Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

IV Ca 595/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-11-22

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 7%

Istotność:

Ponadto, w odróżnieniu od innych rzeczy ruchomych, samochód musi mieć dokumenty indywidualizujące go, jednocześnie świadczące o właścicielu pojazdu, co znacznie ułatwia potencjalnemu nabywcy ustalenie stanu prawnego samochodu. (...)Dobra wiara w rozumieniu art. 169 § 1 k.c. dotyczy świadomości po stronie nabywcy co do uprawnienia zbywcy do rozporządzania rzeczą, czyli nabywca powinien posiadać przekonanie, że zbywca jest właścicielem rzeczy lub ma inne uprawnienie do zbycia rzeczy. 2. (...)Dokumenty pojazdu były sporządzone w języku, którego powód nie znał, umowa sprzedaży była wypełniona częściowo poprzez wpisanie danych osoby o obcobrzmiącym imieniu i nazwisku, zaś faktycznie pojazd sprzedawała inna osoba.
Czytaj więcej»

II Ko 2/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2023-04-20

Data publikacji: 2024-08-16

trafność 7%

Inne Zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych 7.3. (...)Wnioskodawca oraz inni osadzeni otrzymywali wyżywienie. (...)Inne 3. (...)Z. R. został osadzony w celi 9-10 osobowej z innymi opozycjonistami, a zatem w trudnych warunkach bytowych.
Czytaj więcej»

VI P 2/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-12-17

Data publikacji: 2016-01-07

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie stanowi dyskryminacji w rozumieniu art. 18 ze znaczkiem 3a § 1 k.p. odmowa nawiązania stosunku pracy z pracownikiem, którego umowa o pracę uległa rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, gdy pracodawca odmówił dalszego zatrudnienia pracownika z przyczyn obiektywnych spowodowanych likwidacją stanowiska pracy.
Bez problemu objęłaby inne stanowisko odpowiadające jej kwalifikacjom. (...)Nie jest prawdą, że M. P. nie miała innego wyboru, jak zawrzeć umowę o pracę na czas określony i rozwiązać tym samym umowę na czas nieokreślony obowiązującą wcześniej. (...)(...)jeżeli jego skutkiem jest, między innymi, niekorzystne kształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. (...)W niniejszej sprawie pracodawca udowodnił, że nie zawarł z powódką kolejnej umowy o pracę na kolejny okres z innych przyczyn niż dyskryminujące pracownika.
Czytaj więcej»

IV Ca 562/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-02

Data publikacji: 2016-11-18

trafność 7%

Istotność:

(...)przez komisanta dla konsumenta z innym przebiegiem niż rzeczywisty nie jest(...)(...)Pełnomocnik procesowy z mocy ustawy jest uprawniony do dokonywania jedynie tych czynności prawa materialnego, które wynikają z art. 91 k.p.c. (zawarcie ugody, zrzeczenie się roszczenia, uznanie powództwa), natomiast nie dotyczy to innych czynności materialnoprawnych. (...)Jeżeli pełnomocnik upoważniony do dokonania określonych (poszczególnych) czynności procesowych dokonuje jeszcze innych, dalszych czynności z przekroczeniem wyraźnych(...)
Czytaj więcej»

VI Pz 12/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-03-23

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę stwierdzona tytułem egzekucyjnym nie moze być przedmiotem przelewu, bowiem na podstawie art. 84 Kodeksu Pracy pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Nabywcy wierzytelności pracowniczej obejmującej wynagrodzenie z apracę nie przysługuje prawo do (...)
W świetle artykułu art. 788 § 1k .p.c., jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności(...)(...)uprawnienie lub obowiązek przeszły na inną osobę. (...)Oznacza to, że pracownik nie może tego prawa ani zastawić, ani scedować na inną osobę. (...)Chronił i chroni pracownika przed niekorzystną sytuacją zadłużania się pracownika u swego pracodawcy poprzez dostarczanie mu przez tego ostatniego towaru lub innych odpłatnych świadczeń.
Czytaj więcej»

