Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1682/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-22

Data publikacji: 2021-12-17

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zadośćuczynienie pieniężne pełni przede wszystkim funkcję kompensacyjną, a więc jego wysokość powinna uwzględniać cierpienia już doznane, te, które, poszkodowany nadal odczuwa oraz które odczuwać będzie w przyszłości.
Każdy przypadek jest inny i wymaga zindywidualizowanego podejścia. Innymi słowy, brak podstaw w aktualnym stanie prawnym do tworzenia zamkniętych katalogów, obejmujących kryteria ustalania odpowiedniej sumy zadośćuczynienia. (...)Nie przeszła ona żadnej operacji, ani innego tego typu zabiegu. (...)Ma ona możliwość spotkań z innymi ludźmi, podejmowania większości aktywności życiowych.
Czytaj więcej»

I C 1773/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-23

Data publikacji: 2017-01-10

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność za błąd w sztuce lekarskiej powstanie przy przeprowadzeniu zabiegu niezgodnie z zasadami wiedzy medycznej, jeżeli był to błąd zawiniony, czyli polegający na zachowaniu odbiegającym od ustalonego wzorca - przy ocenie postępowania lekarza należy też mieć na względzie uzasadnione oczekiwanie nienarażenia pacjenta na pogorszenie (...)
(...)szczególności nie został poinformowany o innych możliwościach leczenia niż operacja, a także o możliwych jej skutkach. (...)J. Z. (1) podpisał wymagane formularze dotyczące wyrażenia zgody ogólnej na przeprowadzenie zabiegu – w oświadczeniu wskazano między innymi, że pacjent jest świadomy, że(...)(...)Biegły nie stwierdził, aby inne przyczyny – w szczególności sam proces leczniczy – wywołały u powoda ciąg powikłań; lekarz P. N. same zabiegi operacyjne wykonał tym samym prawidłowo i zgodnie ze sztuką medyczną. (...)(...)wykonywania przy diagnostyce ZCN badań innych, niż EMG – jednak wskazał, że takie badania są pożądane w wypadku podejrzenia występowania innych współistniejących schorzeń.
Czytaj więcej»

II K 77/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-02-02

Data publikacji: 2018-10-17

trafność 5%

Teza orzeczenia: oskarżony chciał skutecznie pozbawić życia D.K. i swoim zachowaniem bezpośrednio zmierzał do dokonania zabójstwa, które w całości zostało zaplanowane, o czym przekonuje pozyskanie z nieustalonego źródła sprawnego pistoletu wraz z amunicją, cierpliwe oczekiwanie przez co najmniej godzinę na ofiarę w pobliżu jego miejsca zamieszkania, użycie (...)
(...)jednoczesnych prób uzupełnienia o jakiekolwiek inne nowe, dodatkowe informacje. Innymi słowy świadek przekazał organom ścigania(...)(...)Zeznania K. B. , R. K. , S. R. M. , A. P. D. , K. S. , I. B. B. , M. B. miały wykazać, że sprawcą zbrodni mogła być zupełnie inna osoba, ale okazały się być bardzo ogólnikowymi spekulacjami nie potwierdzonymi w żaden inny sposób. (...)W ocenie sądu orzeczona kara pozwoli osiągnąć cele dla niej przewidziane i zapobiec również powrotowi oskarżonego do przestępstwa stanowiąc przy tym bodziec do rzeczywistego okazywania w przyszłości szacunku innym osobom.
Czytaj więcej»

I C 1721/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-03-16

Data publikacji: 2017-09-15

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Powództwo oddalono, rozstrzygnięto o kosztach procesu
Sąd zważył, co następuje: Art. 417 § 1 k.c. stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. (...)niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. (...)niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. (...)Zwłaszcza nie doszło do innego traktowania powoda pod względem dostępu powoda do prawa.
Czytaj więcej»

I C 1925/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2017-01-03

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza dochodzone należności i koszty procesu.
Dowód: oświadczenie pozwanej k. 27 Pozwana złożyła także oświadczenie , że wyraża zgodę na przeniesienie przez Bank wierzytelności z tytułu kredytu oraz innych umów stanowiących zabezpieczenie kredytu na(...)(...)Bieg przedawnienia przerywa się: przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)Art.l24.§ Ikc stanowi, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. §2 tego przepisu wskazuje, że w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)Natomiast artykułowi 69 ustawy o księgach wieczystej i hipotece nadano następującą treść: „Hipoteka zabezpiecza mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli(...)
Czytaj więcej»

I C 1589/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-06-30

Data publikacji: 2017-01-10

trafność 5%

Istotność:

Teza orzeczenia: oddala powództwo
J. J. nie odpowiedział na pismo swojego pełnomocnika, nie udzielił jej także inną drogą żądanych informacji ( v. okoliczność niesporna). (...)Jednakże należy zauważyć, iż okoliczności te wyjaśnione zostały innymi dowodami, tj. w postaci dokumentów. (...)(...)niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach ( art. 23), zaś(...)(...)(...)wygasają, nie mogą przejść na inne podmioty, ani w drodze czynności prawnych, ani w drodze dziedziczenia.
Czytaj więcej»

I C 2311/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2014-10-06

Data publikacji: 2015-02-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oddala powództwo
(...)niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach ( art. 23), zaś(...)(...)(...)wygasają, nie mogą przejść na inne podmioty, ani w drodze czynności prawnych, ani w drodze dziedziczenia. (...)Powódka nie wykazała, by pozwanej przyświecała inna intencja wywieszenia pisma. Poza tym, nie przekonuje sądu ocena, że ujawnienie innym członkom spółdzielni treści odpowiedzi kierowanej(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 543/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-11-15

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 5%

Istotność:

Sąd podkreślił, że w sprawie nie mogą być zastosowane przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U.2012.572 j.t.), wprowadzonej ustawą z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.1198). (...)U. z 2005 r., Nr 164, poz. 1365), w okresie przed dniem wejścia w życie ustawy z 11 lipca 2014 roku o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw ( Dz. (...)Sąd Rejonowy nie dopuścił się naruszenia art. 32 ustawy z 11 lipca 2014r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Natomiast do obowiązków studenta należało m.in. terminowe wpłacanie czesnego oraz innych opłat związanych z tokiem studiów.(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 562/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-11-20

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 5%

Istotność:

(...)o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw poprzez przyjęcie, że w(...)(...)(...)o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw stanowi, że do przedawnienia(...)(...)Po drugie, co najistotniejsze, ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych straciła moc z dniem 7 października 2013 r. (vide: art. 38 ustawy z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw). (...)Sądu, ale też nie spotkało się z aprobatą innych sądów (zob. wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 16 września 2016 r., II Ca 635/16; wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 5 października 2017 r., III Ca 1086/17), a także przedstawicielami doktryny (zob.
Czytaj więcej»

IV Ca 704/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-12-13

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 5%

Istotność:

Bieg przedawnienia przerywa się m. in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw(...)(...)Jednocześnie Sąd podkreślił, że 9 lipca 2018r. weszła w życie ustawa z 13 kwietnia 2018r. o zmianie ustawy – kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Na marginesie Sąd zauważył, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec pozwanego przez pierwotnego wierzyciela nie wywołuje w stosunku do powoda skutków prawnych także z innego względu.
Czytaj więcej»