Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 497/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-01-08

Data publikacji: 2020-02-27

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Podmiot prowadzący daną placówkę ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa osobom w niej przebywającym – ustalenie, że funkcjonariusze dopuścili do sytuacji, która potencjalnie może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w placówce, gdy istotnie zaniedbanie to doprowadziło do doznania uszkodzenia ciała osadzonego, determinuje (...)
Sąd ustalił następujący stan faktyczny : B. B. (1) od lutego 2017 r. odbywał karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w P. po przetransportowaniu z innej placówki penitencjarnej. (...)Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę(...)(...)mieszkalnej do znajdującej się na innym oddziale placówki łaźni, wskutek poślizgnięcia się na mokrej posadzce B. B. (1) uderzył głową w futrynę, doznając wymagającego opatrzenia i zszycia rozcięcia powłok skóry. (...)(...)na cele społeczne na rzecz innych wskazanych podmiotów ( art. 123a § 2 kkw ); za wykonywane prace nieodpłatne mogą być skazanemu przyznawane nagrody ( art. 123a § 4 kkw ).
Czytaj więcej»

I C 588/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-08-30

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Podstawową przesłanką zastosowania klauzuli rebus sic stantibus jest nadzwyczajna zmiana stosunków; powszechnie przyjmuje się, iż przez nadzwyczajną zmianę stosunków rozumieć należy wystąpienie okoliczności o charakterze niespodziewanym, odbiegającym od racjonalnych przewidywań. Do nadzwyczajnych zmian stosunków zalicza się także gwałtowną (...)
J. P. w P. powód (...) Spółka Akcyjna w W. wniósł o zmianę stosunku prawnego łączącego strony, tj. umowy nr (...) z dnia 27 stycznia 2017 r. o zamówienie publiczne pod nazwą „Zakup energii elektrycznej dla podmiotów samorządowych i innych (...) Zakupowa MAE” poprzez zwiększenie(...)(...)Z przedstawionych przez powoda danych wynika, że cena energii „czarnej” (tj. cena energii na giełdzie, bez uwzględniania akcyzy i innych kosztów) od czasu kalkulowania ceny(...)(...)(...)z pozwanym należą do zupełnie innych poziomów w wymiarze ekonomicznym. (...)Można wyrazić pogląd, iż w świetle brzmienia dyspozycji art. 357 1 kc zmiana sposobu wykonania zobowiązania czy wysokości świadczenia, odnosić się może do świadczeń innych, niż pieniężne.
Czytaj więcej»

I C 334/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-02-22

Data publikacji: 2017-09-18

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Na podstawie art. 448 k.c., kompensowana jest krzywda, a więc szkoda niemajątkowa wywołana naruszeniem dobra osobistego, polegająca na fizycznych dolegliwościach i psychicznych cierpieniach pokrzywdzonego. Sąd nie ma obowiązku zasądzenia zadośćuczynienia w każdym przypadku wyrządzenia krzywdy naruszeniem dobra, albowiem uwzględnienie roszczeń (...)
(...)niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. (...)Zmarły często spotykał się z nim, pomagali sobie nawzajem w pracach domowych i innych nagłych sytuacjach. (...)Niewątpliwie zaś inna była wartość pieniądza w 2003 roku, a inna jest obecnie.
Czytaj więcej»

I C 2462/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-01-20

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Umowa pożyczki ma charakter konsensualny - do jej zawarcia dochodzi przez samo porozumienie stron, tj. zgodne złożenie przez strony oświadczeń woli; kwestia przeniesienia własności przedmiotu umowy stanowi natomiast element wykonania zawartej już umowy; przedmiotem pożyczki mogą być nie tylko pieniądze rozumiane jako gotówka, ale i pieniądz (...)
Ewentualne roszczenia pozwanej w stosunku do powódki związane z udostępnienie lokalu mieszkalnego i zapewnieniem wyżywienia mogą być przedmiotem innego postępowania sądowego. (...)pomijając kwestie rozliczenia czynszu i innych należności, strony pozostawały w sporze co do kwestii pracowniczych, były również inne przesunięcia majątkowe (pozwana przyznała, że przyjęła od powódki inne jeszcze kwoty).
Czytaj więcej»