VI U 2026/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-10-21

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 7%

Teza orzeczenia: Wniosek o interpretację przepisów co do składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne może złożyć osoba mająca w chwili złożenia wniosku status przedsiębiorcy wynikający z art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o sowobodzie działalności gospodarczej ( tj. Dz.U. z 2007 r., nr 155, poz. 1095). Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć (...)
Ponownie zarejestrował działalność w dniu 25 09 2006 r., jednocześnie nie prowadził w okresie 60 miesięcy kalendarzowych poprzedzających podjęcie działalności innej działalności pozarolniczej. (...)W dniu 25 września 2006r. odwołujący ponownie zarejestrował działalność gospodarczą, nie prowadząc w okresie 60 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wniosku innej działalności pozarolniczej. (...)Sąd ten skonstatował, że „ użyte w art. 10 ust. 2 ustawy z 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (w brzmieniu nadanym mu przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 lipca 2008r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. (...)(...)gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.
Czytaj więcej»

I C 2359/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-08-27

Data publikacji: 2022-01-03

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność powierzającego dokonanie czynności za czyny innej osoby opiera się na konstrukcji winy w wyborze – jak wskazano wyżej, wina bezpośredniego sprawcy szkody, nie ma znaczenia i w tym aspekcie odpowiedzialność powierzającego dokonanie czynności opiera się na zasadzie ryzyka. Zatem wina osoby potencjalnie odpowiedzialnej za cudzy (...)
Pozwany podkreślił, że szkoła nie powierzała firmie (...) wykonania jakichkolwiek czynności, w tym także w zakresie realizacji praktyk zawodowych powoda ani innych uczniów; Zespół Szkół nigdy nie(...)(...) , ani do żadnego innego pracodawcy. (...)Nie jest możliwe odbywanie praktycznej nauki zawodu w innym terminie niż podany przez Szkołę, nigdy nie była też ona realizowana podczas wakacji letnich. (...)Przepis ten pozwala na przypisanie odpowiedzialności majątkowej za czyny innych osób, którym wykonanie danej czynności zostało powierzone. Powierzenie oznacza tutaj nadanie uprawnień innej osobie do dokonania pewnej czynności w interesie osoby powierzającej.
Czytaj więcej»

II Ko 49/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2023-11-20

Data publikacji: 2024-09-03

trafność 7%

Inne 1. koszty zastępstwa adwokackiego 3 Ustalenie faktów 3.1 Fakty uznane za udowodnione Lp. (...)Inne 3. 1. art. 554 § 4 k.p.k. (...)Inne 3. 1. W pozostałej części żądanie dotyczące zadośćuczynienia należało oddalić, gdyż brak jest podstaw do zasądzenia kwoty wymienionej we wniosku. 7 Inne ROZSTRZYGNIĘCIA Zawarte w WYROKU Punkt(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 95/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-04-11

Data publikacji: 2018-05-08

trafność 7%

Istotność:

Świadczą o tym okoliczności dostrzegalne dla innych osób, wyrażając tym samym wolę wykonywania względem niej prawa własności. (...)Żadnych innych okoliczności nie brał pod uwagę, jako nieistotnych dla przedmiotu sprawy. Forsowany przez pełnomocnika wnioskodawcy w toku całego postępowania argument, iż wnioskodawca nie miał żadnej innej drogi dojazdowej do miejsca zamieszkania, nie ma znaczenia dla rozpoznania wniosku. (...)Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, T. G. , poza tym, że przez nieruchomość przejeżdżał i to za zezwoleniem innych osób, żadnych uprawnień właścicielskich związanych z działką nie wykonywał.
Czytaj więcej»

IV Ca 992/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-01-26

Data publikacji: 2017-02-01

trafność 7%

Istotność:

Podobnej treści umowa została podpisana w dniu 28 lutego 1923r. z innymi właścicielami gruntów, przez które miała przebiegać kolejka. (...)Małżonkowie S. oświadczyli ponadto, że nie mają żadnego innego gospodarstwa, ani go nie dzierżawią. (...)Stale korzystał z niego ojciec uczestniczki J. C. , jej dziadek i pradziadek, nie mając innej możliwości dojazdu do siedliska i pól. (...)Była to jednorazowa czynność, która nie pociągnęła za sobą żadnych innych starań o zapewnienie sobie wyłącznego posiadania pasa gruntu po kolejce wąskotorowej.
Czytaj więcej»