miernikiem oceny, czy(...)(...)(...)odczuwał dyskomfort przebywając w warunkach innych, niż przez siebie oczekiwane, żądanie przyznania zadośćuczynienia uznać należało za bezzasadne. (...)W sytuacji, gdy pobyt powoda w celi nie odpowiadającej warunkom użytkowym i estetycznym nie był krótkotrwałym epizodem, a ponadto narażony był on na inne negatywnie odbierane przez niego bodźce(...)
Czytaj więcej»

I C 1102/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-07-17

Data publikacji: 2020-09-09

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: przewidziane w art. 446 § 4 kc zadośćuczynienie służy kompensacie krzywdy po stracie osoby najbliżej, a zatem uszczerbku dotykającego subiektywnej sfery osobowości, uczuciowości człowieka, w szczególności cierpienia, bólu i poczucia osamotnienia, powstałych utrudnień życiowych, konieczności zasadniczo odmiennego urządzenia sobie życia - przy (...)
(...)kierowanym pojazdem, uderzając nim w inny, prawidłowo poruszający się pojazd; w wyniku wypadku śmierć na miejscu zdarzenia poniósł siedzący na przednim siedzeniu pasażer samochodu marki O. D. D. (1) . (...)W sprawie, w której zdarzeniem wywołującym krzywdę jest śmierć osoby najbliższej wskazać należy, że okoliczności wpływające na wysokość świadczenia z art. 446 § 4 kc to między innymi dramatyzm doznań osób bliskich zmarłego,(...)(...)Roszczenie przewidziane w art. 446 § 4 kc ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości i złagodzić cierpienia wywołanego utratą osoby bliskiej; okolicznościami mającymi wpływ na wysokość tego świadczenia pozostają między innymi : zakres doznań osób bliskich(...)(...)Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać można, iż D. D. (1) dalej aktywnie pomagałby matce, znacznie ograniczając konieczność liczenia na pomoc innych osób – tak jak to ma miejsce w chwili obecnej.
Czytaj więcej»