Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
1087

I C 1902/09

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-10-12

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: W przypadku zachowań polegających na zaniechaniu obowiązek ciążący na określonym podmiocie musi w sposób wyraźny wynikać z przepisu prawa. Świadomość zawinienia oznacza, że sprawca zdaje sobie sprawę z faktu, iż jego zachowanie jest bezprawne. Sprowadza się ona do postawienia sprawcy zarzutu, że w konkretnych okolicznościach umyślnie bądź na (...)
Dalej wskazał, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd I instancji zobligowany będzie rozważyć ewentualną odpowiedzialność pozwanego na podstawie innych – wskazanych przepisów. (...)W ramach profilaktyki leśnej, podobnie, jak inni leśniczy, nie stosował on żadnych urządzeń. (...)Innymi słowy niezależnie od tego czy P. G. (1) opukałby to drzewo czy też nie, nie miałby podstaw do podjęcia decyzji o wycięciu tego drzewa w trybie nagłym, jako zagrażającego bezpieczeństwu lasu, czy ludzi. (...)W tym zakresie nawet statio fisci Skarbu Państwa winno być inne – bowiem za plan ten odpowiedzialność ponosi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w O. , która jego wykonanie zlecała oraz Minister d.s środowiska, jako ten, który go zaakceptował.
Czytaj więcej»

I C 1932/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-12-13

Data publikacji: 2018-02-08

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nawet skuteczne powierzenie czynności osobie trzeciej, które na podstawie art. 429 k.c. zwalnia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem danych czynności, nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego za szkodę wyrządzoną jego własnym zaniedbaniem.
Jednakże nie całkowicie nastąpiło przeniesienie obowiązków J. S. , bowiem, jak słusznie zauważyła powódka i pozwany J. K. , inny był zakres wymagań zleceniobiorcy od J. S. , a inny tego ostatniego od J. K. . (...)Innymi słowy, w grudniu, w polskich warunkach atmosferycznych, powinni oni być przygotowani na wystąpienie opadów śniegu i oblodzenia. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym. (...)Drugim roszczeniem mieszczącym się w żądaniu odszkodowania było żądanie zwrotu kosztów leków i innych materiałów zakupionych przez powódkę w kwocie 7.311,60 zł.
Czytaj więcej»

I C 28/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2019-06-19

Data publikacji: 2019-08-02

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: W polskim systemie prawnym zarówno płód, jak i dziecko nienarodzone podlegają ochronie prawnej, mającej swoje źródło zarówno w Konstytucji (art. 38), jak i ustawach. Jak wynika np. z art. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z (...)
Powódka, zaś już półtora roku po śmierci narzeczonego związała się z innym partnerem. (...)W jego miejsce Sąd dopuścił dowód z opinii innego biegłego z tego samego zakresu, ale opinii pisemnej. (...)Owa dobra widoczność, to również dobra widoczność pieszych z perspektywy innych uczestników ruchu drogowego. (...)Niewątpliwie zaś inna była wartość pieniądza w 1999 roku, a inna jest obecnie.
Czytaj więcej»

I C 108/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2013-12-30

Data publikacji: 2014-01-24

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowe zasądzenie dochodzonych roszczeń, częściowe ich oddalenie; rozstrzygnięcie o kosztach procesu
Innymi słowy, przepisy te nie mają zastosowania do stosunku umownego między właścicielem a inną osobą, na podstawie którego korzystał on z rzeczy za zgodą właściciela. (...)Nawet jeśli to inna osoba niż ta, która była właścicielem w czasie dokonywania nakładów na rzecz. (...)Zgodnie więc z art. 260 użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. (...)Powódka dokonała nakładów innych niż związane ze zwykłym korzystaniem z rzeczy; w rozumieniu art. 260 k.c.
Czytaj więcej»

VI P 41/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-01-04

Data publikacji: 2018-01-26

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w skutek wypadku przy pracy na mocy art. 445 par. 1 k.c. w związku a rt. 300 k.p. powinno rekompensować pracownikowi ograniczenia zarówno w sferze prywatnej jak też związane z możliwością wykonywania dotychczasowej pracy.
Oprócz tego zajmuje się innymi obowiązkami, takimi jak: pozyskiwanie klientów, pozyskiwanie materiałów, sprawami administracyjnymi oraz organizacyjnymi. (...)Dotychczas wykonywana przez powoda praca nie miała charakteru specjalistycznego i nic nie stoi na przeszkodzie, aby powód przekwalifikował się i znalazł inne zajęcie. (...)P. P. odzyskał pełną sprawność fizyczną i nie wymaga obecnie pomocy ze strony innych osób. (...)P. P. odzyskał pełną sprawność fizyczną i nie wymaga obecnie pomocy ze strony innych osób.
Czytaj więcej»