I C 1394/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-07-01

Data publikacji: 2015-01-22

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nie można przyjąć domniemanie z art. 528 kc w sytuacji gdy w wykonaniu umowy dłużnik uzyskał cenę stanowiącą znaczną część wartości przedmiotu umowy
(...)iż wobec dłużników prowadzone są inne postępowania egzekucyjne, dlatego też Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ciechanowie przekazał postępowanie zabezpieczające Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Płońsku (pisma komornika k. 30-37, kopia postanowienia komornika k. 38). (...)Pozwani pilnie zaczęli poszukiwania innej nieruchomości, albowiem musieli opuścić sprzedany lokal. (...)Za przyjęciem, iż dokonana przez biegłego wycena jest prawidłowa przemawia nadto fakt, iż zbliżoną cenę wskazali inni rzeczoznawcy. (...)Zdaniem Sądu, w świetle ustaleń poczynionych przez komornika sądowego oraz w kontekście istniejących zobowiązań, mając też na uwadze fakt, iż wobec małżonków S. toczyły się też inne postępowania egzekucyjne (nie tylko z(...)
Czytaj więcej»

I C 1510/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-20

Data publikacji: 2017-01-03

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: powództwo oddala zasądza od powoda na rzecz pozwanego koszty zastępstwa procesowego
(...)„ mnogie złamania kości udowej, inne określone zaburzenia krzepnięcia, wieloodłamowe złamanie przez i podkrętarzowe kości udowej lewej.” W trakcie hospitalizacji u powoda w dniu 3 listopada 2014 r. przeprowadzono zabieg operacyjny. (...)W okresie od 16 maja 2011 r. do 23 maja 2011 r. odbył okresowe szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higiena pracy dla pracodawców i innych osób kierujących dowód: zaświadczenie k. 1185. (...)Przepis art. 429 k.c. umożliwia poszkodowanemu dochodzenie roszczenia od osoby, która powierzyła innemu wykonanie jakiejś czynności i to przy jej wykonywaniu została wyrządzona szkoda. (...)Powierzający wykonanie czynności drugiemu ponosi odpowiedzialność na podstawie wskazanego przepisu, jeżeli spełnione są następujące przesłanki: 1) podmiot ten powierzył wykonanie czynności innej osobie, dokonując niewłaściwego wyboru (wina(...)
Czytaj więcej»

I C 760/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-01-18

Data publikacji: 2017-03-10

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Rzeczą powszechnie wiadomą jest, iż w miarę upływu czasu intensywność ta z reguły maleje, aż w końcu dochodzi do sytuacji, w której w zasadzie skutek naruszenia dóbr osobistych zanika. Szczególnie ma to miejsce w sytuacji, gdy naruszenie to nie jest intensywne i drastyczne, a nadto dotyczy oceny pracy danej osoby, która to ocena, zawsze (...)
W uzasadnieniu wskazał, iż odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowaną opublikowaniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor lub inna osoba, która spowodowała opublikowanie materiału. (...)Co więcej prezentuje w nich powódka swoje prywatne poglądy, oceniając pracę innych osób, w tym funkcjonariuszy publicznych. (...)Przejawia się ona w dwóch aspektach - dobrym imieniu, którego naruszenie polega na pomawianiu innej osoby o takie postępowanie lub(...)(...)(...)naruszy godność pracownika, albo podejmie inne czynności nie mieszczące się w ramach określonego przepisami prawa pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę.
Czytaj więcej»

IV Ca 218/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-07-06

Data publikacji: 2016-07-19

trafność 4%

Istotność:

(...)wystawienia weksla, czy też dokonania innej czynności zobowiązującej (zarzutów osobistych, subiektywnych). (...)Czym innym jest przedawnienie roszczenia ze stosunku podstawowego, a czym innym przedawnienie wekslowe. Obie instytucje różnią się istotnie między innymi, co do początku biegu przedawnienia.
Czytaj więcej»

IV Ca 242/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-05-22

Data publikacji: 2019-10-29

trafność 4%

Istotność:

Chodzi tu o krzywdę ujmowaną, jako cierpienie fizyczne (ból i inne dolegliwości), cierpienia psychiczne (ujemne uczucia przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia). (...)Po wypadku przez 6 tygodni powód wymagał opieki innych osób przez 4 godziny dziennie, następnie również przez 6 tygodni wymagał pomocy przez 2 godziny dziennie. (...)Powód nie udowodnił, że poniósł inne wydatki związane z leczeniem. (...)Nie przesądzając o tym, co mogłoby się wydarzyć w sprawie M. K. , zdaniem Sądu II instancji, nie można powodowi odmówić prawa do innego wyboru niż publiczna służba zdrowia, która w opinii społecznej nie zawsze cieszy się bezwarunkowym zaufaniem.
Czytaj więcej»

IV Ca 259/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-06-21

Data publikacji: 2018-07-19

trafność 4%

Istotność:

Zauważyć także należy, iż argument zawarty w uzasadnieniu apelacji, że wnioskodawca niema możliwości uzyskania zaspokojenia swoich roszczeń w inny sposób, jak z przedmiotu hipoteki, nie może skutkować uwzględnieniem apelacji.
Czytaj więcej»