I C 2206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2017-09-06

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: Wysokość odpowiedniej sumy, której przyznanie przewiduje art. 445 § 1 k.c., zależy więc przede wszystkim od rozmiaru doznanej przez poszkodowanego krzywdy, ustalonej przez sąd przy uwzględnieniu całokształtu okoliczności sprawy. O rozmiarze należnego zadośćuczynienia pieniężnego powinien, więc decydować w zasadzie stopień cierpień fizycznych (...)
Nadal wymaga pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych . (...)Nie rozbiera się na plaży, nie kąpie się tak jak inni, bo wstydzi się pokazać oszpecenie. (...)Rzeczą oczywistą jest, iż nie jest możliwe sumowanie wskazanych przez biegłych wskaźników, bowiem prowadziłoby to do absurdu, gdyż niektóre z obrażeń wynikają z innych. (...)Nadto z reguły samochód jest używany do innych celów niż tylko dojazd do chorego, albo z chorym.
Czytaj więcej»

VI U 2208/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-02-02

Data publikacji: 2016-03-08

trafność 4%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Bezskuteczność egzekucji z majątku spółki z o.o., o której mowa w art.116 par.1 Ordynacji Podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może być stwierdzona wyłącznie w postępowaniu w sprawie egzekucji należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne poprzedzającym wydanie decyzji o odpowiedzialności członka (...)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. wobec nieopłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i innych należności przez spółka (...) z siedzibą w G. usiłował wyegzekwować należne składki, podejmując konieczne działania mające na celu ustalenie majątku spółki i wyegzekwowanie należności. (...)Może jedynie być uznane za wskazanie przez odwołującego w odwołaniu od decyzji innego mienia spółki z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. (...)Przy tym wyjaśnić należy, iż bezprzedmiotowe przy tym okazały się dowody odwołującego w postaci wypisów z ksiąg wieczystych i innych dokumentów dotyczących egzekucji z nieruchomości(...)(...)U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej; 8)(uchylony); 9)należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję; 10)inne należności.
Czytaj więcej»

VI Pa 166/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-05-06

Data publikacji: 2016-06-02

trafność 4%

Istotność:

Katarzyna Mieszkowicz Protokolant: st. sekr. sądowy Tomasz Suchodolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 maja 2016 roku w P. sprawy z powództwa D. S. przeciwko Z. S. - właścicielowi przedsiębiorstwa Firma (...) w J. o diety i inne świadczenia związane z podróżą służbową(...)(...)(...)kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały lub wyjazdu poza tę miejscowość w celu wykonania przewozu drogowego. (...)(...)zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż wymieniony w §(...)
Czytaj więcej»

IV Ca 464/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2020-07-30

Data publikacji: 2020-09-29

trafność 4%

Istotność:

Ponadto brat powoda poruszał się rowerem z niezałączonym i niesprawnym oświetleniem zewnętrznym przez co był on całkowicie niewidoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. (...)(...)niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. (...)W świetle poglądów doktryny i orzecznictwa sądowego przy szacowaniu odpowiedniej kwoty zadośćuczynienia znaczenie mają przede wszystkim: długotrwałość cierpień psychicznych powoda i ich wpływ na inne dziedziny życia, intensywność więzi emocjonalnej(...)(...)(...)udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Czytaj więcej»

IV Ca 740/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-03-14

Data publikacji: 2018-04-11

trafność 4%

Istotność:

O zakwalifikowaniu do przedsiębiorstwa w rozumieniu w/w przepisu istotne jest to, czy dla prawidłowego funkcjonowania musi opierać ono swą działalność na wykorzystaniu odpowiednio przetworzonych (elektryczność, para, gaz, paliwa płynne, inne źródła energii) sił przyrody. (...)W ocenie Sądu postępowanie dowodowe dowiodło, że powód wykonywał czynność demontażu osłony kombajnu zgodnie ze wskazaniami innych pracowników. (...)Zasądzona kwota wynika z przyjętego przez sąd trzytygodniowego okresu w którym powód wymagał pomocy innych osób w czynnościach życia codziennego, co dało 21 dni po 3 godzinny dziennie razy 10 zł za godzinę. (21 x 3 x 10 zł). (...)Biegły jednoznacznie wskazał, że największy ból występował w okresie trzech tygodni i wówczas uzasadnionym była pomoc innych osób.
Czytaj więcej»